Przemysław Piotrowski

Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Cena
Ocena

Przemysław Piotrowski

Przemysław Piotrowski to pochodzący z Zielonej Góry współczesny polski pisarz kryminałów i thrillerów, autor cyklu książek o komisarzu Igorze Brudnym. Zanim zaczął pisać książki, Przemysław Piotrowski był dziennikarzem „Gazety Lubuskiej”, jednak po sukcesie wydawniczym swoich prac poświęcił się pisarstwu.

W czerwcu 2022 roku, po przerwie, ukazała się czwarta część przygód komisarza Brudnego pt. „Bagno”, a sam autor obecnie pracuje nad dokumentalną książką o Luisie Garavito, seryjnym mordercy z Kolumbii. Książka ma ukazać się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Od dziennikarza „Gazety Lubuskiej” do poczytnego autora kryminałów

Przemysław Piotrowski urodził się w Zielonej Górze w 1982 roku. Studiował politologię na Uniwersytecie Zielonogórskim, wyjeżdżał także na studia m.in. do Hiszpanii. Przez dziesięć lat pracował jako dziennikarz sportowy i śledczy dla „Gazety Lubuskiej”. Jego pasja do kryminałów i sensacji zaowocowała w 2015 roku debiutem książkowym pt. „Kod Himmlera”. Ten thriller historyczny ukazał się nakładem wydawnictwa Videograf i Heraclon International (wersje audio), podobnie jak druga książka Przemysława Piotrowskiego – „Droga do piekła” i sensacyjne książki political fiction z serii „Radykalni”: „Terror” i „Rebelia”.

Przemysław Piotrowski – książki o „Brudnym” świecie

Cykl książek kryminalnych o komisarzu Igorze Brudnym publikuje wydawnictwo Czarna Owca. Pierwszy tom przygód tego pochodzącego z Zielonej Góry i pracującego w Warszawie policjanta pt. „Piętno” ukazał się w 2020 roku i szybko podbił rynek czytelniczy w Polsce. Kolejne części: „Sfora” i „Cherub” miały premierę w tym samym roku. Po rocznej przerwie do księgarń trafiła „Zaraza”, a rok później „Bagno”.

Przerwę w pisaniu o komisarzu Brudnym Przemysław Piotrowski wypełnił napisaniem książek spoza cyklu. Były to „Krew z krwi” – książka o pisarzu kryminałów i jego ojcowskiej miłości wystawionej na ciężką próbę, a później mroczny thriller „Matnia” – opowieść o oszukanej kobiecie, której los z sielanki zamienia się w pierwotny koszmar.

Kryminały zmuszające do refleksji

Książki Przemysława Piotrowskiego to nie tylko trzymająca w napięciu fabuła. Autor w akcję wplata także wątki zmuszające czytelnika do zastanowienia. Co sprawia, że na świecie pojawiają się psychopatyczni przestępcy? Co dzieje się w ich umysłach? Co, jeśli morderca staje się paradoksalnie tym, który wymierza sprawiedliwość ludziom, którzy dotąd stali ponad prawem? Czy pisarz kryminałów jest odpowiedzialny za morderstwo dokonane według „instrukcji” z jego książek? Jak daleko może posunąć się rodzic, aby zdobyć środki na leczenie swojego dziecka? Czy możliwy jest scenariusz, w którym kryzys migracyjny w Europie wymknie się spod kontroli? Nie tylko na te pytania próbuje odpowiedzieć Piotrowski w swoich książkach. Czytelnicy muszą się nad nimi zastanowić razem z pisarzem.

True crime – „projekt Garavito” i projekt książki o kolumbijskim mordercy

Twórczość Przemysława Piotrowskiego to książki kryminalne, thrillery i sensacja, ale co najważniejsze – to fikcja literacka. Są oczywiście osadzone w rzeczywistym świecie, pierwsze thrillery mają wplecione elementy historyczne, jednak sama fabuła jest zmyślona.

W 2022 roku pisarz zdecydował się jednak na zmierzenie się z tematem opartym na faktach i zbadanie historii seryjnego mordercy z Kolumbii, „Bestii” Luisa Garavito. Pod koniec kwietnia 2022 roku Przemysław Piotrowski wybrał się do Kolumbii, aby porozmawiać ze świadkami i samym Garavito, kończącym właśnie odsiadywanie kary więzienia. Rozmowa z przestępcą okazała się niemożliwa, jednak pisarz zwiedził miejsca, gdzie Garavito żył i mordował; rozmawiał ze świadkami, rodzinami ofiar i mieszkańcami.

Znajomość języka hiszpańskiego i kultury iberoamerykańskiej ułatwiła mu to zadanie. Zebrane materiały mają posłużyć do napisania książki z gatunku true crime, która ukaże się w 2023 roku.