René Goscinny

Francuski scenarzysta, ale jednocześnie pisarz polskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej znanych na świecie twórców komiksów. Swoją karierę jako autor scenariuszy komiksowych rozpoczął w 1955 roku, gdy powstała seria o Luckym Luke'u. Zasłynął także jako autor serii komiksów o Asteriksie oraz serii humorystycznych opowiadań o Mikołajku.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 14 sierpnia 1926 rok, Paryż
  • Data i miejsce śmierci: 5 listopada 1977 rok, Paryż
  • Najważniejsze książki i komiksy: komiksy o Luckym Luke’u, komiksy o Asteriksie, seria o Mikołajku, komiksy o Iznogudnie
  • Gatunek literacki: książki dla dzieci, komiks, komiks dla dzieci

Opis autora

Życie prywatne

René Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu. Miał polskie pochodzenie, ponieważ jego ojcem był imigrant żydowski Stanisław Gościnny – chemik z Warszawy, a matką – Anna Bereśniak z Chodorkowa. Dorastał nie w Paryżu, ale w Argentynie, a dokładnie w Buenos Aires, gdzie uczęszczał do francuskojęzycznej szkoły. Uniknął dzięki temu możliwej tragedii, która spotkała wiele żydowskich rodzin podczas II wojny światowej. Szybko odkrył swoje zdolności artystyczne. W wieku 17 lat został półsierotą, ponieważ zmarł jego ojciec. Sam René musiał szybko zacząć zarabiać, dlatego podjął pracę w fabryce opon.

Znakomicie rysował, dlatego mógł zrezygnować z tej pracy i zająć stanowisko młodszego rysownika w agencji reklamowej. W 1945 roku, na zaproszenie wuja, pojechał do USA, gdzie aplikował na takie samo stanowisko w studiu Walta Disneya. Niestety, bezskutecznie. Wrócił więc do Francji, uciekając jednocześnie przed koniecznością odbycia służby wojskowej w amerykańskiej armii. W rodzinnym kraju został włączony do wojska Republiki i przydzielony do 141. Batalionu Alpejskiego, gdzie zdobył stopień starszego kaprala. Nie walczył jednak na froncie, ponieważ został regimentowym grafikiem.

Po wojnie zrewidował nieco swoje plany na przyszłość i został autorem scenariuszy komiksowych. Ma swój ogromny wkład w rozwój komiksu europejskiego. Wraz z Morissem (Mauricem de Bevere) i Albertem Uderzo tworzył komiksy, które znane są do dziś. Wystarczy wspomnieć chociażby o serii o amerykańskim kowboju Luckym Luke'u czy o seriach o Indianinie „Umpapie” oraz o „Asteriksie i Obeliksie”. Cykle książek i zeszytów o Asteriksie wydawane były we Francji jeszcze w latach 60. XX wieku. Obecnie nadal się one pojawiają, a następcy René Goscinnego starają się sprostać wymaganiom czytelników i jego fanów.

René Goscinny założył wraz ze współtwórcami wspominanych komiksów magazyn „Pilote”, gdzie publikował serię komiksową o Iznogudzie.

Słynne książki o Mikołajku

Jednak kariera René Goscinnego obejmowała nie tylko pisanie scenariuszy komiksów europejskich, ale i humorystycznych książek o Mikołajku, które były ilustrowane przez Jeana-Jeacquesa Sempégo. Książki René Goscinnego z tej serii publikowane były początkowo (w latach 1956–1964) tylko we Francji, ale z czasem zaczęto je tłumaczyć na inne języki. Dziś historie o Mikołajku znają dzieci w wielu krajach na świecie, także w Polsce. Perypetie dorastającego chłopca na stałe weszły do biblioteki i kanonu literatury młodego pokolenia, a niektóre książki z tej serii autorstwa René Goscinnego są nawet lekturami szkolnymi. Uczą i bawią młodych czytelników.

Na podstawie książki René Goscinnego powstał film pt. „Mikołajek”. Pierwszą ekranizację zrealizowano w 2008 roku, a produkcję wyreżyserował Laurent Tirard. W roli głównej wystąpił Maxime Godard. Powstał też film pod tytułem „Wakacje Mikołajka”. 

René Goscinny jako reżyser

Oprócz kariery rysownika i pisarza, René Goscinny był też scenarzystą i reżyserem filmowym – wyreżyserował m.in. produkcje „Szczury Paryża” i „Dożywocie”.

René Goscinny zmarł nagle, podczas testu wysiłkowego w gabinecie lekarskim 5 listopada 1977 roku. Został pochowany na Żydowskim Cmentarzu w Nicei.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
  • więcej
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

René Goscinny - komiksy i książki