TOP

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (okładka miękka)

Oferta empik.com : 24,68 zł

24,68 zł 39,90 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W związku z dużą liczbą zamówień, nie gwarantujemy dostawy produktów z oferty Empik przed Mikołajkami. Przepraszamy.
Zamówienia od innych firm, sprzedających na Empik.com, są realizowane na bieżąco. Pamiętaj, że zakupy od ręki zrobisz w salonach Empik!

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity to zdobywca Nagrody Literackiej Nike za 2020 rok a także zwycięzca plebiscytu czytelników „Gazety Wyborczej”. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Czarne jest powieścią eseistyczno-dokumentalną, w której autor, w bardzo osobisty i poruszający sposób, próbuje zmierzyć się ze swoim pochodzeniem.

Powieść Rokity jako reportaż historyczny zalicza się do literatury non-fiction. Na kolejnych kartach książki autor przytacza trudne fakty historyczne dotyczące  Górnego Śląska, opisuje ewolucję języka jego mieszkańców a także konsekwencje polskich i niemieckich wpływów na obecną tożsamość Ślązaków. Prowadzona w ten sposób narracja staje się istotnym tłem dla opowiedzenia rodzinnej biografii autora, którą sam odkrywa i jednocześnie próbuje się z nią pogodzić. 

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” to książka osobista, trudna, w której autor z dziennikarskim zacięciem szuka odpowiedzi na nurtujące go pytanie o to kim jest i w konsekwencji o to, co znaczy być Ślązakiem. By je odnaleźć bada ślady, zgłębia historię przodków oraz swoje niemieckie korzenie. To, co udaje mu się odkryć osadza w konkretnym momencie dziejów historii Górnego Śląska, bowiem historia właśnie oraz wielka polityka, kształtując losy regionu, wpływają na życie i wybory jego mieszkańców.

Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat dziejów Górnego Śląska, poznać historię Ślązaków i ich walkę o zachowanie własnej tożsamości, sięgnij po reportaż Zbigniewa Rokity i poszukaj odpowiedzi na interesujące cię pytania.

