Marcin Meller

Marcin Meller to polski publicysta i dziennikarz prasowy i telewizyjny, który współpracował z tygodnikiem „Polityka”, „Playboyem”, „Wprost” i „Newsweekiem Polska”. Obecnie jest dyrektorem wydawniczym Grupy Wydawniczej Foksal. Prowadził programy telewizyjne i radiowe, m.in. w TVN i Radiu Roxy. Dziennikarstwo nie jest jedyną działalnością Marcina Mellera. Książki złożone z felietonów prasowych i zapisków z podróży, a także thriller sensacyjny „Czerwona ziemia” również składają się na jego dorobek.

 

Podstawowe dane:

Opis autora

Marcin Meller pochodzi w Warszawy, tam urodził się w 1968 roku i tam też dorastał. Jest jednym z trojga dzieci dyplomaty i byłego ministra Stefana Mellera oraz Beaty Galickiej, zmarłej w 1999 roku wicedyrektor Muzeum Warszawskiego. Marcin Meller uczył się w warszawskim LO im. Mikołaja Reja i studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako student działał w ówczesnych antykomunistycznych stowarzyszeniach – NZS i „Pomarańczowej Alternatywie”. Jego praca dyplomowa na studiach historycznych traktowała o „Solidarności” w latach 1980-81. Prywatnie Marcin Meller jest żonaty z Anną Dziewit, dziennikarką, pisarką i członkinią zespołu rockowego Andy.

Marcin Meller – dziennikarz, publicysta, dyrektor wydawniczy

W ciągu swojej kariery dziennikarskiej Marcin Meller był związany z największymi polskimi wydawnictwami. W ostatniej dekadzie XX wieku współpracował z opiniotwórczym tygodnikiem „Polityka”. Później przez 9 lat był redaktorem naczelnym polskiego „Playboya”, pisał felietony dla „Wprost” i polskiego „Newsweeka”. Oprócz tego Marcin Meller pracował dla telewizji TVN jako gospodarz i współprowadzący programy rozrywkowe i kulturalne. Nieobca jest mu także działalność radiowa. Jesienią 2020 roku na krótko objął funkcję redaktora naczelnego „Wirtualnej Polski”. Od 2016 roku Marcin Meller jest też dyrektorem wydawniczym Grupy Wydawniczej Foksal, w skład której wchodzą wydawnictwo W.A.B., Buchmann (wydające głównie słowniki, encyklopedie i pomoce naukowe), wydawnictwo książek dla dzieci Wilga, YA!, Foxgames, Lipstick Books i Uroboros.

Książki Marcina Mellera – podróże, felietony i sensacja

Pierwszą książką Marcina Mellera był napisany wspólnie z żoną, Anną Dziewit-Meller, pamiętnik z podróży „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2011). Kolejne książki to głównie zbiory felietonów i innych tekstów Marcina Mellera, okraszone anegdotami i komentarzami autora. Ich tytuły to: „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe” (2013), „Sprzedawca arbuzów” (2016) i „Nietoperz i suszone cytryny” (2019). W 2022 roku, nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się pierwsza beletrystyczna książka Marcina Mellera pt. „Czerwona ziemia”, określana jako kryminał i thriller sensacyjny. Jej bohaterami są dwaj dziennikarze – ojciec i syn, których zawodowe i prywatne szlaki prowadzą do Afryki.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Marcin Meller - książki