Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (okładka  miękka, 09.2020)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,98 zł

25,98 zł 39,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity to zdobywca Nagrody Literackiej Nike za 2020 rok a także zwycięzca plebiscytu czytelników „Gazety Wyborczej”. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Czarne jest powieścią eseistyczno-dokumentalną, w której autor, w bardzo osobisty i poruszający sposób, próbuje zmierzyć się ze swoim pochodzeniem.

Powieść Rokity jako reportaż historyczny zalicza się do literatury non-fiction. Na kolejnych kartach książki autor przytacza trudne fakty historyczne dotyczące  Górnego Śląska, opisuje ewolucję języka jego mieszkańców a także konsekwencje polskich i niemieckich wpływów na obecną tożsamość Ślązaków. Prowadzona w ten sposób narracja staje się istotnym tłem dla opowiedzenia rodzinnej biografii autora, którą sam odkrywa i jednocześnie próbuje się z nią pogodzić. 

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” to książka osobista, trudna, w której autor z dziennikarskim zacięciem szuka odpowiedzi na nurtujące go pytanie o to kim jest i w konsekwencji o to, co znaczy być Ślązakiem. By je odnaleźć bada ślady, zgłębia historię przodków oraz swoje niemieckie korzenie. To, co udaje mu się odkryć osadza w konkretnym momencie dziejów historii Górnego Śląska, bowiem historia właśnie oraz wielka polityka, kształtując losy regionu, wpływają na życie i wybory jego mieszkańców.

Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat dziejów Górnego Śląska, poznać historię Ślązaków i ich walkę o zachowanie własnej tożsamości, sięgnij po reportaż Zbigniewa Rokity i poszukaj odpowiedzi na interesujące cię pytania.

ID produktu: 1246538841
Tytuł: Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Seria: Sulina
Autor: Rokita Zbigniew
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 328
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-09-30
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 177 x 30 x 100
Indeks: 35768272
średnia 4,8
5
486
4
71
3
15
2
3
1
5
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
118 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
02-10-2020 o godz 07:49 przez: BJUJ | Zweryfikowany zakup
Co my gorole wiemy o Ślązakach, o ich historii, mowie, życiu codziennym. Z kim się nam kojarzy typowy przedstawiciel tego ... no właśnie narodu, mniejszości narodowej czy też jakieś inne określenie opisujące tą zbiorowość. Zbigniew Rokita niby Ślązak z urodzenia, mieszkaniec w latach młodości Gliwic, którego przodkowie przybyli na te tereny z Galicji, a obecnie mieszkaniec Małopolski poprzez historię swojej rodziny chce nam pokazać jak niejednoznaczna jest przeszłość Śląska, będącego rozrywanym przez Polaków i Niemców. Książka stanowi antologię przedstawiającą historię tych terenów od czasów przedwojennych poprzez jakże ciężki podział Śląska po pierwszej wojnie światowej - plebiscyt, który podzielił naród na dwa jakże różne obozy, następnie czasy drugiej wojny światowej oraz ponowny podział tuż po niej. Zakończeniem są czasy nowożytne i opis walki organizacji takich jak RAŚ o to, aby Śląskość została zauważona w naszym kraju, aby ślonsko godka weszła na stałe do kanonu języka (skoro już nawet telefony Samsung mają tą wersje językową, a Wikipedia po śląsku jest w pierwszej setce co do haseł na świecie), pamiętajmy przecież, że Ślązaków według spisu powszechnego jest ponad 800 tysięcy. Jak dla mnie książka ważna, bo pomimo, że mieszkam niedaleko tych terenów, to po lekturze tej książki zobaczyłem jak mało wiem. Warta, aby nikt nie uważał tych terenów jak napisał autor, ze jest to Mordor zionący pomiędzy Krakowem a Wrocławiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
