Norman Davies

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Okładka
Cena
Ocena

Norman Davies

Norman Davies to brytyjski pisarz i historyk, specjalizujący się w tematyce Europy Środkowej i Wschodniej. Należy do najwybitniejszych znawców historii Polski w Europie. Studiował m.in. w Oksfordzie, a także na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił doktorat. Pracował jako profesor w Uniwersytecie Londyńskim, został członkiem Akademii Brytyjskiej, współpracował także z największymi uczelniami na świecie.

Został też kilkakrotnie odznaczony najwyższymi polskimi orderami: Orderem Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Do najbardziej znanych książek Normana Daviesa należą „Boże Igrzysko”, „Orzeł Biały, Czerwona Gwiazda”, „Powstanie ’44”. W 2019 ukazała się jego autobiografia „Norman Davies. Sam o sobie”, a w listopadzie 2022 roku książka „Mała Europa. Szkice polskie”.

Norman Davies – Brytyjczyk z pochodzenia, Polak z wyboru

Norman Davies urodził się w angielskim Bolton tuż przed wybuchem II wojny światowej - w sierpniu 1939 roku. Jako młody człowiek studiował w Bolton School, Magdalen College w Oksfordzie, na Uniwersytecie w Sussex, a także na uczelniach europejskich: w Grenoble, Perugii, Krakowie. Po studiach odbył z przyjaciółmi samochodową podróż przez Europę aż do Stambułu.

Dzięki tym studiom i podróżom Norman Davies uległ fascynacji kulturą i historią Europy Wschodniej, szczególnie Polski. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszą pracą świeżo upieczonego historyka była praca nauczyciela w szkołach podstawowych i średnich.

Po kilku latach Norman Davies rozpoczął karierę akademicką, współpracował też z radiem BBC jako komentator spraw Europy Wschodniej, zaczął też pisać książki historyczne.

Książki Normana Daviesa – „Boże igrzysko”, losy Polski i Europy

Pierwszą historyczną książką Normana Daviesa było dzieło traktujące o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-20 pt. „Biały Orzeł, Czerwona Gwiazda”. Książka powstała w 1972 roku, jednak polskie wydanie ukazało się dopiero w 1997 roku.

W 1981 roku Davies napisał jedną z najsłynniejszych swoich książek „Boże igrzysko. Historia Polski”. W naszym kraju „Boże igrzysko” stało się dostępne po upadku komunizmu w 1989 roku, zostało też wtedy włączone do spisu obowiązkowych lektur dla studentów historii. Do bardziej znanych książek Normana Daviesa należą też: „Powstanie ’44” (uważane za jedno z najlepszych dzieł historycznych o Powstaniu Warszawskim), „Europa między wschodem a zachodem”, „Zaginione królestwa” i „Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”.

W sumie Norman Davies ma w swoim dorobku około dwudziestu książek w języku polskim i angielskim, do tego wiele artykułów naukowych i innych publikacji. Większość jego książek w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Nagrody, odznaczenia i życie prywatne Normana Daviesa

Za dokonania w dziedzinie badań historycznych i popularyzację wiedzy o Polsce Norman Davies otrzymał Order Orła Białego, Order Odrodzenia Polski, Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medal Polonia Mater Nostra Est, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznakę Honorową „Bene Merito” i szereg innych odznaczeń.

Oprócz tego jest też kawalerem brytyjskiego Orderu św. Michała i św. Jerzego, obywatelem honorowym wielu miast Polski i Europy, doktorem honoris causa kilku uniwersytetów. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych i organizacji kulturalnych. W 2019 roku był jednym z nominowanych do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Prywatnie Norman Davies jest żonaty z Polką – Marią Korzeniewską, pochodzącą z Dąbrowy Górniczej.

Mają dwóch synów – Daniela i Christiana. Szczególnym sentymentem Norman Davies darzy Kraków, a z miast brytyjskich – Oksford. Jego mottem są słowa: „Odkąd pamiętam, zawsze wielkie wrażenie robiła na mnie rozbieżność między pozorami a rzeczywistością. Rzeczy nigdy nie są takie, jakimi się wydają”.