Tytuł: Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Seria: Sulina
Autor: Rokita Zbigniew
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 328
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-09-30
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 177 x 30 x 100
Indeks: 35768272
średnia 4,7
5
128
4
18
3
4
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
44 recenzje
4/5
02-10-2020 o godz 07:49 przez: BJUJ
Co my gorole wiemy o Ślązakach, o ich historii, mowie, życiu codziennym. Z kim się nam kojarzy typowy przedstawiciel tego ... no właśnie narodu, mniejszości narodowej czy też jakieś inne określenie opisujące tą zbiorowość. Zbigniew Rokita niby Ślązak z urodzenia, mieszkaniec w latach młodości Gliwic, którego przodkowie przybyli na te tereny z Galicji, a obecnie mieszkaniec Małopolski poprzez historię swojej rodziny chce nam pokazać jak niejednoznaczna jest przeszłość Śląska, będącego rozrywanym przez Polaków i Niemców. Książka stanowi antologię przedstawiającą historię tych terenów od czasów przedwojennych poprzez jakże ciężki podział Śląska po pierwszej wojnie światowej - plebiscyt, który podzielił naród na dwa jakże różne obozy, następnie czasy drugiej wojny światowej oraz ponowny podział tuż po niej. Zakończeniem są czasy nowożytne i opis walki organizacji takich jak RAŚ o to, aby Śląskość została zauważona w naszym kraju, aby ślonsko godka weszła na stałe do kanonu języka (skoro już nawet telefony Samsung mają tą wersje językową, a Wikipedia po śląsku jest w pierwszej setce co do haseł na świecie), pamiętajmy przecież, że Ślązaków według spisu powszechnego jest ponad 800 tysięcy. Jak dla mnie książka ważna, bo pomimo, że mieszkam niedaleko tych terenów, to po lekturze tej książki zobaczyłem jak mało wiem. Warta, aby nikt nie uważał tych terenów jak napisał autor, ze jest to Mordor zionący pomiędzy Krakowem a Wrocławiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
13-10-2021 o godz 08:30 przez: zuzio
Jestem ślonzokiem z fajnymi korzeniami - dla mnie fajnie opisane nasze pogmatwane żywoty ale chyba gorole tego nie zrozumiom - to siedzi w nas. Chciało by się to wszystko wyryczeć. Choć przyznaję, że śmiałem się z opisanej prawdy o nas i naszym postępowaniu. Końcówka książki to niepotrzebna propaganda polityczna tak jakby inna bajka dołączona do tego usranego i kochanego żywota. Polecam - przeczytałem na wydechu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
27-10-2021 o godz 08:39 przez: JM
Niełatwa to lektura dla ludzi widzących pojedyncze drzewa, niewidzących lasu. Musieliby uznać, że "wielkość narodu", każdego z resztą, to tylko slogan, mający oddziaływać na emocje "mięsa armatniego". Łatwiej jest żyć z poczuciem, że my bez winy, oni są winni wszystkiemu. A tu jeden za drugim burzy to miłe przekonanie. Jeden z tych drugich to np. Wojciech Smarzowski
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
26-10-2021 o godz 19:47 przez: Jan
Książka wartościowa. Zbigniew Rokita niezwykle starannie badał źródła, z których czerpał wiedzę . Widać u niego zmysł analityczny i ogromną dociekliwość. To pisarz - badacz, posiadający umiejętność nawiązywania kontaktów. Ta książka to ważny kawałek historii, może zainteresować nie tylko Ślązaków. Polecam. Jan Łukasik z Gliwic
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
25-10-2021 o godz 12:03 przez: Gienek
Ta książka otworzyła mi oczy na Śląsk. I to otworzyła w sposób fascynujący, bo fascynująco jest napisana. Ja sam jestem z Kaszubów, więc może łatwiej mi śląską problematykę zrozumieć, szczególnie że - jak autor ze śląszczyzną - z kaszubszczyzną w swoim życiu niewiele wspólnego miałem. Ale "Kajś" prowadzi nas w sposób cudowny po tej ziemi, jej ludziach i jej języku (którego nie ma, ale przecież jest; albo odwrotnie). Gorąco polecam każdemu, kto chce się czegokolwiek dowiedzieć o tej części naszego Kraju, a szczególnie ludziom starszym, którzy w PRL słyszeli wyłącznie o "Śląsku odwiecznie polskim". Ta opowieść to przykład, jak o ważnych sprawach można pisać bez patosu i nadęcia, językiem pięknym i przystępnym, tłumacząc skomplikowane problemy terenów ani polskich, ani niemieckich, ani czeskich, choć jednocześnie może należących do wszystkich tych trzech narodów. Czy autor przekonał mnie do autonomii Śląska? Chyba raczej nie, bo jestem przeciwnikiem tworzenia nowych państewek w zjednoczonej Europie. Czy przekonał mnie, że język śląski istnieje (wbrew oficjalnej wiedzy) i że należy go zachować i pielęgnować? Jak najbardziej! W ostatnią sobotę obejrzałem w teatrze w Rybniku "Cholonka" i teraz już wiem, że to jest osobny język, tak jak kaszubski jest osobnym językiem. Warto o niego walczyć, ale przede wszystkim warto się o niego troszczyć. Chylę czoła przed Zbigniewem Rokitą za tę wspaniałą lekcję historii i nauki o społeczeństwie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-11-2021 o godz 07:26 przez: Zygmunt Wilk
Jestem jeszcze w trakcie czytania , ale już teraz mogę powiedzieć że jest to świetna książka. Zwłaszcza że po spędzonych ponad 40-tu latach na Śląsku są to dla mnie znane ,,klimaty"i problemy. Autor jest młodym człowiekiem więc co najmniej o 1,5 pokolenia mam obraz bardziej aktualny do powojennej historii tego regionu. Pierwszą książką która wciągnęła mnie w śląskie realia był ,,Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny" -Janosch a . Później po latach wybitny ,, Czarny ogród" - M. Szejnert. I kilka innych książek które dawały obraz znanego mi z autopsji Śląska ( Twardocha , Kutza). Młody autor , bez nadęcia i bardzo realistycznie opisuje ten tak bardzo doświadczony przez historię region bezdusznie eksploatowany pod każdym względem ze wszystkich stron. Szczerze polecam tą książkę. Zygmunt Wilk
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-11-2021 o godz 11:01 przez: kerim07
