Anna Todd

Anna Todd to urodzona w Stanach Zjednoczonych pisarka, której sławę przyniosło napisanie obyczajowo-romantycznej serii After. Książki autorki zostały przetłumaczone na wiele języków i cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży.

 

Podstawowe dane:

Opis autora

Młody wiek autorki serii After, która przyniosła jej sławę na rynku wydawniczym, nie przeszkadza Annie Todd w pisaniu znakomitych książek z gatunku literatura młodzieżowa i obyczajowa. Jak zaczęła pisać? Czy zawsze o tym marzyła?

Dzieciństwo i młodość autorki

Pochodząca z Ohio w Stanach Zjednoczonych Anna Renee Todd przyszła na świat w 1989 roku w Dayton, gdzie spędziła swoje całe dzieciństwo i młodość. Co ciekawe, Anna Todd już podczas nauki w szkole średniej poznała chłopaka, który później stał się jej mężem. Para wzięła ślub miesiąc po ukończeniu szkoły. Początkowo młoda para mieszkała w Austin w Teksasie, ale później małżonkowie zdecydowali się przeprowadzić do Los Angeles i tam też zostali. Mieszkając w Teksasie, Anna pracowała w Waffle House oraz dorabiała jako makijażystka w ULTA Beauty.

Przygoda z literaturą

Tak naprawdę Anna Todd od dziecka pasjonowała się literaturą. Uwielbiała czytać, co pozostało jej ulubionym zajęciem do dziś. Sięgała głównie po książki z serii „The Babysitter’s Club” oraz „The Goosebumbs”. Z czasem jej gust czytelniczy uległ zmianie i polubiła literaturę klasyczną.

Wkrótce sama spróbowała swoich sił jako autorka. Odkryła platformę internetową Wattpad, gdzie opublikowała swój pierwszy tekst. Zainteresowanie nim wśród użytkowników Wattpada przerosło jej oczekiwania. Debiutancka powieść Anny Todd ukazała się w 2013 roku za pośrednictwem tej samej platformy. Autorka poszła za ciosem i opublikowała na łamach serwisu swoją najsłynniejszą serię After.

Popularność cyklu After skłoniła Annę Todd do tego, by wydać swoje powieści także w klasycznej, papierowej formie. W 2014 roku podpisała ostatecznie umowę z oficyną Gallery Books.

W ciągu dwóch kolejnych lat seria After autorstwa Anny Todd została przetłumaczona na ponad 30 różnych języków. Wydawane w wielu krajach książki przyniosły pisarce rozgłos i sławę, co przełożyło się na zdobycie przez nią pierwszego miejsca w rankingu autorów bestsellerów czasopisma „New York Times”. W 2014 roku Anna Todd sprzedała wytwórni filmowej UTW prawa do zekranizowania swoich powieści.

Gatunkiem, w jakim specjalizuje się Anna Todd jest fan fiction. Poza pisaniem książek autorka zajmuje się czytaniem – jej ulubioną książką jest „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Warto podkreślić, że inspiracją do napisania After był popularny brytyjsko-irlandzki zespół One Direction.

Anna Todd otrzymała nagrodę dla najlepszej pisarki romansów na New Romance Festival.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Anna Todd - książki

  • After. Płomień pod moją skórą (2014)
  • After 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem (2014)
  • After 3. Ocal mnie (2014)
  • After 4. Bez siebie nie przetrwamy (2015)
  • Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę (2015)
  • Nothing More (2016)
  • Nothing Less (2016)