Delia Owens

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Delia Owens

Delia Owens to amerykańska zoolog, badaczka dzikiej przyrody, podróżniczka i pisarka. Wiele lat spędziła w Afryce, wraz ze swoim mężem badając życie lwów, hien i słoni. Wyniki swoich badań publikowała w renomowanych czasopismach naukowych, m.in. w „Nature”.  Obecnie mieszka w Ameryce, w górach Karoliny Północnej. W 2018 roku ukazała się pierwsza beletrystyczna książka Delii Owens pt. „Gdzie śpiewają raki”, która od razu trafiła na szczyt listy bestsellerów „The New York Timesa”. Powieść ta ma stać się podstawą adaptacji filmowej, której premiera jest planowana na lipiec 2022 roku.

Młodość i wykształcenie Delii Owens

Delia Owens urodziła się w 1949 roku w stanie Georgia w USA. Dorastała w Thomasville, pośród lasów, jeżdżąc konno i wyprawiając się na samotne wędrówki. Matka Delii zachęcała ją to tego, jednocześnie ucząc, jak wystrzegać się niebezpieczeństw. Jak sama Delia wspomina, kiedyś mama powiedziała do niej: „idź aż tam, gdzie śpiewają raki” – to powiedzeni stało się inspiracją tytułu powieści Delii Owens. Młoda Delia bardzo lubiła pisać, jednak w końcu wybrała ścieżkę naukową, nie pisarską. Studiowała zoologię na Uniwersytecie w Georgii, a później obroniła doktorat z behawioru zwierząt na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. Na uczelni poznała Marka Owensa, również biologa, z którym wzięła ślub.

Lata spędzone wśród lwów i pierwsza książka Delii Owens

Delia i Mark Owens w 1974 roku wyjechali do Afryki, gdzie przez siedem lat mieszkali pod namiotem, w obozie rozbitym w parku narodowym na terenie Kalahari, z dala od wszelkich ludzkich siedlisk. Tam badali życie lwów, hien, szakali i lampartów, często nawiązując bliski kontakt ze zwierzętami. Swoje życie i pracę z tego okresu opisali w książce-pamiętniku pt. „Cry of the Kalahari” (w wolnym przekładzie: „Zew Kalahari”), wydanej w 1984 roku. Rok później książka ta została nagrodzona Medalem im. Johna Burroughsa, prestiżową nagrodą przyznawaną corocznie za książki o przyrodzie i historii naturalnej.

Owensowie, Zambia i słonie

Po pracy na terenie Kalahari Delia Owens wraz z mężem przenieśli się do Zambii, w okolice Luangwy, gdzie chcieli badać życie słoni. Okazało się, że wielkie stada słoni afrykańskich zostały mocno przetrzebione przez miejscowych kłusowników, którzy zarabiali na życie sprzedając kość słoniową. Delia i Mark poprzysięgli sobie zwalczyć kłusownictwo i przyczynić się do odbudowy słoniowej populacji. Walka z kłusownikami obejmowała fizyczne patrolowanie terenu, a także pracę na rzecz zapewnienia miejscowej ludności innych środków utrzymania.

W tym czasie na Marka Owensa i jego syna padły podejrzenia o zabójstwo jednego z kłusowników i ukrycie zwłok. Sami Owensowie zaprzeczali tym zarzutom i czynu nie udowodniono, jednak małżeństwo musiało opuścić Zambię z obawy przed aresztowaniem. Niektórzy krytycy twierdzą, że motyw powieści „Gdzie śpiewają raki” zawiera aluzję do tego wydarzenia.

Okres spędzony w Luangwie na walce o ochronę dzikich słoni i starania o przekonanie ludności do podjęcia innych prac zarobkowych Delia i Mark Owens opisali w swoich kolejnych książkach: „The Eye of the Elephant” (1992) i „Secrets of the Savanna” (2006).

Delia Owens – książka marzeń i życie w Karolinie Północnej

Obecnie Delia Owens znów mieszka w Ameryce, w górach Karoliny Północnej. W 2018 roku napisała swoją pierwszą powieść pt. „Gdzie śpiewają raki” (Where the Crawdads Sing). Książka odniosła niebywały sukces – przez 32 tygodnie pod rząd utrzymywała się na szczycie listy bestsellererów magazynu „The New York Times” i była na niej notowana przez dwa i pół roku.

Fabuła książki nawiązuje do fascynacji Delii Owens światem przyrody, wspomnień własnego dzieciństwa spędzonego na wycieczkach do lasu „aż tam, gdzie śpiewają raki” i refleksji wzbudzonych obserwacją dziko żyjących zwierząt. Podczas swoich studiów Delia zauważyła, jak ważne są m.in. u hien i słoni więzi społeczne nawiązywane przez samice i jak trwałe są relacje między nimi. Doświadczenia autorki były podobne – przez całe życie pielęgnowała ona przyjaźnie z towarzyszkami zabaw z dzieciństwa. Bohaterka książki „Gdzie śpiewają raki” jest ukazana jako przeciwieństwo tego modelu – samotna kobieta, która zderza się z obcym sobie światem. Książkę adaptowano na ekran, a film o tym samym tytule, w reżyserii Olivii Newman, ukaże się 15 lipca 2022 roku.