Piotr Zychowicz

Piotr Zychowicz to polski historyk, publicysta historyczny i popularyzator historii specjalizujący się w tematyce II wojny światowej, zbrodniach komunizmu, alternatywnych scenariuszach historycznych i sytuacji geopolitycznej XX i XXI wieku. Związany z tygodnikiem „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze” i „Do Rzeczy”. Pisze artykuły, felietony i książki. Piotr Zychowicz to autor popularnych i kontrowersyjnych książek o Polsce i Polakach zawieszonych pomiędzy niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, o Żydach w Polsce i innych ważnych tematach dwudziestowiecznej historii. Jedną z bardziej znanych książek Piotra Zychowicza jest praca napisana wraz z Jackiem Bartosiakiem i wydana w 2021 roku pt. „Nadchodzi III wojna światowa”.

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 27 kwietnia 1980, Warszawa
 • Gatunek literacki: historia
 • Popularne tytuły: Nadchodzi III wojna światowa, Wołyń zdradzony czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

Opis autora

Piotr Zychowicz urodził się wiosną 1980 roku w Warszawie, tam też studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 2000 – czyli jeszcze będąc studentem –zaczął współpracować z tygodnikiem „Rzeczpospolita”, a później z „Uważam Rze” i „Uważam Rze Historia”. Od 2013 roku Piotr Zychowicz jest wice-redaktorem naczelnym „Do Rzeczy” oraz naczelnym „historii Do Rzeczy”. Na początku lat ’00 zaangażował się w kampanię informacyjną „Rzeczpospolitej”, sprzeciwiając się używaniu w światowej prasie określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Za te starania w 2005 roku został uhonorowany nagrodą SDP oraz był nominowany do nagrody „Press”.

Piotr Zychowicz – książki, „historia alternatywna” i kontrowersje

W 2012 roku, nakładem Domu Wydawniczego Rebis, ukazała się pierwsza książka Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku Trzeciej Rzeszy pokonać Związek Sowiecki”. Kolejne książki Piotra Zychowicza ukazywały się regularnie, każdego roku, zyskując duże grono czytelników, ale i wzbudzając wiele kontrowersji. Zychowicz w swoich książkach przedstawia często poglądy odbiegające od „mainstreamowych” sposobów ukazywania historii, wprowadza do tekstu własne oceny zdarzeń, stawia mocne tezy dotyczące tzw. „historii alternatywnej”, czyli rozważań na temat tego, jak mogłyby potoczyć się dzieje, gdyby kluczowe postaci podjęły inne decyzje niż w rzeczywistości. Druga książka pt. „Obłęd '44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie” dotyczyła Powstania Warszawskiego, opisywanego przez autora jako wielki błąd. Trzecia i czwarta, czyli „Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z Trzecią Rzeszą” oraz „Pakt Piłsudski-Lenin czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium” traktują o wyborach polskich przywódców postawionych między nazizmem i komunizmem. Autor stawia tezę, że sowieccy bolszewicy byli w ostatecznym rozrachunku znacznie gorsi niż hitlerowcy.

„Niepoprawność polityczna” Piotra Zychowicza i jego pytania „co by było, gdyby..?”

Pięć tomów „Opowieści niepoprawnych politycznie” Piotra Zychowicza traktuje o niełatwych kartach polskiej i światowej historii XX wieku: o Żydach i ich relacjach z innymi narodami (2 części), o Sowietach, Niemcach i Aliantach. W książkach „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych” i „Wołyń zdradzony czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA” autor porusza kontrowersyjną tematykę „niezłomnych”, czyli żołnierzy powojennej opozycji antykomunistycznej, a także tragicznej rzezi na Wołyniu. Książka „Germanofil. Władysław Studnicki. Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą” ukazuje sylwetkę człowieka (którego postać była również tematem pracy magisterskiej Piotra Zychowicza) uważającego, że korzystniej dla Polski byłoby w 1939 roku nie walczyć z Niemcami, ale sprzymierzyć się z nimi przeciw Stalinowi. Jedną z najpopularniejszych książek Piotra Zychowicza jest jednak analiza geopolityczna napisana razem z Jackiem Bartosiakiem „Nadchodzi III Wojna Światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?”, ponieważ w świetle rosyjskiej agresji zbrojnej z 2022 roku książka ta nabiera szczególnie aktualnego wydźwięku.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Piotr Zychowicz - książki

 • Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku Trzeciej Rzeszy pokonać Związek Sowiecki (2012)
 • Obłęd '44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie (2013)
 • Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z Trzecią Rzeszą (2014)
 • Pakt Piłsudski-Lenin czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium (2015)
 • Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie (2016)
 • Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie II (2016)
 • Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III (2017)
 • Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych. (2018)
 • Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie IV (2018)
 • Wołyń zdradzony czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA (2019)
 • Germanofil. Władysław Studnicki. Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą (2020)
 • Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie V (2021)
 • Nadchodzi III Wojna Światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji? (2021)