13-10-2021 o godz 08:30 przez: zuzio | Zweryfikowany zakup
Jestem ślonzokiem z fajnymi korzeniami - dla mnie fajnie opisane nasze pogmatwane żywoty ale chyba gorole tego nie zrozumiom - to siedzi w nas. Chciało by się to wszystko wyryczeć. Choć przyznaję, że śmiałem się z opisanej prawdy o nas i naszym postępowaniu. Końcówka książki to niepotrzebna propaganda polityczna tak jakby inna bajka dołączona do tego usranego i kochanego żywota. Polecam - przeczytałem na wydechu.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
25-10-2021 o godz 12:03 przez: Gienek | Zweryfikowany zakup
Ta książka otworzyła mi oczy na Śląsk. I to otworzyła w sposób fascynujący, bo fascynująco jest napisana. Ja sam jestem z Kaszubów, więc może łatwiej mi śląską problematykę zrozumieć, szczególnie że - jak autor ze śląszczyzną - z kaszubszczyzną w swoim życiu niewiele wspólnego miałem. Ale "Kajś" prowadzi nas w sposób cudowny po tej ziemi, jej ludziach i jej języku (którego nie ma, ale przecież jest; albo odwrotnie). Gorąco polecam każdemu, kto chce się czegokolwiek dowiedzieć o tej części naszego Kraju, a szczególnie ludziom starszym, którzy w PRL słyszeli wyłącznie o "Śląsku odwiecznie polskim". Ta opowieść to przykład, jak o ważnych sprawach można pisać bez patosu i nadęcia, językiem pięknym i przystępnym, tłumacząc skomplikowane problemy terenów ani polskich, ani niemieckich, ani czeskich, choć jednocześnie może należących do wszystkich tych trzech narodów. Czy autor przekonał mnie do autonomii Śląska? Chyba raczej nie, bo jestem przeciwnikiem tworzenia nowych państewek w zjednoczonej Europie. Czy przekonał mnie, że język śląski istnieje (wbrew oficjalnej wiedzy) i że należy go zachować i pielęgnować? Jak najbardziej! W ostatnią sobotę obejrzałem w teatrze w Rybniku "Cholonka" i teraz już wiem, że to jest osobny język, tak jak kaszubski jest osobnym językiem. Warto o niego walczyć, ale przede wszystkim warto się o niego troszczyć. Chylę czoła przed Zbigniewem Rokitą za tę wspaniałą lekcję historii i nauki o społeczeństwie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
24-11-2020 o godz 09:31 przez: Piotr | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa pozycja zarówno dla tych którzy mają śląskie korzenie jak i dla tzw. napływowych mieszkańców oraz dla tych co ze Śląskiem nie mają nic wspólnego. Propaganda III Rzeczpospolitej spowodowała że większość z nas jest przekonana o rozpoczęciu historii Śląska w 1945 roku a normalnym pojęciem jest "wyzwolenie" Gliwic, Bytomia, Zabrza itd. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie czy pojęcia śląski Niemiec, śląski Polak są prawdziwe czy też nie. Książka naprawdę godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
27-10-2021 o godz 08:39 przez: JM | Zweryfikowany zakup
Niełatwa to lektura dla ludzi widzących pojedyncze drzewa, niewidzących lasu. Musieliby uznać, że "wielkość narodu", każdego z resztą, to tylko slogan, mający oddziaływać na emocje "mięsa armatniego". Łatwiej jest żyć z poczuciem, że my bez winy, oni są winni wszystkiemu. A tu jeden za drugim burzy to miłe przekonanie. Jeden z tych drugich to np. Wojciech Smarzowski
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
26-10-2021 o godz 19:47 przez: Jan | Zweryfikowany zakup
Książka wartościowa. Zbigniew Rokita niezwykle starannie badał źródła, z których czerpał wiedzę . Widać u niego zmysł analityczny i ogromną dociekliwość. To pisarz - badacz, posiadający umiejętność nawiązywania kontaktów. Ta książka to ważny kawałek historii, może zainteresować nie tylko Ślązaków. Polecam. Jan Łukasik z Gliwic
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-11-2022 o godz 18:39 przez: Aleksandra Wodarczyk | Zweryfikowany zakup
