Regina Brett

Uwielbiana przez polskich czytelników Regina Brett, dwukrotna finalistka Nagrody Pulitzera za w dziedzinie reportażu, amerykańska pisarka, dziennikarka, felietonistka, a także mówca motywacyjny zasłynęła dzięki swoim bestsellerowym poradnikom „Bóg nigdy nie mruga” i „Bóg zawsze znajdzie ci pracę”. Bazując na własnych, trudnych przeżyciach i doświadczeniach życiowych tworzy pokrzepiające przewodniki, pełne cennych wskazówek, z których skorzystało tysiące czytelników i czytelniczek. 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 31 maja 1956 roku, Ravenna (Ohio)
  • Najważniejsze publikacje: Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia, Jesteś cudem, Bóg zawsze znajdzie ci pracę, Twój dziennik, Kochaj, Mów własnym głosem, Trudna miłość. Mama i ja
  • Gatunek literacki: poradniki, psychologia, motywacja

Opis autora

Amerykańska pisarka, dziennika, felietonistka Regina Brett, zasłynęła głównie za sprawą bestsellerowego poradnika „Bóg nigdy nie mruga” opartego na własnych trudnych doświadczeniach. Jej poradnik szybko zyskał rzeszę wiernych czytelników i fanów. „Przyjaciółka” wielu Amerykanek i Amerykanów gości nie tylko na półkach swoich odbiorców – jej cytaty pojawiają się na licznych stronach internetowych, przyozdabiają lodówki, a także są na co dzień wypowiadane i czytane przez wielu wielbicieli autorki. Na stałe współpracuje między innymi z magazynem "The Plain Dealer", a także prowadzi spotkania motywacyjne.

Dzieciństwo i młodość

Życie nieraz doświadczało autorkę bestsellerów. Regina Brett urodziła się 31 maja 1956 roku w stanie Ohio w wielodzietnej, katolickiej rodzinie. Jako starsza siostra już od najmłodszych lat niejednokrotnie musiała zajmować się swoim młodszym rodzeństwem, co świadczy o znikomym czasie, jaki rodzice poświęcali swoim dzieciom ze względu na pracę.  

Przez liczne problemy rodzinne w liceum Regina popadła w alkoholizm. W wieku 21 lat zaszła w niechcianą ciążę, przez co musiała zrezygnować ze studiów w Kent State University (KSU). Jednak pomimo narodzin dziecka nie udało jej się wygrać z alkoholizmem. Jak wspomina, dopiero w wieku 25 lat wraz z pomocą Boga przestała nadużywać alkoholu.

W wieku 30 lat, jako samotna matka, po sześciokrotnej zmianie kierunków studiów ukończyła dziennikarstwo na KSU. Podejmowała również liczne prace, aby móc zapewnić swojej córce godny byt. W międzyczasie wciąż pisała. Jej przygoda z „pisaniem do szuflady” rozpoczęła się już w piątej klasie i towarzyszyła w każdej trudnej chwili. Jak sama mówi, pisanie ją uratowało. W końcu udało jej się połączyć pracę z przyjemnością – rozpoczęła pracę w „The Beacon Journal”. W tym czasie również „odkryła radość w Bogu” dzięki rekolekcjom oraz lekturze książek religijnych. Jako samotna matka pracująca na pełen etat w redakcji czasopisma otrzymała dyplom magistra w zakresie nauk religijnych na Uniwersytecie Johna Carrolla w University Heights.

W wieku 40 lat wyszła za mąż za Bruce’a Hennesa. Jednak życie doświadczyło ją po raz kolejny, bowiem rok później, w 1998 roku, dowiedziała się, iż choruje na raka piersi. Przeszła ciężką chemioterapię oraz podwójną mastektomię. Trudy choroby nie powstrzymały jej jednak przed cieszeniem się życiem oraz pisaniem. W 2000 roku rozpoczęła pracę w największej gazecie w stanie Ohio („The Plain Dealer”). W 2006 roku zaczęła redagować kolumnę „50 Life Lessons”.

Regina Brett – książki

Czytelnikom Brett znana jest od 1986 roku – w tym roku zadebiutowała swoimi felietonami w prasie. Publikuje głównie książki o charakterze motywacyjnym. Pierwsza, która ukazała się w 2010 roku: „Bóg nigdy nie mruga: 50 lekcji na trudniejsze chwile życia”, została wydana w 26 krajach na całym świecie i szybko trafiła na najważniejsze listy bestsellerów – między innymi prestiżowego magazynu New York Times.

W 2012 roku ukazała się kolejna książka z tej serii: „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym”, a później „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia”. Poradniki stanowią bogate źródło inspiracji dla wszystkich, którzy szukają odmiany w życiu.

Również polscy czytelnicy pokochali Reginę Brett i jej poradniki. Sama autorka niejednokrotnie wspomina, że w Polsce czuje się jak „gwiazda rocka”. Nic dziwnego, kilka miesięcy po trafieniu do księgarni „Bóg nigdy nie mruga: 50 lekcji na trudniejsze chwile życia” poradnik stał się bestsellerem. Podobnie było w przypadku kolejnych publikacji – „Jesteś cudem” i „Bóg zawsze znajdzie ci pracę”, które jako przekład zostały wydane w Polsce wcześniej niż oryginał w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, kolejne pozycje Reginy Brett: „Twój dziennik” (2015), „Kochaj” (2017) i „Mów własnym głosem” (2018) ze względu na ogromną popularność autorki, jak dotąd zostały wydane wyłącznie w Polsce.

W 2020 roku Brett wydała autobiografię zatytułowaną „Trudna miłość. Mama i ja”, w której opisuje trudy dzieciństwa oraz skomplikowaną relację z rodzicami. We wzruszającej i poruszającej opowieści autorka traktuje o miłości do swojej mamy, która nie potrafiła kochać swojej córki. Brett opowiada o trudnej drodze do poznania oraz pokochania chorej na alzheimera matki.

Oprócz publikacji Brett prowadzi również spotkania motywacyjne oraz spotkania autorskie, a także pisze dla „Cleveland Jewish News”. Przez sześć lat prowadziła cotygodniowy program radiowy w stacji NPR, natomiast w 2020 roku zaczęła nagrywać podcast „Little Detours with Regina Brett”, który w Polsce nosi nazwę „Przez wyboje życia z Reginą Brett”.

Nagrody

Autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, szczególnie w dziedzinie dziennikarskiej, m.in. nagrody „National Headliner Award”, czy tytułu „Najlepszej felietonistki w Ohio” („Best Columnist in Ohio”) przyznanej przez The Society for Professional Journalists (2003). W 2008 oraz w 2009 roku była jedną z trzech finalistek do Nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu.

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Regina Brett - książki