Barbara Supeł

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Cena
Ocena

Barbara Supeł

Barbara Supeł to polska tłumaczka i pisarka książek dla dzieci, znana przede wszystkim z serii książeczek o rodzinie Pętelków: małym Stasiu Pętelce, jego młodszej siostrze Jadzi Pętelce i ich rodzicach. Autorka mieszka w domu na Podlasiu razem ze swoją rodziną, a jej własne dzieci – Staś i Jagna - są często inspiracją dla postaci z książek.

Oprócz serii o rodzinie Pętelków Barbara Supeł napisała także książki „Kapitan Kiwi. Pogromca Straszków!”, „Wielcy Robacy”, cykle „Co zrobi Frania?”, „Rodzina” i wiele innych. Oprócz tego przełożyła na język polski wierszowane książeczki Rachel Bright, takie jak „Koala, który się trzymał” czy „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Barbara Supeł współpracuje z polskim wydawnictwem Zielona Sowa.

Barbara Supeł to polska pisarka i tłumaczka, tworząca książki dla dzieci. Pochodzi z Hajnówki i mieszka na Podlasiu. Studiowała w Warszawie nauki o rodzinie, a po ukończeniu studiów poświęciła się wychowaniu własnych dzieci – Stasia i Jagny - oraz rozpoczęła współpracę z wydawnictwem Zielona Sowa.

Jej ścieżka literacka zaczęła się od pisania książeczek do “aktywnego czytania”, edycji tekstu i przekładu - Barbara Supeł przetłumaczyła na język polski wierszowane książki angielskiej pisarki dla dzieci Rachel Bright. Oto niektóre tytuły, które ukazały się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa: „Wieloryb, który chciał więcej”, „Wilk, który się zgubił”, „Mysz, która chciała być lwem” czy „Przytulozaur”.

„Jadzia Pętelka” i reszta rodziny

Później Barbara Supeł zaczęła pisać regularnie. Wielką popularność zdobyły książki Barbary Supeł z serii o rodzinie Pętelków. „Staś Pętelka” i jego przygody to seria dla przedszkolaków –  są w nim np. „Dzielny pacjent. Staś Pętelka”, „Przeprowadzka. Staś Pętelka” czy „Najlepszy przyjaciel. Staś Pętelka”.

Cykl o Jadzi Pętelce to historyjki o dziecięcej codzienności dla dwu- i trzyletnich dzieci. „Jadzia Pętelka idzie spać”, „Jadzia Pętelka idzie na spacer”, „Jadzia Pętelka piecze pierniki”, „Jadzia Pętelka czuje złość”, „Jadzia Pętelka robi siku” – książeczki pomagają małym ludziom oswoić się z życiem, które wciąż jest dla nich nowe i utożsamić się z sympatyczną bohaterką, ich rówieśniczką. Małym Pętelkom na co dzień towarzyszą Mama i Tata oraz Dziadkowie, a od niedawna także mały braciszek, który pojawił się w części „Jadzia Pętelka wita dzidziusia”.

„Rodzina” i inne książki Barbary Supeł

Barbara Supeł napisała także wiele innych książek dla dzieci. Seria „Rodzina” to wierszowane portrety osób najbliższych każdemu dziecku: Mamy, Taty, Babci, Dziadka, Siostry i Brata. „Pogromca Straszków! Kapitan Kiwi” inspiruje dzieci do radzenia sobie ze swoimi lękami. „Wielcy Robacy” pokazują, że nawet najmniejsze robaczki mogą podążać za swoimi wielkimi marzeniami.

Seria „Już czytam” wprowadza dzieci w świat samodzielnej lektury. Książki Barbary Supeł to także bajeczki, np. „Słodkich snów, maluszku”, „Szeptanka o krasnoludkach”, „10-minutowe bajki o maluchach”, „Bajki o zwierzętach” i inne. Twórczość Barbary Supeł jest publikowana nakładem wydawnictwa Zielona Sowa, które specjalizuje się w literaturze dla dzieci i młodzieży.