Trafiłam na tą książkę trochę przez przypadek, chociaż w przypadki raczej nie wierzę. Nie jestem fanką książek traktujących o historii, zwłaszcza o tej z okresu międzywojennego czy historii współczesnej, jednak ta opowieść przemówiła do mnie jak mało która tego gatunku. Przez pryzmat poszukiwań młodego mężczyzny - autora i historii jego przodków poznajemy Śląsk ze wszystkimi jego plusami i minusami. Poznałam tu Śląsk jakiego wcześniej nie miałam okazji poznać, chociaż tu mieszkam, urodziłam się tu i wychowałam. Autor moim zdaniem wiele wysiłku włożył w zobrazowanie śląskich rozterek i antagonizmów w sposób obiektywny, jednocześnie wyraził to w naprawdę pięknych słowach. Czyta się to jednym tchem, wiele fragmentów na głos, członkom rodziny, wiele akapitów po kilkakroć. Bardzo dziękuję twórcy za cudowne doświadczenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-11-2021 o godz 07:26 przez: Zygmunt Wilk | Zweryfikowany zakup
Jestem jeszcze w trakcie czytania , ale już teraz mogę powiedzieć że jest to świetna książka. Zwłaszcza że po spędzonych ponad 40-tu latach na Śląsku są to dla mnie znane ,,klimaty"i problemy. Autor jest młodym człowiekiem więc co najmniej o 1,5 pokolenia mam obraz bardziej aktualny do powojennej historii tego regionu. Pierwszą książką która wciągnęła mnie w śląskie realia był ,,Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny" -Janosch a . Później po latach wybitny ,, Czarny ogród" - M. Szejnert. I kilka innych książek które dawały obraz znanego mi z autopsji Śląska ( Twardocha , Kutza). Młody autor , bez nadęcia i bardzo realistycznie opisuje ten tak bardzo doświadczony przez historię region bezdusznie eksploatowany pod każdym względem ze wszystkich stron. Szczerze polecam tą książkę. Zygmunt Wilk
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-11-2021 o godz 11:01 przez: kerim07 | Zweryfikowany zakup
Bardzo osobista, choć na szerokim - i głębokim - tle historycznym historia Górnego Śląska. Autor poświęcił sporo czasu i włożył wiele trudu, by dotrzeć do korzeni, ale i na znalezienie społeczno-historycznego tła powieści. Warto czytać - powoli, z refleksją o własnych korzeniach, losów rodziny. Do głowy "wciska" mi się hasło pewnej kampanii sprzed lat: Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy... Ale tak chyba można najprościej zrecenzować dzieło Zbyszka Rokity. I dodam osobisty wątek: od lat przymierzałem się do podobnej książki o moich antenatach z Zamojszczyzny i chyba ta opowieść przyśpieszy moje starania...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-10-2021 o godz 09:11 przez: Lech | Zweryfikowany zakup
Zwycięzca Nike 2021, te zawsze kupujemy. Książka o Śląsku i Ślązakach. Miałem kilkukrotnie w życiu wieloletni kontakt ze Ślązakami, pierwszy raz przez dwa lata w wojsku. I, co ciekawe, kilka lat spędzonych w biurze z koleżanką rodem z Gliwic. Opowieść Zbigniewa Rokity świetnie uzupełnia moją na ten temat wiedzę, wnosi też mnóstwo informacji i elementów, o których nic nie wiedziałem. Wspaniałe uzupełnienie "Czarnego Ogrodu" Małgorzaty Szejnert.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-10-2021 o godz 00:12 przez: anna.p.kar | Zweryfikowany zakup
Miejscami nieco naiwna i przerysowana. Widać, że autor jest jeszcze młodym człowiekiem, któremu trochę brakuje życiowych doświadczeń. Być może stanowi wartościową lekturę dla osoby spoza Śląska, jednak ja, gliwiczanka, która posiada przodków w Wójtowej Wsi, czuję lekki niedosyt po zapoznaniu się z tą pozycją. Niektóre wątki przedstawione są zbyt pobieżnie. Ogólnie, może być. W skali szkolnej - mocna czwórka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-12-2021 o godz 17:48 przez: Katarzyna Jędruchniewicz | Zweryfikowany zakup
