Tanya Valko

Autorka głośnej serii Arabska Saga, Tanya Valko, pochodzi z Krakowa, a nazwisko, pod którym jest znana to jej pseudonim. Oprócz powieści z serii Arabska Saga oraz Azjatycka Saga, autorka napisała także szereg książek kucharskich, w tym m.in.: "Libia od kuchni" czy "Odchudzająca książka kucharska".

 

Podstawowe dane:

Opis autora

Autorka głośnej serii Arabska Saga, Tanya Valko, pochodzi z Krakowa, a nazwisko, pod którym jest znana to jej pseudonim. Kiedy zajęła się literaturą i co ją skłoniło do podjęcia takiej, a nie innej, egzotycznej skądinąd tematyki?

Dzieciństwo i młodość pisarki

Tanya Valko urodziła się 13 września 1963 roku – jak sama mówi, był to piątek 13-stego, ale nie spowodowało to, że stała się przesądna. Uczyła się w przeciętnej szkole podstawowej na Dębikach. Była jednak na tyle ambitnym dzieckiem, że postanowiła złożyć dokumenty do jednej z najlepszych szkół średnich w Krakowie. Dostała się do V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego i ukończyła je z wyróżnieniem.

Już w czasach licealnych jej największą pasją było pisanie i czytanie. Po maturze wiedziała już, kim chce zostać i dążyła do swojego celu bardzo konsekwentnie. Miała wszelkie predyspozycje do tego, by zająć się pisaniem, ale niewiadomą było dla niej to, jaką literaturę chciałaby tworzyć?

Po maturze zdawała na filologię polską na Uniwersytet Jagielloński, ale w ostatniej chwili zdecydowała, że zmieni kierunek i przystąpi do egzaminów wstępnych na filologię słowiańską. Dostała się na studia wyższe na bohemistykę, ale po dwóch latach nie była już przekonana do słuszności dokonanego wyboru. Dlatego pomimo faktu, że otrzymała stypendium do Pragi, to zdecydowała się na studia na kierunku arabistyka w Instytucie Filologii Orientalnej UJ-tu. Nie bez znaczenia było to, że jej narzeczony, a późniejszy mąż w tym samym czasie miał jechać do Kairu. Wybór arabistyki zadecydował o sprofilowaniu literackim Tanyi Valko.

Inspiracja arabską kulturą

To, że Tanya Valko znalazła się ostatecznie na wydziale filologii orientalnej było spełnieniem jej marzeń. Zaczęła realizować plany o poznawaniu tajemniczego, szerokiego świata. W wieku 21 lat wyjechała po raz pierwszy do Libii i zakochała się w oriencie. Od tego czasu, jak sama potwierdza, nie umie już żyć z daleka od krajów arabskich. Zakochana jest w klimacie, zapachach i obyczajach orientalnych.

Prawie dwie dekady Tanya Valko spędziła za granicą, w krajach arabskich. Najdłużej, bo 13 lat, mieszkała w Libii, 5 lat w Arabii Saudyjskiej, a 6 lat w Indonezji. Gdzie w tym wszystkim miejsce na tworzenie literatury? Niestety, początkowo jako młoda żona i matka dwójki małych dzieci nie mogła poświęcić się pisarstwu. Musiała podejmować inne prace zarobkowe. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, pełniła funkcję asystentki Ambasadora RP, a w czasie swych krótkich pobytów w ojczyźnie prowadziła własną działalność, projektowała, szyła odzież, prowadziła hostel w Krakowie, tłumaczyła książki i dokumenty.

W 2018 roku, po 25 latach pobytu na obczyźnie, zdecydowała się wrócić do Polski, ale nie wiedziała wtedy jeszcze na jak długo.

Kariera pisarska

Tanya Valko była zakochana w książkach już od wczesnego dzieciństwa, uwielbiała, kiedy rodzice czytali jej ulubione bajki. Gdy sama nauczyła się dobrze czytać, pochłaniała książki jedna po drugiej. Za swoisty debiut literacki Tanya Valko uznaje napisanie odręcznie w czwartej klasie szkoły podstawowej tomiku poezji. Jako 10-latka stworzyła pierwszy, oryginalny utwór, który spotkał się z uznaniem, a jako 18-latka zaczęła drukować swoje wiersze w gazetce międzyszkolnej. Mimo zainteresowania poezją, zaczęła specjalizować się w prozie.

W Libii pisała listy do szuflady, a w pamięci utrwalała swoje doświadczenia, które posłużyły jej później do napisania książek „Libia od kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” oraz „Sahara – ocean ciszy”. Co ciekawe, Tanya Valko jest również autorką poradników o dietach i odchudzaniu, a także powieści osadzonych w polskich realiach.

Pisarka zasłynęła książką „Arabska żona”, która stała się bestsellerem i rozpoczęła nie mniej popularną serię arabską, w skład której wchodzą: „Arabska córka”, „Arabska krew” oraz „Arabska księżniczka”.

Kolejnym cyklem powieściowym autorki jest saga związana z Azją: „Okruchy raju” i „Miłość na Bali”. W 2016 roku pisarka powróciła do znanej sobie tematyki świata arabskiego, wydając „Arabską krucjatę”, „Arabskiego męża” oraz „Arabskiego syna”. W swoich powieściach Tanya Valko porusza problem fundamentalizmu islamskiego i terroryzmu wywodzącego się z Bliskiego Wschodu.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Tanya Valko - książki

 • Libia od kuchni (2005)
 • Życie codzienne w Trypolisie (2006)
 • Dość odchudzania – czas na dietę (2007)
 • Nowoczesna książka kucharska (2007)
 • Sahara: Ocean ciszy (2007)
 • Arabska żona (2010)
 • Arabska córka (2011)
 • Arabska krew (2012)
 • Arabska księżniczka (2013)
 • Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną (2013)
 • Odchudzająca książka kucharska (2014)
 • Okruchy raju (2014)
 • Miłość na Bali (2015)
 • Arabska krucjata (2016)
 • Arabski mąż (2017)
 • Arabski syn (2018)
 • Arabski raj (2019)
 • Arabski książę (2020)