Beata Kozidrak

Wokalistka jednego z najpopularniejszych polskich zespołów. Artystka o nietuzinkowym potężnym głosie, który zapewnił zespołowi BAJM rzeszę wiernych słuchaczy. Autorka wielu już kultowych przebojów, które nieustannie śpiewane są przez fanów niezależnie od wieku. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Przez wielu nazywana Królową Polskiej Estrady.

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 4 maja 1960, Lublin
 • Solowe płyty: Beata (1998), Teraz płynę (2005), B3 (2016)
 • Książka: Beata. Gorąca krew
 • Nagrody: Złota Karolinka Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu (1994), Nagroda Muzyczna Fryderyk (1999, 2001), Bursztynowy Słowik Polsat SuperHit Festiwal (2015)
 • Gatunki muzyczne: pop-rock
 • Gatunki literackie: autobiografia

Opis autorki

Początki muzyczne

Tak jak głosi tytuł najnowszej książki Beaty Kozidrak, zawsze miała ona „gorącą krew” – była bardzo kreatywnym artystycznym duchem już od najmłodszych lat. Już w wieku dziecięcym myśląc o swojej przyszłości zawodowej, powtarzała, że chce robić coś niebanalnego. Nie bez powodu więc już w szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach, a w późniejszym okresie próbowała swoich sił w szermierce i gimnastyce artystycznej oraz w balecie. Co ciekawe, to właśnie z tańcem wiązała swoją przyszłą karierę zawodową.

Za sprawą siostry Agaty, która śpiewała i pisała teksty piosenek oraz brata Jarka, który już jako nastolatek tworzył pierwsze utwory, muzyka towarzyszyła Beacie Kozidrak od najmłodszych lat. W czasach szkolnych próbowała także po raz pierwszy swoich sił na scenie jako członek szkolnego chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. Była również wokalistką zespołu Meloman, a także występowała wraz ze swoim bratem Jarosławem Kozidrakiem. Podczas jednego z koncertów w lubelskim Domu Kultury Beata poznała wieloletniego kolegę Jarka – Andrzeja Pietrasa. Wkrótce trio to zaczęło tworzyć oraz wspólnie występować.

Początki BAJM-u

W 1978 roku do Beaty i Jarka Kozidraków oraz Andrzeja Pietrasa dołączyli Marek Winiarski wraz z Andrzejem Koziarą. Tak powstał zespół BAJM, którego akronim pochodzi od pierwszych liter imion członków. I choć kariera zespołu rozpoczęła się od wykonywania piosenek turystyczno-harcerskich podczas okolicznych występów, to już w pierwszym roku swojej działalności zdobył drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za sprawą utworu „Piechotą do lata”. Od tego czasu popularność BAJM-u rosła z roku na rok. Polska publiczność pokochała twórczość czwórki lubelskich przyjaciół, którzy zaskakiwali swoich fanów nietuzinkowymi piosenkami oraz występami, a także niezwykłym i potężnym głosem wokalistki.  

Oprócz niepowtarzalnego czterooktawowego głosu Beaty Kozidrak, innym talentem artystki jest pisanie tekstów piosenek – wszystkie piosenki BAJM-u zostały napisane przez artystkę.

Łącznie zespół BAJM nagrał 10 płyt studyjnych oraz zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach krajowych i zagranicznych.

Kariera solowa

Oprócz występów w zespole BAJM, Beata Kozidrak równolegle rozwijała swoją karierę solową, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody w kraju oraz za granicą. Otrzymała m.in. Grand Prix podczas fińskiego festiwalu Mindnight Sun za piosenkę „Hurry My Love” (1989).

Jako solowa artystka pojawiała się także na płytach innych polskich wykonawców, m.in. wraz z zespołem Universe nagrała utwór „Tyle chciałem Ci dać” (1994 rok), czy piosenkę „Deszcz” razem z Robertem Janowskim. W 2020 roku zaś, w ramach projektu Albo Inaczej i Lech Music, nagrała własne wykonanie (w kompozycji Mariusza Obijalskiego) piosenki zespołu Zipera, pt. „Bez ciśnień”.

