Nassim Nicholas Taleb

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Nassim Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb to amerykański ekonomista, myśliciel, filozof oraz trader pochodzenia libańskiego, a także autor wielu książek z zakresu biznesu, finansów, filozofii, nauk społecznych i etyki.

Urodził się w Amijún w Libanie w 1960 roku. Ukończył francuską szkołę Grand Lyceé Franco-Libanais w Bejrucie. Zdobył tytuł magistra nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Paryskim oraz tytuł Master of Business Administration na Uniwersytecie w Pensylwanii. Obecnie pełni funkcję profesora naukowego na Uniwersytecie Nowojorskim oraz zapewnia doradztwo naukowe spółce Universa Investments.

Filozofia Nassima Nicholasa Taleba

Prawie cała twórczość Nassima Taleba skupia się wokół niepewności, nieprzewidywalności i dzieła przypadku. Taleb odrzuca teoretyczne modele postrzegania rzeczywistości i jest zwolennikiem praktycznej analizy świata opartej na doświadczeniu empirycznym. Myśliciel rozwinął kilka koncepcji, które określają jego światopogląd. Wśród najważniejszych warto wymienić trzy koncepcje: granice naszej wiedzy, błąd narracji i czarny łabędź, z których ta ostatnia jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie pomysłów Taleba.

“Czarny łabędź’ według autora oznacza wydarzenie o ogromnym wpływie na funkcjonowanie współczesnego świata, które dokonało się w sposób nieprzewidywalny. Nassim Taleb nazwał w ten sposób swoją koncepcję, gdyż porównał ją do sytuacji, kiedy to Europejczycy dawniej przekonani o istnieniu jedynie białych łabędzi, podczas podróży po Australii, odkryli nowy gatunek czarnych łabędzi. Wydarzenia tego nie można było przewidzieć, ale całkowicie zmieniło dotychczasowe spojrzenie na rzeczywistość.

Według nieprzewidywalne wydarzenia mogą mieć decydujący wpływ na rzeczywistość, zwłaszcza pod kątem ekonomicznym i gospodarczym. Jednak można się o tym przekonać dopiero po pojawieniu się tych danych.

Twórczość Nassima Nicholasa Taleba

Nassim Taleb to jeden z najciekawszych współczesnych myślicieli. Swoją teorię “czarnego łabędzia” opisał w książce „Czarny łabędź: O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” w odniesieniu do ważnych wydarzeń, które dokonały się w dziejach historii na świecie. Książka Nassima Taleba sprzedała się w wielu milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na ponad 33 języki. Brytyjska redakcja "The Sunday Times" okrzyknęła “Czarnego łabędzia” jedną z dwunastu najważniejszych książek wydanych po II wojnie światowej.

Według Nassima Taleba na "czarne łabędzie" nigdy nie można się przygotować. Przytacza między innymi przykład ataku terrorystów na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r., którego bezpośrednim następstwem były wojny w Iraku i Afganistanie. Inny przypadek, który autor opisuje w swojej książce to wielki krach na giełdzie i kryzys finansowy, który nastąpił w 2008 r. tuż po upadku banku Lehman Brothers.

Według Taleba współcześni ludzie nie potrafią odpowiednio reagować na zdarzenia, które nazywa "czarnymi łabędziami". Doszukują się logiki, analizują przeszłość, próbując zrozumieć, gdzie nastąpił błąd i na tej podstawie tworzą modele postępowania na przyszłość. Autor książki zdecydowanie odradza taki sposób postępowania i uważa, że nie jest to słuszne podejście. Nie da się bowiem uchronić przed “czarnymi łabędziami”, a tym bardziej ich przewidzieć. Poleca jedynie spróbować się na nie uodpornić i oswoić w sobie nieobliczalność wydarzeń.

Lekturą uzupełniająca dla “Czarnego łabędzia” jest “Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy”, w której autor sugeruje, że nie warto wdrażać długookresowych strategii w biznesie, a jedynie skutecznie reagować na aktualne sytuacje.

Książki Nassima Taleba to doskonała lektura dla wszystkich, którzy interesują się nowoczesną filozofią i szukają odpowiedzi definiujących otaczającą rzeczywistość. To także cenne pozycje dla biznesmenów i inwestorów, które całkowicie mogą odmienić spojrzenie na prowadzenie biznesu i podejmowanie ważnych decyzji.