Najlepsza książka, jaką w tym roku czytałam. W niezwykły sposób autor opisuje historię Górnego Śląska i swojej rodziny, szczerze, ciekawie, z pasją. Odkryłam Śląsk, jakiego nie znałam z lekcji historii i przekazu dostępnego mieszkańcom innych części Polski. Czytając "Kajś..." miałam wrażenie, że dotąd nic o Śląsku nie wiedziałam. Dla mnie ta książka mogłaby się nigdy nie kończyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-10-2022 o godz 19:26 przez: Renata Piasecka | Zweryfikowany zakup
Historia zaczyna się od sagi rodzinnej, a następnie rozciąga na sytuację geopolityczną i społeczną regonu. Dobrze się czyta chociaż to nie jest łatwa książka, wymaga skupienia , treść jest " gęsta". Zaskakujące zakończenie . Pozwala zrozumieć złożoność życia pokoleń mieszkańców Śląska , mi się udało zrozumieć sytuację zaistniałą w mojej rodzinie. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-01-2022 o godz 14:31 przez: Sylwia | Zweryfikowany zakup
Bardzo interesująca książka. Po jej przeczytaniu mam zupełnie nowe spojrzenie na Śląsk. Całe mnóstwo zaskakujących faktów. Mieszkam w tym regionie od dziesięciu lat, a dopiero teraz mam ochotę powłóczyć się jak autor książki po śląskich osiedlach. Do przeczytania Kajs był to tylko obskurny region przemysłowy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-03-2022 o godz 14:05 przez: Ewa Chrzanowska | Zweryfikowany zakup
Świetna książka otwierająca trochę szerzej okno na historię Śląska i Śląskość . Jestem pod wrażeniem i patrzę po lekturze tej książki na pewne sprawy z innej mam nadzieję szerszej perspektywy, Dostrzegam więcej szarości w śród bieli i czerni historii regionu, który jest moim domem z wyboru moich rodziców.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-12-2021 o godz 20:25 przez: Maria | Zweryfikowany zakup
To prawdziwa historia Śląska. Zgadzam się z autorem we wszystkich kwestiach. Autentyczność przeżyć, odczuć i zachowań jest zdumiewająco identyczna z przeżyciami moich przodków, którzy na Śląsku byli od zawsze oraz moimi. Brawo dla autora za styl i język!. Książkę czyta się wspaniale! Polecam wszystkim.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-01-2022 o godz 09:57 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
jest w niej duzo prawdy bez upiekszen, goryczy, powiklanych losow zwyklych ludzi, poniewaz autor nie opowiedzial sie wyraznie po zadnej ze stron wiec ksiazka nie bedzie zbyt popularna poza slaskiem a szkoda mogla by byc lektura szkolna(predzej sie slazacy doczekaja zakazu jej publokowania)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2021 o godz 20:15 przez: Anna Niezgodzka | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce się czegoś dowiedzieć o historii Górnego Śląska. Po przeczytaniu tej książki już nie będziecie tacy sami. Dobrze, że coraz więcej mówi się o śląskości w popularnej kulturze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-11-2021 o godz 01:23 przez: Artur | Zweryfikowany zakup
Realizacja zamówienia nastąpiła dużo przed ustalonym terminem dostawy. Przesyłka zgodna z zamówieniem. Dostawa do punktu odbioru - bez problemu. Dziękuję za dołożenie starań do sprawnej przeprowadzonej dostawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2022 o godz 14:19 przez: Anna | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra pozycja, zarówno dla osób związanych ze Śląskiem jak i dla tych, którzy mają z nim mniej wspólnego. Napisana lekkim językiem, odkrywa dziesięciolecia niesamowicie skomplikowanej historii regionu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Poniemieckie
4.5/5
29,24 zł
44,90 zł
Inne z tej serii Izbica, Izbica
4.7/5
25,98 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Kaszëbë
4.6/5
25,98 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Gulasz z turula
4.5/5
23,52 zł
34,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego