Jamie Oliver

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Jamie Oliver

Jamie Oliver to brytyjski szef kuchni, który zdobył światową sławę dzięki programom telewizyjnym, a także jako autor wielu książek kucharskich o różnorodnej tematyce kulinarnej.

Jamie Oliver urodził się 27 maja 1975 r. na angielskiej prowincji, a dokładnie w małej wiosce Clavering zlokalizowanej w hrabstwie Essex. Pochodzi z rodziny restauratorów. Jego rodzice byli właścicielami pubów i restauracji. W związku z tym już najwcześniejsze wspomnienia Olivera z dzieciństwa były mocno powiązane z dziedziną kulinariów. Jamie od najmłodszych lat chętnie pomagał w pracach na kuchni oraz w prowadzeniu rodzinnego biznesu. 

W wieku 16 lat Jamie Oliver rozpoczął studia w Westminster Catering College, a następnie kontynuował naukę i zdobywał doświadczenie kulinarne we Francji. Swoją pierwszą pracę otrzymał w londyńskiej restauracji Neal Street Restaurant należącej do Antonio Carluccio, gdzie zgłębiał tajemnice cukiernictwa. Następnie przez ponad 3,5 roku pracował jako zastępca szefa kuchni w River Café w Fulham. To tutaj, w 1997 roku, Jamiego Olivera zauważyła telewizja BBC podczas kręcenia filmu dokumentalnego o restauracji. Dzięki temu po raz pierwszy wystąpił przed kamerą w programie „Christmas at the River Cafe”.

W 1998 roku na antenie pojawił się własny program Olivera pod tytułem „Naked Chef”, w którym edukował widownię, jak gotować szybko, prosto, tanio i zdrowo przy użyciu podstawowych, naturalnych składników i technik gotowania. Publiczność pokochała styl i poczucie humoru Olivera, a program ten przyniósł mu natychmiastową sławę. W 1999 roku Oliver został nawet zaproszony do przygotowania cateringu dla premiera Tony'ego Blaira i jego gości.

W 2002 roku Jamie Oliver otworzył pierwszą restaurację pod swoją marką i założył fundację charytatywną. Rok później rozpoczął się główny, społeczno-kulinarny projekt Olivera pod nazwą „Fifteen”. Polegał on na udzielaniu pomocy nastolatkom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji życiowej poprzez możliwość zdobywania doświadczenia kulinarnego w restauracji Olivera.

W 2005 roku Jamie Oliver poszedł jeszcze o krok dalej i rozpoczął masową kampanię na rzecz poprawy jakości posiłków wydawanych w angielskich szkołach. W ciągu kilku tygodni Oliver zebrał na swojej stronie internetowej ponad ćwierć miliona podpisów popierających reformę posiłków szkolnych. W telewizji zabrzmiał jego bezpośredni apel do rodaków: “zdrowie narodu jest zagrożone!”

Rząd został zmuszony do rozwiązania problemu. Ponad pół miliona funtów przeznaczono na remont stołówek szkolnych, szkolenie personelu i zakup produktów spożywczych wysokiej jakości. Aby koordynować tę gigantyczną pracę, utworzono nawet specjalny Fundusz Szkolny, a sam Jamie Oliver został uznany przez Channel 4 News za najwybitniejszą postać polityczną 2005 roku.

Obecnie Jamie Oliver to postać znana miłośnikom kulinariów na całym świecie. Kucharz wystąpił w ponad 25 programach telewizyjnych i jest autorem wielu bestsellerowych książek kucharskich. Wprowadził także na rynek własną linię naczyń kuchennych.

Prywatnie Jamie Oliver jest ojcem pięciorga dzieci oraz byłej modelki i pisarki Juliette Norton.

Książki Jamiego Olivera

Jamie Oliver wydał ponad 20 książek, które sprzedały się w prawie 50 milionach egzemplarzy na całym świecie. Kucharz promuje świeżą, ekologiczną, naturalną, sezonową i lokalną kuchnię, proponując proste przepisy, dzięki którym w krótkim czasie można przyrządzić pyszne i zdrowe dania.

W książkach Jamiego Olivera można znaleźć m.in. praktyczne wskazówki, jak stworzyć obiad złożony z zupy, drugiego dania i deseru w zaledwie 30 minut lub przygotować atrakcyjny posiłek składający się jedynie z 5 składników. Wśród wielu bestsellerowych pozycji można znaleźć także książkę Jamiego Olivera wyłącznie z przepisami wegetariańskimi lub z propozycjami dań na święta.

Kucharz uczy także, jak gotować smacznie i sprytnie, przygotowując wartościowe pożywne i niedrogie posiłki dla całej rodziny. Przedstawia autorskie wersje dań kuchni angielskiej, francuskiej, włoskiej, azjatyckiej, meksykańskiej, czy marokańskiej oraz podpowiada mnóstwo przydatnych trików, które wyniosą każdego na wyżyny kreatywnego i smacznego gotowania.