Marta Dymek

Marta Dymek, polska blogerka kulinarna, autorka bloga z roślinnymi przepisami jadłonomia.com, ambasadorka kampanii RoślinnieJemy. Swoją wieloletnią działalnością inspiruje wielu wegan, wegetarian, a także osoby, które całkowicie nie zrezygnowały ze spożywania mięsa. Jej przepisy pokazują, że kuchnia roślinna jest zdrowa, różnorodna i może być odpowiednia dla każdego. 

Autorka książek kulinarnych: „Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan”, „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”, „Jadłonomia po polsku”. 

Podstawowe dane: 

Opis autora

Zdrowa kuchnia, nowoczesne podejście do przygotowywania różnorodnych potraw kuchni wegańskiej, a także znajomość trendów kulinarnych – tym odznacza się blogerka Marta Dymek, która jest jednocześnie autorką popularnego bloga jadlonomia.com. 

Dzieciństwo i młodość 

Marta Dymek urodziła się 3 lipca 1990 roku we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska wychowywała się i uczęszczała do kolejnych szkół. Ukończyła XIV Liceum Ogólnokształcące, a następnie zdała na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiowała również gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Kiedy ukończyła naukę, przeniosła się do Warszawy, gdzie aktualnie mieszka. 

Marta Dymek jako blogerka 

Już jako dwudziestolatka Marta Dymek próbowała swoich sił jako blogerka. Założyła bloga kulinarnego Jadłonomia, który okazał się poczytnym serwisem z roślinnymi przepisami, ilustrowanymi autorskimi zdjęciami. Serwis cieszył się ogromną popularnością, a po 3 latach jego istnienia (w 2013 roku) Marta Dymek została nagrodzona nagrodą Blog Roku w kategorii „kulinaria”. Po jej otrzymaniu postanowiła rozszerzyć swoją działalność i podzielić się wiedzą z szerszą publicznością. Tak rozpoczęła się jej kariera pisarska. 

Marta Dymek jako pisarka 

Idąc za ciosem, na fali popularności Marta Dymek debiutowała ze swoimi przepisami w prasie – na łamach magazynu „Kuchnia”. W 2013 roku zaczęła prowadzić tam własną rubrykę. Równolegle pisała książkę pod tytułem „Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan”. We wrześniu 2015 roku książka ta została zaprezentowana w polskim pawilonie na EXPO w Mediolanie. Znalazła wielu odbiorców i sprzedała się w nakładzie ponad 250 tys. egzemplarzy. Publikacja jest wciąż wznawiana. 

Marta Dymek nie porzuciła redagowania bloga Jadłonomia, który ma ponad milion odsłon miesięcznie, a po wydaniu swojej książki zaczęła tworzyć autorskie przepisy i pisać artykuły do różnych gazet, m.in. do „Magazynu Smak”, „Zwierciadła”, „Twojego Stylu”, „Kukbuk”, nowojorskiego kwartalnika kulinarnego „Chickpea Magazine” czy dla „Gazety Wyborczej”. Miała swoją autorską rubrykę w czasopiśmie „Kuchnia. Magazyn dla smakoszy”. W kolejnych latach publikowała artykuły w „Przekroju” i w „Vogue Polska”.  

W 2018 roku ukazała się druga książka Marty Dymek pt. „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”. Została ona wydana także w Niemczech w 2019 roku, gdzie jej tytuł brzmi „Zufällig vegan”. 

W 2020 roku autorka wydała trzecią książkę „Jadłonomia po polsku” zawierajacą 120 przepisów na tanie i proste dania o tradycyjnym smaku, ale w wersji całkowicie roślinnej. 

Marta Dymek w TV i jako wykładowca 

Kolejnym wyzwaniem, które podjęła Marta Dymek, było rozpoczęcie prowadzenia własnego programu telewizyjnego na antenie Kuchnia+. Zielona Rewolucja Marty Dymek był pierwszym pełnoformatowym wegańskim programem podróżniczym emitowanym na całym świecie, który doczekał się aż sześciu sezonów. Co ciekawe, w 2018 roku kręcono go w Tajlandii.  

W latach 2015–2017 zaledwie dwudziestopięcioletnia Marta Dymek prowadziła serię wykładów food studies na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.  

Aktywizm 

Od 2019 roku Marta Dymek jest ambasadorką kampanii RoślinnieJemy, która to jest częścią Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Poprzez swoją działalnośś literacką oraz internetową promuje ideę efektywnego altruizmu oraz pragmatycznego weganizmu udowadniając każdego dnia, że kuchnia roślinna jest niezwykle różnorodna, zbilansowana, smaczna i zdrowa.  

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Marta Dymek - książki