Colleen Hoover

Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Colleen Hoover

Colleen Hoover to współczesna amerykańska pisarka pochodząca z Teksasu, autorka popularnych książek dla młodzieży i młodych dorosłych, a także romansów i thrillery psychologiczne dla dorosłych. Zadebiutowała w 2012 roku powieścią „Slammed”, czyli „Pułapka uczuć”, która stała się pierwszą częścią trzytomowej serii.

Pierwsza książka Colleen Hoover i kilka następnych ukazało elektronicznie się dzięki własnemu wydaniu autorki. Kiedy powieści zdobyły wielką popularność, zainteresowało się nimi wydawnictwo Atria Books. Przez 10 kolejnych lat Colleen Hoover napisała 26 książek i wciąż pisze nowe. W styczniu 2023 roku, nakładem wydawnictwa Moondrive, ukazał się polskie wydanie powieści „Without Merit”. 

Książki Colleen Hoover publikowały również wydawnictwa W.A.B. i Otwarte. Co ciekawe, nowsze przekłady często noszą oryginalne tytuły, choć część książek dostępna jest także pod polskimi tytułami.

Colleen Hoover – od pracownicy socjalnej do poczytnej pisarki

Colleen Hoover urodziła się w grudniu 1979 roku w Teksasie, w miejscowości Sulphur Springs. Tam dorastała i kształciła się na uniwersytecie Texas A&M-Commerce. Po studiach pracowała w opiece społecznej i edukacji. W 2000 roku wyszła za mąż za Heatha Hoovera i doczekała się trzech synów.

Swoją przygodę z pisaniem Colleen Hoover rozpoczęła w 2011 roku, traktując ją początkowo jako hobby. Jej pierwszą powieścią była „Pułapka uczuć”, czyli „Slammed”. Z początku książka ta, podobnie jak jej kontynuacja pt. „Point of Retreat” („Nieprzekraczalna granica”), ukazała się w cyfrowym wydaniu przygotowanym przez samą autorkę. Publikacje zostały udostępnione czytelnikom, którzy niemal od razu zachwycili się książkami – fabułą, postaciami i siłą uczuć, jakimi emanowały.

Trzecia część serii pt. „This Girl” („Ta dziewczyna”) ukazała się w 2013 roku. Po wielkim sukcesie „Slammed” wydawnictwo Atria Books zaproponowało profesjonalną publikację książek Colleen Hoover. Polscy czytelnicy mogli poznać jej twórczość już w 2014 roku, dzięki przekładom wydanym przez wydawnictwo W.A.B.

Książki Colleen Hoover – serie i powieści jednoczęściowe

Niemal równolegle do serii „Slammed” Colleen Hoover pisała kolejne powieści, ponieważ zrezygnowała z pracy na etacie i całkowicie poświęciła się pisarstwu. W ten sposób ukazały się fabularne serie książkowe, w kilku częściach opisujące powiązane ze sobą wątki, przede wszystkim romansowe, obyczajowe i psychologiczne.

Romansowa seria „Hopeless” obejmuje następujące tytuły: „Hopeless”, „Losing Hope”, „Finding Cinderella” („Szukając Kopciuszka”), „All Your Perfects” i „Finding Perfect” („Znajdując szczęście”). Cykl „Maybe” to (jak dotąd) trzy książki: „Maybe Someday”, „Maybe Not” i „Maybe Now”. Dwuczęściowy cykl o losach miłości Lily Bloom to „It Ends With Us” i „It Starts With Us” – ta druga książka ukazała się w Polsce jesienią 2022 roku.

Colleen Hoover napisała także szereg powieści, które  nie należą do żadnej serii. Oto niektóre z nich: „Ugly Love”, „Heart Bones” („Nagie serca”), „Never Never”, „Verity”, „Layla”, „Confess” i „Without Merit”. Powieści „Confess” i „It Starts With Us” zdobyły, odpowiednio w 2015 i 2016 roku nagrody Goodreads Choice Awards za najlepszy romans. W 2017 roku podobną nagrodę zdobyła powieść „Without Merit”.

Popularność romansów Colleen Hoover

Większość książek Colleen Hoover to utwory z gatunku young adult, czyli dla młodzieży oraz new adult, czyli powieści dla młodych dorosłych - do 30. roku życia. Jednak autorka z powodzeniem próbowała swoich sił także w pisaniu powieści dla czytelników dojrzałych, o mroczniejszej fabule, z elementami thrillera psychologicznego, np. „One More Step”, „Two More Days” czy „Verity. Coraz większy mrok”.

Wszystkie dotychczas wydane książki Colleen Hoover stawały się bestsellerami, popularnymi przede wszystkim wśród młodych kobiet. Książka „Confess” stała się kanwą serialu w reżyserii Elissy Down, z Katie Leclerc i Ryanem Cooperem w rolach głównych.