Barack Obama

Barack Obama, pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych, demokrata i jednocześnie laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Autor kilku książek, głównie autobiograficznych.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 4 sierpnia 1961, Honolulu, Hawaje
  • Najważniejsze publikacje: Odziedziczone marzenia, Odwaga nadziei, Ziemia obiecana
  • Nagrody: Grammy Award for Best Spoken Word Album (2006), Award for Outstanding Literary Work – Nonfiction (2007), Pokojowa Nagroda Nobla (2009),
  • Gatunek: autobiografie (wywiady, wspomnienia), nauki polityczne, dla dzieci

Opis autora

Życie prywatne

Barack Obama przyszedł na świat 4 sierpnia 1961 roku w Honolulu na Hawajach. Jest synem pochodzącego z Kenii Baracka Obamy seniora oraz amerykańskiej antropolog Ann Dunham. Rodzice przyszłego prezydenta rozwiedli się, gdy Barack miał zaledwie 2 lata. W dzieciństwie mieszkał w indonezyjskiej Dżakarcie, a później wrócił na Hawaje, gdzie żył z dziadkami ze strony matki.

Po ukończeniu szkoły średniej Barack Obama wyjechał do Los Angeles i studiował na Occidental College. Po 2 latach przeniósł się jednak na Columbia University w Nowym Jorku na wydział politologii. Ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. W tym czasie został także – jako pierwszy Afroamerykanin – redaktorem naczelnym prestiżowego „Law Review”.

W 1991 roku ożenił się z Michelle Robinson, z którą ma dwoje dzieci.

Kariera polityczna

W 1996 roku Barack Obama dostał się do Senatu stanu Illinois, a w 2004 uzyskał nominację do Senatu Stanów Zjednoczonych. Był zagorzałym przeciwnikiem uczestnictwa amerykańskich żołnierzy w zmaganiach wojennych w Iraku. W 2007 roku Obama ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej, by kandydować na prezydenta. Otrzymał ją, pokonując Hillary Clinton. W 2008 roku został kandydatem na prezydenta z ramienia Demokratów, a Kolegium Elektorów wybrało na prezydenta USA właśnie jego, a nie reprezentanta republikanów – Johna McCaina. Tak stał się 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W 2014 roku ponownie zajął to stanowisko w drodze reelekcji, wygrywając z Mittem Romneyem.

Barack Obama jako pisarz

Prócz działalności politycznej Barack Obama znalazł też czas na pisanie. Jest autorem kilku książek, w tym jednej dla dzieci. Pierwszą pozycją, którą napisał była publikacja z 1995 roku, zatytułowana „Dreams from My Father: A Story of Race and Inheritance”. W Polsce ukazała się ona w tłumaczeniu Piotra Szymczaka pod tytułem „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”. To autobiograficzna książka Baracka Obamy, w której opisuje on swoje korzenie i złożoność pochodzenia etnicznego. Ciemnoskóry mężczyzna w Ameryce, który pnie się po szczeblach kariery politycznej, był swego rodzaju ewenementem. Książkę „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” napisał w momencie, gdy ubiegał się o fotel senatora w Illinois.

Drugą jego książką była „Odwaga nadziei”, w której widoczna jest wiara Baracka Obamy w politykę optymizmu. Wydana w Polsce w 2008 roku pozycja była zwrotnym punktem jego kariery w amerykańskiej polityce. W 2004 roku hasło „Odwaga nadziei” wykorzystał podczas konwencji demokratów, w czasie wygłaszania przemówienia, które zadecydowało o jego nominacji na kandydata na fotel prezydenta USA.

Ciekawostką jest, że Barack Obama napisał także pozycję dla dzieci. Właściwie książka „Of Thee I Sing: A Letter to My Daughters” ma formę listu napisanego przez prezydenta do jego dwóch córek. Polski tytuł brzmi: „O Tobie śpiewam: List do moich Córek”. Traktuje ona o kilkorgu najbardziej inspirujących Obamę Amerykanów, od malarki Georgii O'Keef po prezydenta George'a Washingtona. Dzieło składa się z 13 krótkich opowiadań i ciekawych ilustracji wykonanych przez rysownika Lorena Longa.

Ostatnia z pozycji Baracka Obamy została wydana w listopadzie 2020 roku i bije prawdziwe rekordy popularności. Mowa tu o książce „A Promised Land – The Presidential Memoirs, Vol. 1”, czyli – w polskim tłumaczeniu – „Ziemia obiecana”. Na amerykańskim rynku wydawniczym już w pierwszym tygodniu od ukazania się publikacji sprzedano aż 1,7 mln kopii. Jest ona pierwszą z dwóch zaplanowanych części wspomnień Baracka Obamy z czasów jego prezydentury i pobytu w Białym Domu.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Baracku Obamie

Wszystkie artykuły

Barack Obama - książki