Anna Dziewit-Meller

Dziennikarka, redaktor naczelna Grupy Wydawniczej Foksal. Jej debiutem literackim była wydana w 2006 roku książka „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” napisana wraz z Agnieszką Drotkiewicz. Oprócz wywiadów Anna Dziewit-Meller ma w swoim dorobku literackim również powieści dla dzieci oraz książki podróżnicze.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 19 marca 1981, Chorzów
  • Najważniejsze książki: Głośniej! Rozmowy z pisarkami, Gaumardżos! Opowieści z Gruzji, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Disko
  • Nagrody: nagroda Magellana (2011), Nagroda Róża Gali (2020)
  • Gatunek literacki: powieść polska, dla dzieci, reportaż, literatura podróżnicza

Opis autorki

Życie prywatne

Anna Dziewit-Meller urodziła się 19 marca 1981 roku w Chorzowie. Jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Szybko znalazła pracę jako redaktorka tekstów. Zaczynała karierę w piśmie literackim „Lampa”, na łamach którego sama debiutowała.

Kariera literacka

W 2006 roku Anna Dziewit-Meller wspólnie z Agnieszką Drotkiewicz wydała książkę „Głośniej! Rozmowy z pisarkami”. Właściwie jest to zbiór wywiadów z dziesięcioma kobietami, które z różnych powodów zapisały się w historii współczesnej polskiej literatury, sztuki i obyczajowości. Autorki postawiły sobie za cel spróbować – poprzez pryzmat wypowiedzi różnych pań – odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda typowo feministyczne pisarstwo we współczesnej Polsce.

Książka została dobrze przyjęta przez krytyków, dlatego autorki wydały również drugą pozycję – „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, która została opublikowana w 2009 roku. Jak wskazuje sam tytuł publikacji, traktuje ona o mężczyznach – znanych i lubianych, jak lider zespołu Lao Che czy Robert Makłowicz. To punkt widzenia przedstawiony na podstawie trzynastu wywiadów z mężczyznami, którzy z różnych względów zostali wytypowani do rozmów o Polsce i nie tylko.

Zupełnie inną literaturę Anna Dziewit-Meller zaprezentowała w wydanej w 2011 roku książce podróżniczej „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, napisanej wraz z mężem – Marcinem Mellerem. Ma ona formę reportażu i została nagrodzona Nagrodą Magellana w 2011 roku. Jak mówią sami autorzy, pozycja ta powstała z miłości do Gruzji, którą czytelnicy mają szansę odkrywać wraz z małżeństwem Mellerów krok po kroku.

Rok później autorka spróbowała swoich sił jako niezależna autorka pozycji „Disko”, a w 2016 roku napisała powieść „Góra Tajget”. Na kolejną powieść Anny Dziewit-Meller pt. „Od jednego Lucypera” czytelnicy musieli czekać cztery lata. Krytycy twierdzą, że pisarstwo autorki ewoluuje i staje się coraz lepsze. Jej powieść z 2020 roku jest tego najlepszym przykładem. To opowieść o rodzinnej tajemnicy, jej odkrywaniu, ale jednocześnie mamy tu do czynienia z kobiecym spojrzeniem na Śląsk.

Anna Dziewit-Meller jest pisarką wszechstronną, ponieważ spełnia się również jako twórczyni pozycji dla dzieci. W 2017 roku ukazała się książka Dziewit-Meller pod tytułem „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, której bohaterkami jest siedemnaście różnych kobiet, mających ugruntowaną pozycję na kartach historii. Kontynuacją tej publikacji jest wydana rok później książka „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”.

Autorka nie poprzestaje na pisaniu powieści, książek-wywiadów, czy też poradników podróżniczych, ale tworzy również artykuły do prasy. W 2016 roku była nominowana do nagrody Grand Press za niezwykły wywiad przeprowadzony ze swoją babcią, Anną Podstawską-Dziewit. Co takiego zaskoczyło kapitułę konkursową w wywiadzie „Szydełko” opublikowanym w „Wysokich Obcasach”, dodatku do „Gazety Wyborczej”? Wnuczka pytała swoją babcię, ginekolog ze Śląska, o to, jak działało w latach 50. XX wieku podziemie aborcyjne w Polsce i jakie długofalowe skutki przyniosło ono dla losów całego kraju i społeczeństwa.

Od 2017 roku była felietonistką katolickiego „Tygodnika Powszechnego”, ale rozstała się z nim w październiku 2020 roku po strajkach kobiet. W 2021 roku została redaktor naczelną Grupy Wydawniczej Foksal.

Ciekawostki związane z pisarką

Niewiele osób wie o tym, że Anna Dziewit-Meller jest jedną z założycielek żeńskiego rockowego zespołu Andy, który powstał we wrześniu 2001 roku. W 2009 roku wydany został album pod tytułem „11 piosenek”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Anna Dziewit-Meller - książki

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.