Anne Applebaum

Anne Applebaum to amerykańsko-polska dziennikarka, wykładowczyni i pisarka specjalizująca się w polityce i historii najnowszej, autorka książek o przemianach zachodzących w XX wieku w Europie Wschodniej i Środkowej. Redaktorka najbardziej opiniotwórczych czasopism, m.in. „The Economist”, „The Washington Post” i „The Antlantic”.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 25 lipca 1964, Waszyngton
 • Nagrody: nagroda Pulitzera
 • Znane książki: Gułag, Żelazna Kurtyna, Czerwony Głód
 • Gatunek literacki: Literatura faktu

Opis autorki

Książki Anne Applebaum – np. „Gułag”, „Żelazna Kurtyna” i „Czerwony Głód” zdobyły wiele nagród, w tym prestiżową nagrodę Pulitzera. Pisarka jest też damą Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznanego jej przez Prezydenta RP za „za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej oraz upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej”. Anne Applebaum jest żoną Radosława Sikorskiego, polskiego polityka, dyplomaty i dziennikarza.

Życiowa podróż Anne Applebaum - z Waszyngtonu do Europy Wschodniej

Anne Elizabeth Applebaum urodziła się w 1964 roku w Waszyngtonie. Odebrała staranne wykształcenie: ukończyła historię i literaturę na Uniwersytecie Yale, a także stosunki międzynarodowe w London School of Economics. Studiowała także na Uniwersytecie Oksfordzkim. Niedługo po studiach Anne Applebaum została korespondentką magazynu „The Economist”. Już wtedy zaczęła specjalizować się w tematyce związanej z przemianami zachodzącymi w Europie Wschodniej: erozją komunizmu, upadkiem Związku Radzieckiego i towarzyszącym temu zjawiskom społecznym i kulturowym. Pracowała także w redakcjach „The Evening Standard”, „Slate” i „The Washington Post”. W 1992 roku wyszła za mąż za Radosława Sikorskiego, z którym ma dwóch synów: Aleksandra i Tadeusza. Obecnie Anne Applebaum-Sikorska mieszka z rodziną w Polsce, od 2013 roku jest oficjalnie obywatelką Rzeczpospolitej Polskiej.

Książki Anne Applebaum – historia transformacji, demokracji i powrotu autorytaryzmu

Pierwszą książką Anne Applebaum jest wydany w 1995 zapis podróży „Między Wschodem a Zachodem: przez pogranicza Europy” (Between East and West: Across the Borderlands of Europe). Książka opisuje podróże autorki po Europie Wschodniej, przez Litwę, Białoruś i Ukrainę w 1991 roku, czyli tuż przez rozpadem Związku Radzieckiego. Za tę książkę Anne Applebaum otrzymała nagrodę im. Adolpha Bentincka. Za kolejną książkę, czyli „Gułag” (Gulag: A History, 2003), pisarka dostała w 2004 roku nagrodę Pulitzera dla literatury faktu, a za książkę „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienia Europy Wschodniej 1944-1956” (Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1944–1956, 2012) – amerykańską nagrodę National Book Award 2012, kanadyjską nagrodę Cundill Prize 2013 i Duke of Westminster’s Medal for Military Lietarture 2013 (nagroda obecnie zastąpiona przez Duke of Wellington Medal for Military History). „Czerwony głód” (Red Famine: Stalin's War on Ukraine, 2017) przyniósł Anne Applebaum nagrody Duff Cooper Prize 2017 i Lionel Gelber Prize 2018. Najnowszą książką Anne Applebaum jest wydany w 2020 roku „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu” (Twilight of Democracy: The Seductive Lure of Authoritarianism), ugruntowana historycznie i społecznie diagnoza przemian zachodzących tu i teraz, odbywającego się na naszych oczach odwrotu społeczeństw Zachodu od wartości demokratycznych do „rządów silnej ręki”.

Anne Applebaum – „matka Polka”, gospodyni, dama orderów i podpora międzynarodowych think-tanków

Anne Applebaum zajmuje się w swoich książkach także lżejszą tematyką. W 2011 roku wspólnie z Danielle Crittenden napisała książkę kucharską „Przepisy z mojego ogrodu” (From a Polish Country House Kitchen). W rozmowie z Pawłem Potoryczynem „Matka Polka” Anne Applebaum opowiada o swoim życiu prywatnym i o własnej historii, natomiast w rozmowach z Donaldem Tuskiem zebranych w książce „Wybór” – o sposobach na zachowanie demokratycznych wartości w Polsce i Europie. Anne Applebaum za swoją działalność i popularyzację wiedzy o najnowszej historii Europy otrzymała szereg odznaczeń państwowych: m.in. estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej III klasy w 2008 roku, Gwiazdę Tysiąclecia Litwy w 2008, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku i ukraiński Order Księżnej Olgi III klasy. Anne Applebaum wykładała także na najlepszych uniwersytetach USA i Europy, w tym na Uniwersytecie Yale, Harvarda, Stanforda, na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. Bierze udział w projektach dotyczących współczesnych zjawisk politycznych i kulturalnych, np. ramach Instytutu Agora Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa współprowadzi program „Arena”, poświęcony dezinformacji i propagandzie XXI wieku. Jest wciąż aktywną dziennikarką i publicystką: pisze felietony, udziela wywiadów, regularnie współpracuje z magazynem „The Atlantic”.
 
 
więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Cena
Ocena

Anne Applebaum - książki

 • Gułag (2005)
 • Między Wschodem a Zachodem: przez pogranicza Europy (2009)
 • Inny świat: zapiski sowieckie (2010)
 • Przepisy z mojego ogrodu (2011)
 • Dzieci Gułagu (2011)
 • Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956 (2013)
 • Czerwony głód (2018)
 • Matka Polka (2020)
 • Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu (2020)
 • Wybór  (2021)