W 1998 roku artystka wydała swoją pierwszą bestsellerową solową płytę, zatytułowaną „Beata”, która sprzedała się w nakładzie 170 tysięcy egzemplarzy. Piosenkarka zaprezentowała na niej zupełnie inne utwory niż te, z których dotychczas znany był BAJM. Na jej pierwszym solowym albumie brakuje cięższych, rockowych brzmień, z którymi ówcześnie kojarzona była artystka. Utwory z solowej płyty Beaty Kozidrak są bardziej nowoczesne oraz pogodne, a także łączą wiele różnych gatunków od rocka, po pop, czy funk. Na allbumie znalazły się takie ponadczasowe przeboje jak „Siedzę i myślę”, „Żal mi tamtych nocy i dni”, czy „Wieczna zima”.

Utwory Beaty Kozidrak pojawiały się również w filmach – w 1988 roku nagrała piosenkę „Ratujmy Kosmos” do filmu „Pan Kleks w kosmosie”, w którym debiutowała również jako aktorka. W 2000 roku wykonywany przez nią utwór „Rzeka marzeń” pojawił się w ekranizacji filmowej „W pustyni i w puszczy”. Trzy lata później na ścieżce dźwiękowej filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” znalazła się piosenka zatytułowana „Stara baśń”, którą artystka nagrała wraz ze swoją córką Katarzyną Pietras. W 2009 roku zaś jej utwór „Nie pytaj o miłość” stał się piosenką tytułową serialu „M jak miłość”.

W 2005 roku premierę miała druga solowa płyta Beaty Kozidrak, pt. „Teraz płynę”, która również spotkała się z pozytywnym przyjęciem zarówno przez fanów, jak i krytyków. Płyta sprzedała się w nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy i podobnie jak w przypadku debiutanckiego albumu zdobyła status podwójnie platynowego. 

Jedenaście lat później, w 2016 roku, artystka wydała swoją trzecią solową płytę zatytułowaną „B3”, która otrzymał status złotej płyty z racji sprzedanych ponad 15 tysięcy egzemplarzy. Na płycie, na której pojawiły się zarówno nowoczesne, elektroniczne brzmienia, jak i elementy gospel, czy bluesa, znalazły się takie przeboje jak „Upiłam się Tobą”, czy „Bingo”.

Płyty Beaty Kozidrak zdobyły serca wielu słuchaczy. Za ich sprawą artystka zaprezentowała się fanom od zupełnie innej strony – bardziej kobiecej, delikatnej, nowoczesnej i popowej. 

Działalność charytatywna

Beata Kozidrak poprzez swoje piosenki dzieli się także dobrem z innymi. W 2011 roku wraz z innymi polskimi artystami – Anną Jurksztowicz, Arturem Gadowskim, Stanisławem Soyką, Majką Jeżowską, Anną Marią Jopek i Mieczysławem Szcześniakiem, wzięła udział w tworzeniu charytatywnego utworu, pt. „Mama Afryka”, który wspierał akcję Polskiej Akcji Humanitarnej oraz UNICEF dla głodujących z powodu suszy somalijskich dzieci.

Kariera literacka

W 2020 roku Beata Kozidrak ogłosiła, iż pracuje nad swoim debiutem literackim – pisze swoją autobiografię. Jak zapowiada artystka, jej powieść będzie inna niż typowe autobiografie. Książka Beaty Kozidrak zdradzi fanom wokalistki ukryte w największych przebojach znaczenie oraz opowie historię BAJM-u i kariery solowej artystki. W swojej autobiografii piosenkarka opowie także o swoim życiu prywatnym, o którym dotychczas niewiele mówiła.

Ciekawostki
 • była żoną członka i managera BAJM-u, Andrzeja Pietrasa,
 • ma dwie córki, Katarzynę i Agatę,
 • jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV,
 • w 2019 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie wystawiono spektakl, pt. „Być jak Beata” opowiadający o twórczości i życiu artystki,
 • wystąpiła w zwiastunie 7. sezonu serialu Orange Is The New Black,
 • w 2006 roku odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu,
 • w 2020 roku wzięła udział w #hot16challange2.
więcej
Filtruj
Kategorie
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Beacie Kozidrak

Wszystkie artykuły

Beata Kozidrak - twórczość

Książki:

 • Beata. Gorąca krew (2021)

Płyty solowe:

 • Beata (1998)
 • Teraz płynę (2005)
 • B3 (2016)     

Płyty BAJM:

 • Bajm (1983)
 • Martwa woda (1985)
 • Chroń mnie (1986)
 • Nagie skały (1988)
 • Biała armia (1990)
 • Płomień z nieba (1993)
 • Etna (1995)
 • Szklanka wody (2000)
 • Myśli i słowa (2003)
 • Blondynka (2012)