Suzanne Collins

Suzanne Collins to współczesna amerykańska pisarka i scenarzystka. Jej twórczość jest skierowana przede wszystkim do dzieci, nastolatków i do młodych dorosłych. Książki Suzanne Collins to historie dla dzieci i fantastyczne powieści i opowiadania dla młodzieży. Do najbardziej znanych należą cykle „Igrzyska śmierci” i „Kroniki Podziemia”.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: sierpień 1962, Connecticut
 • Gatunek literacki: Literatura dla młodzieży
 • Popularne serie: Igrzyska Śmierci, Kroniki Podziemia

Opis autorki

Suzanne Collins urodziła się w 1962 roku w Hartford, w stanie Connecticut (USA). Miała troje starszego rodzeństwa, a jej ojciec był oficerem wojsk lotniczych U.S. Air Force. Suzanne ukończyła szkołę sztuk pięknych Alabama School of Fine Arts w amerykańskim Birmingham, a następnie studiowała sztukę teatr i dramatopisarstwo na kilku innych uczelniach wyższych. W 1991 roku Suzanne Collins rozpoczęła współpracę z kanałem telewizyjnym dla dzieci Nickelodeon i pisała scenariusze programów dla najmłodszych. Za program bożonarodzeniowy „Christmas Special, santa, Baby!” otrzymała nagrodę Writers Guild of America. Niedługo potem postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu książek dla dzieci.

Suzanne Collins – książki o Gregorze „Kroniki Podziemia” (The Underland Chronicles)

Zainspirowana „Alicją w Krainie Czarów” postanowiła napisać podobną historię, ale osadzoną w otoczeniu bardziej zrozumiałym i znajomym dzieciom, które znała: wychowanym w wielkim mieście mieszkańcom Nowego Jorku. Tak powstała opowieść o Gregorze, który odkrył Podziemie – tajemniczą i ponurą krainę pod miastem. Pierwsza część to „Gregor i Kroniki Podziemia” (Gregor the Overlander, 2003), a oto następne cztery tytuły: „Gregor i Przepowiednia Zagłady” (Gregor and the Prophecy of Bane, 2004), „Gregor i Klątwa Stałocieplnych” (Gregor and the Curse of the Warmbloods, 2005), „Gregor i tajemne znaki” (Gregor and the Marks of Secret, 2006) oraz „Gregor i kod Pazura”  (Gregor and the Code of Claw, 2007).

„Igrzyska Śmierci” –  kolejna seria książek Suzanne Collins

W 2008 roku ukazał się pierwszy tom z cyklu „Igrzyska Śmierci” (The Hunger Games). Autorka twierdzi, że inspirowała się mitem o Tezeuszu i Minotaurze i zjawiskiem reality show, coraz popularniejszym w masowej kulturze. Seria książek fantastycznych o krainie Kapitolu i Trzynastu Dystryktach, gdzie organizowane są coroczne krwawe zawody rozrosła się do czterech części. Następne to: „W pierścieniu ognia” (Catching Fire, 2009), „Kosogłos” (Mockingjay, 2010) i „Ballada ptaków i węży” (The Ballad Of Songbirds And Snakes, 2020).

Twórczość Suzanne Collins – uznanie czytelników i krytyki

Książki Suzanne Collins zyskały ogromną popularność – na całym świecie sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy, a niemal każdy tytuł gościł w czołówkach list bestsellerów. „Igrzyska śmierci” zostały sfilmowane - cztery filmy z serii ukazały się w latach 2012-2015 (dzięki wytwórni Color Force i Lionsgate) i osiągnęły ogromny sukces kasowy. Suzanne Collins otrzymała za swoje książki liczne nagrody – m.in. California Young Reader Medal w 2011 roku i Authors Guild Award for Distinguished Service to the Literary Community (Nagroda Authors Guild Award za wielkie zasługi dla społeczności literackiej) w 2016.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Suzanne Collins - książki

 • Gregor i Niedokończona Przepowiednia (2015)
 • Gregor i Przepowiednia Zagłady (2015)
 • Gregor i klątwa Stałocieplnych (2016)
 • Gregor i tajemne znaki (2016)
 • Gregor i kod Pazura (2016)
 • Igrzyska śmierci (2008)
 • W pierścieniu ognia (2009)
 • Kosogłos (2010)
 • Ballada ptaków i węży (2020)
 • Fire Proof: Shelby Woo #11 (1999)
 • When Charlie McButton Lost Power (2005)
 • Year of the Jungle (2013)