Alex Michaelides

Alex Michaelides to pochodzący z Cypru scenarzysta i pisarz grecko-angielskiego pochodzenia. Jego debiutancka powieść „Pacjentka” odniosła wielki sukces, szybko stając się bestsellerem w wielu krajach i zdobyła szereg nagród. W 2021 roku wydana została druga książka autora: „Boginie”. Książki Alexa Michaelidesa to thrillery psychologiczne z cechami kryminału, z motywami zaczerpniętymi z psychologii, mitologii greckiej i jej odniesieniami do problemów współczesnego życia.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 4 września 1977, Cypr
  • Najpopularniejsze książki: Pacjentka, Boginie
  • Gatunki literackie: Kryminał, Sensacja, Thriller

Opis autora

Alex Michaelides urodził się w 1977 roku na Cyprze. Jego matka jest z pochodzenia Angielką, ojciec Grekiem. W wieku osiemnastu lat Alex wyjechał z Cypru na studia. Studiował literaturę angielską w Trinity College (Cambridge) i scenopisarstwo w Amerykańskim Instytucie Filmowym w Los Angeles, kilka lat spędził na także na studiach z zakresu psychoterapii. Obecnie pisarz mieszka w Wielkiej Brytanii. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej Alex Michaelides pracował jako scenarzysta. Napisał scenariusze do filmów „The Devil You Know” i „Alice” w reżyserii Jamesa Oakleya, był też współautorem scenariusza filmu „Uwaga, Anglicy!” (The Con is On). Praca przy filmach okazała się jednak rozczarowaniem, a tworzenie książek było od dawna marzeniem Alexa. Spróbował więc swoich sił w pisaniu i tak powstała jego pierwsza powieść „Pacjentka” (The Silent Patient, 2019).

„Pacjentka” – bohaterka współczesnego thrillera czy antyczna Alkestis

Według słów samego autora, zamysł i fabuła „Pacjentki” były owocem fascynacji mitologią grecką, powieściami kryminalnymi i psychologią. Alex Michaelides w dzieciństwie zachwycał się kryminałami Agathy Christie, a także dogłębnie poznał mity greckie, w tym mit o Alkestis. Alkestis była żoną króla Tesalii Admeta, który został wykupiony od śmierci za cenę jej życia. Kochająca Alkestis poświęciła się dla męża, jednak została wybawiona z zaświatów i wróciła do świata żywych, jednak nie wymówiła potem ani słowa. Podobnie, motyw milczącej kobiety, skrywającej tajemnicę przed próbującym jej pomóc terapeutą, jest przewodnim tematem „Pacjentki”. Książka od razu po publikacji zdobyła wielką popularność, stała się bestsellerem ze szczytu listy „The New York Timesa”, zdobyła też nagrodę Goodreads Choice Award 2019 w kategorii thrillerów. Została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków i jest sprzedawana w blisko pięćdziesięciu krajach. Kolejną książką Alexa Michaelidesa jest thriller „Boginie” (The Maidens, 2021). I w tej powieści pojawia się motyw psychoterapii, zbrodni i mrocznych, niewyjawionych sekretów. Polskim wydawcą książek Michaelidesa jest Wydawnictwo W.A.B.

Współpraca z Hollywood

Książki Alexa Michaelidesa są dobrym materiałem do ekranizacji, a jego praca scenarzysty sprawiła, że świat filmu jest dla pisarza otwarty. Adaptacja filmowa „Pacjentki” ma ukazać się dzięki współpracy dwóch wytwórni filmowych: Annapurna Pictures i Plan B Entertainment (Plan B to firma założona przez Brada Greya, Brada Pitta i Jeniffer Aniston). Autorem scenariusza będzie sam Alex Michaelides.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Alex Michaelides - książki