Adam Silvera

Adam Silvera to współczesny amerykański pisarz pochodzący z Bronksu, autor kilku powieści obyczajowych i fantastycznych. Jego debiutancka powieść „Raczej szczęśliwy niż nie” znalazła się na liście bestsellerów magazynu „The New York Times”. Tematyka książek Adama Silvery to skomplikowany świat przeżyć młodych ludzi, stojących przed życiowymi wyborami i dramatami, a pełen wrażliwości i szczerości sposób, w jaki autor rysuje postaci swoich powieści zjednuje mu wielu wiernych czytelników.

 

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 7 czerwca 1990, Nowy Jork
  • Znane książki: Raczej szczęśliwy niż nie, Nasz ostatni dzień
  • Gatunek literacki: Książki dla młodzieży

Opis autora

Adam Silvera urodził się w 1990 roku w Bronksie, w stanie Nowy Jork. Jego matka jest Portorykanką, co znalazło odbicie w książkach Silvery – wielu jego bohaterów ma latynoskie pochodzenie. Adam Silvera już jako chłopiec okazywał zamiłowanie do pisania i próbował swoich sił tworząc fan fiction. Później imał się różnych zawodów, jednak wciąż kierował się ku książkom: pracował m.in. w księgarni i w wydawnictwie Shelf Awarness, wydającym czasopisma dla branży księgarskiej. W 2015 ukazała się jego pierwsza powieść „Raczej szczęśliwy niż nie” (More Happy Than Not), która w krótkim czasie zdobyła dużą popularność wśród czytelników. W 2020 roku ukazało się uzupełnione wydanie tej książki „More Happy Ending”, zawierające dodatkowy rozdział i posłowie autora.

Książki Adama Silvery – radość i depresja, queer i straight, miłość i samotność

Pisarz nie ukrywa, że nieobce jest mu zmaganie się z depresją, otwarcie przyznaje się też do swojej homoseksualnej natury. Te osobiste wątki znajdują odzwierciedlenie w książkach Adama Silvery – większość jego bohaterów to młodzieńcy u progu dorosłego życia, przeżywający miłości i rozstania, jak w „Zostawiłeś mi tylko przeszłość” (History is All You Left Me, 2017), cieszący się życiem i dokonujący wyborów, jak w „A jeśli to my” (What If It’s Us z 2018 roku - książce, którą Adam Silvera napisał wspólnie z Becky Albertalli) a czasem żyjący w na poły fantastycznym, choć znajomym świecie, jak w powieści „Nasz ostatni dzień” (They Both Die at the End, 2017).  Silvera napisał także dwie książki z fantastycznego cyklu „Nieskończoności”: (Infinity) – „Syn Nieskończoności” (Infinity Son, 2020) i „Infinity Reaper” (2021) oraz kilka krótszych opowiadań. Polskie przekłady książek Adama Silvery dotychczas ukazały się nakładem wydawnictwa We Need YA.

Uznanie środowisk równościowych i innych młodych czytelników

Magazyn internetowy „Queerty”, poświęcony tematyce LGBT i gay pride, w 2020 roku zaliczył Adama Silverę w poczet 50 najważniejszych autorów, którzy przyczynili się do „prowadzenia narodu w stronę równości, tolerancji i godności dla wszystkich ludzi”. Jednak nie tylko środowiska LGBT doceniają twórczość Adama Silvery. Statystyki sprzedaży wciąż potwierdzają, że tematyka poruszana w jego książkach jest uniwersalna, a krytycy doceniają jego realistyczny, wnikliwy i pełen empatii sposób, w jaki kreśli sylwetki swoich bohaterów. Książki Silvery wzbudzają także zainteresowanie filmowców. HBO przygotowuje serial na podstawie książki „More Happy Than Not”, jednym z producentów ma być sam autor. Podstawą serialu telewizyjnego ma stać się także „Nasz ostatni dzień”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Adam Silvera - książki

  • Raczej szczęśliwy niż nie (2015)
  • More Happy Ending (2020)
  • Nasz ostatni dzień (2017)
  • Zostawiłeś mi tylko przeszłość (2017)
  • A jeśli to my (2018)
  • Syn Nieskończoności (2020)
  • Infinity Reaper (2021)