Holly Black

Holly Black to współczesna amerykańska pisarka książek fantasy dla młodych czytelników. Jest znana jako autorka serii „Kroniki Spiderwick” i cyklu „Elfów ziemi i powietrza”. Często współpracuje z innymi autorami i ilustratorami książek, tworzy także komiksy. Holly Black, oprócz powieści, napisała także wiele krótkich opowiadań i nowel, wydawanych osobno lub w ramach antologii.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 10 listopada 1971 w New Jersey
 • Nagrody: Mythopoeic Award, Nebula i Newbery Honor
 • Główna seria: Kroniki Spiderwick
 • Gatunek literacki: Książki dla młodzieży, Fantasy

Opis autorki

Holly Black urodziła się w 1971 roku w New Jersey w USA, jako Holly Riggenbach. Studiowała w stanowym college’u i na Uniwersytecie Rutgersa. Już w młodości kochała książki i pisanie. Pracowała w redakcjach czasopism i magazynów, jednocześnie planując karierę pisarki. W razie niepowodzenia jej „plan B” obejmował zawód bibliotekarki – chciała, aby jej życie zawodowe było związane z książkami. W wieku 28 lat Holly wyszła za mąż za Theo Blacka, z którym ma syna. Cała rodzina mieszka w Nowej Anglii, a w ich domu jest tajemnicza, ukryta biblioteka.

Pierwsze książki Holly Black: uniwersum „Elfów ziemi i powietrza”

Pierwsza książka Holly Black ukazała się w 2002 roku. Była to książka fantasy dla młodzieży pt. „Zła królowa” (Tithe: A Modern Faerie Tale), z akcją osadzoną w uniwersum „Elfów ziemi i powietrza”, której pierwszy polski przekład został wydany nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego pod tytułem „Danina. Nowoczesna baśń”. Książka doczekała się dalszego ciągu i tak powstała cała trylogia. Kolejne tomy to „Serce trolla” (Valient, 2005) (wcześniejszy polski przekład: „Waleczna”) - książka, która zdobyła nagrodę Nebula Award (dawniej Andre Norton Award) i „Żelazna kraina” (Ironside, 2007), bestseller z listy „New York Timesa”. Nowe wydanie cyklu ukazało się w Polsce nakładem Wydawnictwa Jaguar. Holly Black napisała jeszcze kilka książek z tego samego uniwersum: „Las na granicy światów” (The Darkest Part of the Forest, 2015, książka uhonorowana nagrodą Indies Choice Book Award) i serię trzech książek stanowiących osobny cykl: „Okrutny Książę” (The Cruel Prince, 2018), „Zły król” (The Wicked King, 2019) i  „Królowa niczego” (Queen of Nothing, 2019). Powieść „Dlaczego król elfów nie znosił baśni” (How the King of Elfhame Learned to Hate Stories, 2020), została ozdobiona ilustracjami australijskiej artystki Roviny Cai.

Inne serie książek Holly Black: „Kroniki Spiderwick”, „Klątwiarze” i „Magisterium”

Największą sławę przyniosły Holly Black książki składające sią na „Kroniki Spiderwick”, wydane w latach 2003-2004 i pięknie ilustrowane przez przyjaciela i współpracownika autorki, Tony’ego DiTerlizzi. Podstawowa seria obejmuje 5 części, poza tym ukazało się jeszcze sześć książek związanych tematycznie z podstawowym cyklem. Na podstawie „Kronik Spiderwick”, dzięki współpracy m.in. wytwórni Nickelodeon Movies i Paramount Pictures powstał także film o tym samym tytule, w reżyserii Marka Watersa oraz gra komputerowa wydana przez wytwórnię gier Vivendi Games. Kolejną serią książek Holly Black jest trylogia „Klątwiarze” (Curse Workers). Składają się na nią: „Biały kot” (White Cat, 2010), „Czerwona rękawiczka” (Red Glove, 2011) i „Czarne serce” (Black Heart, 2012). W kolejnych latach Holly Black napisała, wspólnie z Cassandrą Clare, serię „Magisterium”, składającą się z pięciu części. Dwie pierwsze zostały już przełożone na język polski: „Próba żelaza” (The Iron Trial, 2014)  i „Miedziana rękawica” (The Copper Gauntlet, 2015). Polscy czytelnicy czekają wciąż na The Bronze Key” (2016), The Silver Mask” (2017) i The Golden Tower” (2018).

Kolorowe komiksy, duchy i mroczne cienie

Holly Black jest także autorką komiksów i powieści graficznych dla dzieci i młodzieży. Są wśród nich: trzytomowy Lucifer z ilustracjami Lee’go Garbeta, Flight of Angels (powstałe we współpracy z kilkoma innymi autotami) i trylogia The Good Neighbors, którą ilustrował Ted Naifeh. Inspirowana złą królową, bohaterką „Maleficent”, Holly Black napisała Heart of the Moors: Mistress of Evil (2019). Kolejna książka Holly Black, nagrodzona wyróżnieniem Newbery Honor, to opowieść o duchach, wchodzeniu w dorosłość i o nawiedzonej lalce. Doll Bones (2013) – bo o niej mowa - otrzymała również prestiżową nagrodę Mythopoeic Fantasy Award w 2014 roku. 

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
 • więcej
Seria
Wydawnictwo
 • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Holly Black - wybrane książki

Cykl Okrutny Książe

 • Okrutny Książe (2018)
 • Zły Król (2019)
 • Królowa niczego (2019) 

 

Trylogia Klątwiarze

 • Biały kot (2010)
 • Czerwona rękawiczka (2011)
 • Czarne serce (2012)

Seria Magisterium

 • Próba żelaza (2014)
 • Miedziana rękawica (2015)
 • The Bronze Key (2016)
 • The Silver Mask (2017)
 • The Golden Tower (2018)