Karolina Korwin-Piotrowska

Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Karolina Korwin-Piotrowska

Życie prywatne Karoliny Korwin-Piotrowskiej

Karolina Korwin-Piotrowska urodziła się w Warszawie, 13 stycznia 1971 roku. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, dyplom uzyskała w 1994 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Nie pracowała jednak w zawodzie. Początkowo była dziennikarką związaną z różnymi radiostacjami: Radiem Kolor, Radiem Zet, Antyradiem, ale z czasem rozpoczęła także karierę redaktorki i prezenterki programów telewizyjnych stacji E!Entertainment, TVN Style czy TVN i TVN Fabuła oraz Canal+.

W swoim dorobku zawodowym Karolina Korwin-Piotrowska ma również współpracę z różnymi czasopismami, m.in. z „Cosmopolitan”, „Pani”, „Gala”, „Marie Claire”, „Sukces” czy „Żurnal” (magazyn o modzie). Redagowała teksty i całe działy portali internetowych, była m.in. redaktorką naczelną portalu Plejada.pl, pisała felietony do serwisów Onet.pl, Opinie.wp.pl i Wysokieobcasy.pl. Korwin-Piotrowska to także krytyk filmowy.

Kariera literacka autorki

Pisanie Karolina Korwin-Piotrowska ma właściwie „we krwi”. Wszystko dlatego, że wśród jej przodków odnaleźć można m.in. słynną polską pisarkę, znaną skandalistkę, Gabrielę Zapolską. Karolina Korwin-Piotrowska swoją działalnością zawodową właściwie kontynuowała tradycje rodzinne. Jej dziadkiem był współzałożyciel i dziennikarz Polskiego Radia – Jan Piotrowski.

Pierwszą książką napisaną w całości przez Karolinę Korwin-Piotrowską była publikacja z 2013 roku pod tytułem „Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu”. Miała ona bogate doświadczenie w tej tematyce – była współprowadzącą programy „Magiel towarzyski” i „Na językach”, dlatego wiarygodnie opisuje świat polskich gwiazd i celebrytów, nie szczędząc złośliwości. Doskonale znana ze swojego ciętego języka jest zwłaszcza widzom telewizji i słuchaczom radia.

Kolejną jej pozycją była wydana w 2014 roku książka „Ćwiartka raz”. Wbrew pozorom Karolina Korwin-Piotrowska książką tą nie zabiera czytelnika w świat celebrytów, gdzie alkohol leje się strumieniami. Tytułowa ćwiartka oznacza ćwierćwiecze wolnej Polski – lata od 1989 do 2014, czyli w pierwsze 25 lat po znaczących przemianach ustrojowych. Autorka subiektywnie pisze o wszystkich zmianach, które zaobserwowała w swoim otoczeniu, będących wynikiem zmian w sferze społecznej i gospodarczej. Pisze o ludziach w Polsce, o odkrywaniu wolności na nowo, zmianach w zakresie konsumpcji, nowoczesnych technologii i popkulturze.

W 2016 roku pojawiła się trzecia książka Karoliny Korwin-Piotrowskiej „Krótka książka o miłości”. Dała w niej wyraz swojemu zamiłowaniu do filmu z różnych stron świata. Ta publikacja stanowi zbiór esejów traktujących o produkcjach, które w różny sposób zafascynowały autorkę i wywołały w niej silne emocje. Można potraktować ją jako subiektywny przegląd filmów, w którym Karolina Korwin-Piotrowska wskazuje czytelnikom produkcje, które jej zdaniem są godne uwagi.

Kontrowersyjną książką z bibliografii Karoliny Korwin-Piotrowskiej jest „#Sława”. Autorka nie boi się zastosować prowokacji, by osiągnąć cele i wstrząsnąć czytelnikiem publikacji. Krytyczne spojrzenie na zjawisko sławy w wydaniu Karoliny Korwin-Piotrowskiej odbiło się szerokim echem. Powołuje się ona w swojej książce na postacie znane z show-biznesu, które stają się dla wielu fanów niedoścignionymi ideałami. Prezentuje subiektywne, bezkompromisowe spojrzenie na świat celebrytów, w którym ważną dewiza pozostają słowa: nieważne, jak o tobie mówią, byleby nie przekręcali nazwiska.

Wraz z popularnym jezuitą, ks. Grzegorzem Kramerem SJ, Karolina Korwin-Piotrowska napisała książkę „#Wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł”, wydaną w 2019 roku. O czym piszą? O tym, co nurtuje polskie społeczeństwo, o toczonej od lat wojnie polsko-polskiej. Poruszają tematykę zjawiska wszechobecnego hejtu, prezentując dwa stanowiska, ale nie zaprzestając dialogu.

Najnowszą książką Karoliny Korwin-Piotrowskiej jest „Reset. Świat na nowo”, pozycja wydana w 2021 roku. Autorka prezentuje w niej stanowisko różnych dziennikarzy, artystów, znawców kultury i innych, ciekawych rozmówców na temat tego, co dzieje się w Polsce i na świecie w wyniku pandemii koronawirusa.