Bardzo osobista, choć na szerokim - i głębokim - tle historycznym historia Górnego Śląska. Autor poświęcił sporo czasu i włożył wiele trudu, by dotrzeć do korzeni, ale i na znalezienie społeczno-historycznego tła powieści. Warto czytać - powoli, z refleksją o własnych korzeniach, losów rodziny. Do głowy "wciska" mi się hasło pewnej kampanii sprzed lat: Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy... Ale tak chyba można najprościej zrecenzować dzieło Zbyszka Rokity. I dodam osobisty wątek: od lat przymierzałem się do podobnej książki o moich antenatach z Zamojszczyzny i chyba ta opowieść przyśpieszy moje starania...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2020 o godz 09:31 przez: Piotr
Bardzo ciekawa pozycja zarówno dla tych którzy mają śląskie korzenie jak i dla tzw. napływowych mieszkańców oraz dla tych co ze Śląskiem nie mają nic wspólnego. Propaganda III Rzeczpospolitej spowodowała że większość z nas jest przekonana o rozpoczęciu historii Śląska w 1945 roku a normalnym pojęciem jest "wyzwolenie" Gliwic, Bytomia, Zabrza itd. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie czy pojęcia śląski Niemiec, śląski Polak są prawdziwe czy też nie. Książka naprawdę godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-10-2021 o godz 09:11 przez: Lech
Zwycięzca Nike 2021, te zawsze kupujemy. Książka o Śląsku i Ślązakach. Miałem kilkukrotnie w życiu wieloletni kontakt ze Ślązakami, pierwszy raz przez dwa lata w wojsku. I, co ciekawe, kilka lat spędzonych w biurze z koleżanką rodem z Gliwic. Opowieść Zbigniewa Rokity świetnie uzupełnia moją na ten temat wiedzę, wnosi też mnóstwo informacji i elementów, o których nic nie wiedziałem. Wspaniałe uzupełnienie "Czarnego Ogrodu" Małgorzaty Szejnert.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-12-2020 o godz 12:46 przez: Jolanta
W pierwszym rozdziale książki czytamy : "Tożsamość lwowska, ten cały kresymentalizm, to była tożsamość pierońsko prosta, z gotową instrukcją obsługi. Używać jej uczono mnie w filmach, w książkach, w szkole ..., a nikt nie opowiadał mi przecież najbliższego Górnego Śląska." Autor podejmuje to wyzwanie. Dużo czyta, spotyka się z wybitnymi historykami, analizuje i konstruuje swoją śląską tożsamość. Nam opowiada o Górnym Śląsku. Polecam !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-10-2021 o godz 00:12 przez: anna.p.kar
Miejscami nieco naiwna i przerysowana. Widać, że autor jest jeszcze młodym człowiekiem, któremu trochę brakuje życiowych doświadczeń. Być może stanowi wartościową lekturę dla osoby spoza Śląska, jednak ja, gliwiczanka, która posiada przodków w Wójtowej Wsi, czuję lekki niedosyt po zapoznaniu się z tą pozycją. Niektóre wątki przedstawione są zbyt pobieżnie. Ogólnie, może być. W skali szkolnej - mocna czwórka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
15-11-2021 o godz 18:27 przez: anonymous
Książki nie zrecenzuję. Po ponad dwóch tygodniach oczekiwania i planowanym kolejnym, anulowałam zakup. Empik nie dotrzymał warunków umowy zakupu. Dostawa planowana na 8.11 przy zakupie 30.10. Bez maila do mnie zmieniono dostawę na 22.11. Dramat. Miał być prezent. Kupię w księgarni. Omijajcie empik. Pani z infolinii mówiac koszmarnie niewyraźnie, poinformowała, że książki nie ma. A była, jak kupowałam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-12-2021 o godz 20:25 przez: Maria
To prawdziwa historia Śląska. Zgadzam się z autorem we wszystkich kwestiach. Autentyczność przeżyć, odczuć i zachowań jest zdumiewająco identyczna z przeżyciami moich przodków, którzy na Śląsku byli od zawsze oraz moimi. Brawo dla autora za styl i język!. Książkę czyta się wspaniale! Polecam wszystkim.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-10-2021 o godz 09:03 przez: Medea
Autor rozpisuje się o dziejach Śląska tylko w wymiarze kilku i to dużych miast. Nawet nie zna się na geografii. Mapa zamieszczona w książce pokazuje ich kilka, w tym z zagłębia a pomija ziemi, które śląskie były od zarania dziejów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2021 o godz 20:15 przez: Anna Niezgodzka
Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce się czegoś dowiedzieć o historii Górnego Śląska. Po przeczytaniu tej książki już nie będziecie tacy sami. Dobrze, że coraz więcej mówi się o śląskości w popularnej kulturze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-11-2021 o godz 01:23 przez: Artur
Realizacja zamówienia nastąpiła dużo przed ustalonym terminem dostawy. Przesyłka zgodna z zamówieniem. Dostawa do punktu odbioru - bez problemu. Dziękuję za dołożenie starań do sprawnej przeprowadzonej dostawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-07-2021 o godz 19:26 przez: Piotr
Świetna! Mądra... Zwątpiłem, gdy stwierdziłem, że napisał ja raptem 30-latek, czyli gość w wieku moich dzieci. Kupiłem już kilka i rozdaję znajomym i rodzinie, może znajdą chwilę i ktoś przeczyta:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-10-2021 o godz 08:30 przez: Piotr Bąk
Jeśli ktoś interesuje się kulturą i historią Górnego Śląska albo szuka wskazówki, jak odpowiedzieć na pytanie o swoja tożsamość powinien obowiązkowo przeczytać tą książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-10-2021 o godz 18:02 przez: bogdanc36
Dla mnie dość szokujący opis Śląska, powstań śląskich. Ślązak Polak, Niemiec czy ktoś zupełnie inny? Warto spróbować zrozumieć. Ale Polska bez Górnego Śląska?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
28-12-2020 o godz 10:43 przez: Anonim
Warto przeczytać Ślązakom i innym też. Lecz widać że młody autor sam nie przeżywał opisywanych historii, chociaż drepce po śladach i stara się przeżywać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Kaszëbë Słomczyński Tomasz
4.6/5
26,23 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Poniemieckie Kuszyk Karolina
4.3/5
39,99 zł
44,90 zł
Inne z tej serii Izbica, Izbica Hetman Rafał
4.7/5
28,10 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Bałkany wyobrażone Todorova Maria
4.4/5
35,49 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Złote piachy Siedlecka Sylwia
4.1/5
33,99 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego