Tomasz Piątek to polski współczesny pisarz, felietonista i reportażysta związany twórczo z Warszawą i Łodzią. Jego literacki debiut „Heroina” przyniósł mu rozgłos, nominację do Paszportów Polityki i nagrodę Książki Lata 2002 Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Obecnie Tomasz Piątek jest znany jako autor reportaży śledczych na temat wielu czołowych postaci polskiej sceny politycznej.
Podstawowe dane:
Tomasz Piątek pochodzi z Warszawy. Urodził się w 1974 roku, uczył się w Liceum im. Stefana Batorego, następnie skończył studia lingwistyczne na Università degli Studi di Milano we Włoszech. Przez pięć lat (2007-2012) mieszkał w Łodzi, jednak obecnie znów żyje i tworzy w Warszawie. Tomasz Piątek jest dziennikarzem i felietonistą – pisał m.in. dla miesięcznika „Film” i „Życia Warszawy”, „Krytyki Politycznej” , „Gazety Wyborczej” i „Polityki”. Udzielał się w stacjach radiowych, np. RMF FM, TOK FM, Radiostacji i Halo.Radio. Pracował jako copywriter dla agencji reklamowych. W ciągu życia zmagał się z uzależnieniami, m.in. nałogiem heroinowym, a swoje życiowe doświadczenia wykorzystał w fabule swej pierwszej powieści „Heroina”, wydanej w 2002 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Literacki debiut Tomasza Piątka okazał się sukcesem, a „Heroinę” przetłumaczono na język rosyjski i serbski.
Tomasz Piątek w swojej twórczości nie ogranicza się do jednego gatunku. Jego kolejne (po „Heroinie”) powieści „Kilka nocy poza domem”, „Bagno”, „Przypadek Justyny”, „Nionio” czy „Dobry Pan” mają cechy kryminału i thrillera, autor wprowadza też czasami elementy fantastyczne. Jedna z takich książek T. Piątka, z fabułą osadzoną w Warszawie – „Pałac Ostrogskich” – zdobyła nominację do literackiej nagrody Nike 2009. Inne książki: „Miasto Ł.”, „Magdalena” czy „Kartoflada” na różne sposoby komentują rozmaite aspekty polskiej rzeczywistości. Autor otrzymał też drugą nominację do Paszportów Polityki za książkę „Wąż w kaplicy”.
Książkami należącymi do gatunku fantasy są „Żmije i krety”, „Szczury i rekiny” oraz „Elfy i ludzie”, razem tworzące mroczną trylogię „Ukochanych poddanych cesarza”.
Tomasz Piątek zainicjował biograficzno-reporterskie wątki swojej twórczości w 2002 roku książką „Antypapież”, krytycznie komentującą pontyfikat Jana Pawła II. W 2017 ukazał się reportaż śledczy „Macierewicz i jego tajemnice”, za którą T. Piątek otrzymał Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez organizację Reporterzy bez Granic. W 2018 roku ukazał się dalszy ciąg reportażu „Macierewicz. Jak to się stało”, a w kolejnych latach pojawiły się kolejne reportaże Tomasz Piątka: „Morawiecki i jego tajemnice”, „Duda i jego tajemnice” (książka napisana wspólnie z Marcinem Celińskim) i ostatni reportaż o działalności Dyrektora Radia Maryja – „Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki”, opublikowany przez wydawnictwo Arbitror. W czerwcu 2021 ma się ukazać druga część tego reportażu pod tytułem “Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo”.