Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska jest teatrolożką i autorką powieści historycznych. Zadebiutowała jako współautorka (wraz z Szewachem Weissem) biografii byłego ambasadora Izraela w Polsce "Z jednej strony, z drugiej strony". Ma na swoim koncie wiele książek historycznych (m.in. "Północne drogi", "Gra w kości", "Legion"). W 2013 roku autorka znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej za książkę "Korona śniegu i krwi".

Podstawowe dane:

Opis autorki

Elżbieta Cherezińska urodziła się 9 października 1972 roku w Pile. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Z wykształcenia jest więc teatrologiem, postanowiła jednak rozwijać swoją karierę zawodową w innym kierunku – zaczęła pisać powieści historyczne, których kanwę stanowią prawdziwe wydarzenia.

Debiut literacki

Pierwszą wydaną przez Elżbietę Cherezińską pozycją jest publikacja pod tytułem Z jednej strony, z drugiej strony, która ukazała się w 2005 roku. Książka napisana wspólnie z Szewachem Weissem jest literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce. Tematyka żydowska jest bliska pisarce – w 2008 roku napisała i wydała książkę Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Fabuła powieści powstała w oparciu o bazę materiałów zgromadzonych w pamiętnikach sekretarki Chaima Rumkowskiego, przełożonego Starszeństwa Żydów w Łodzi. Książka okazała się strzałem w dziesiątkę, a Elżbieta Cherezińska – mistrzynią w osadzeniu świata przedstawionego powieści w historycznych ramach. Odkryła w polskiej literaturze lukę, którą postanowiła skrupulatnie, krok po kroku, zapełnić. W 2009 roku otrzymała ze swojej uczelni stypendium im. Jerzego Koeniga.

Polska wersja George'a R.R. Martina

W Polsce niewiele jest cyklów literackich obejmujących powieści historyczne. Po Sienkiewiczu nieliczni porywali się na specjalizację w tym właśnie gatunku. Jednak Elżbieta Cherezińska pokazała, że ma predyspozycje do bycia polskim Georgem R.R. Martinem czy właśnie Henrykiem Sienkiewiczem. Napisała cykl Odrodzone królestwo. Za jego pierwszą część pod tytułem Korona śniegu i krwi została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia w 2013 roku. Znalazła się w finale konkursu. Równie dobrze została przyjęta przez czytelników i krytyków druga książka Elżbiety Cherezińskiej z tego samego cyklu pod tytułem Niewidzialna korona. W plebiscycie TVP Kultura została ona uznana za najgorętsze dzieło lata. Cykl traktuje o XIII-wiecznej Polsce, ukazuje naszą ojczyznę w momencie zwrotnym dla jej losów – w okresie rozbicia dzielnicowego, gdy stosunki pomiędzy poszczególnymi książętami były co najmniej napięte.

Nieco wcześniej, bo w 2010 roku, ukazała się pierwsza powieść o czasach panowania dynastii Piastów w Polsce i o początkach państwa polskiego – Gra w kości. Cherezińska odwołała się w niej do przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia, konkretnie zaś do okresu zjazdu gnieźnieńskiego, i trudnych początkach kształtowania się Królestwa Polskiego pod wodzą Bolesława Chrobrego. Pisała o „walce o tron”, która była równie fascynująca, jak filmowa i powieściowa Gra o tron wspominanego już George'a R.R. Martina. Dzięki książkom Elżbiety Cherezińskiej czytelnicy mają szansę poznać zawiłości historii naszej ojczyzny, ale nie tylko.

Cherezińska nie poprzestaje na opisywaniu wyłącznie historii Rzeczypospolitej Polskiej, sięga również do dziejów innych ludów i narodów. Przykładem jest cykl Północna droga, czyli czterotomowa opowieść o Skandynawii osadzona w X i XI wieku, kiedy panowali tam wikingowie. Składa się ona z książek: Saga Sigrun, Ja jestem Halderd, Pasja według Einara czy Trzech młodych pieśni.

W ostatnim czasie Elżbieta Cherezińska napisała książkę o historii bliższej nam pod względem czasowym. Jej bohaterami stali się żołnierze wyklęci. Autorka nazywana jest ulubioną pisarką prawicy. W jej dorobku jedną z najbardziej kontrowersyjnych książek jest Legion, czyli powieść o Brygadzie Świętokrzyskiej, będącej zbrojnym ramieniem narodowych Sił Zbrojnych wywodzących się z przedwojennego ONR-u.

Cherezińska otrzymuje propozycje zekranizowania jej powieści. Na podstawie książek Harda i Królowa ma powstać film fabularny w reżyserii Macieja Strzembosza. Natomiast Paweł Mantorski i Włodzimierz Niderhaus rozważają możliwość zrealizowania serialu na podstawie Korony śniegu i krwi.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Elżbieta Cherezińska - książki

 • Z jednej strony, z drugiej strony (2005), i in.
 • Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum (2008)
 • Saga Sigrun (2009)
 • Gra w kości (2010)
 • Ja jestem Halderd (2010)
 • Pasja według Einara (2011)
 • Trzy młode pieśni (2012)
 • Korona śniegu i krwi (2012)
 • Legion (2013)
 • Niewidzialna korona (2014)
 • Turniej cieni (2015)
 • Płomienna korona (2017)
 • Harda (2016)
 • Królowa (2016)
 • Wojenna korona (2019)
 • Odrodzone królestwo (2020)