Carlos Ruiz Zafón

Carlos Ruiz Zafón pochodził z Katalonii, jednak swoje dorosłe życie spędził w Kalifornii. Jego książki są znane i czytane na całym świecie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Cień wiatru”, pierwsza z czterotomowego cyklu „Cmentarza zapomnianych książek”. 

Podstawowe dane:

 • data i miejsce urodzenia: 25 września 1964, Barcelona
 • data i miejsce śmierci: 19 czerwca 2020, Los Angeles 
 • najpopularniejsze powieści: Miasto z mgły, Cień wiatru, Gra anioła
 • wybrane nagrody: Edebé (1993), Barry Award (2005), Borders Original Voices Award (2004), Gumshoe Award (2005)
 • gatunek literackiliteratura piękna obca, literatura dla młodzieży

Opis autora

Carlos Ruiz Zafón urodził się w 1964 roku w Barcelonie. Chodził tam do znanej jezuickiej szkoły Jesuïtes Sarrià-Sant Ignasi. Studiował na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, następnie pracował w branży reklamowej. W tym czasie poznał tłumaczkę języka angielskiego, Mari Carmen Bellver, którą poślubił i z którą w 1993 roku przeprowadził się do Los Angeles w USA. Tam też zmarł w czerwcu 2020 roku. 
Początki twórczości Carlosa Ruiz Zafóna – książki dla młodzieży  

Pisarz zadebiutował powieścią dla młodzieży „Książę mgły”, za którą w 1993 roku otrzymał hiszpańską Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej „Edebé”. Po sukcesie swojej pierwszej książki, Carlos Ruiz Zafón napisał dwie dalsze części zaliczane do „Trylogii Mgły”: „Pałac Północy” i „Światła września”. Czwartą książką Carlosa Ruiz Zafóna jest „Marina”, również zaliczana do książek dla młodzieży. Polskie wydania powieści Carlosa Ruiz Zafóna ukazywały się i ukazują nakładem wydawnictwa Muza S.A. 

Światowy rozgłos „Cienia wiatru" 

Po „Marinie” Carlos Ruiz Zafón napisał swoje największe dzieło – „Cień wiatru”, powieść wprowadzającą do uniwersum „Cmentarza zapomnianych książek”. Ta książka Carlosa Ruiz Zafóna zdobyła ogromną popularność i została przetłumaczona na 45 języków. Autor otrzymał za nią wiele prestiżowych nagród literackich, w tym nagrodę Barry Award za Najlepszą Pierwszą Powieść w 2005 r. Carlos Ruiz Zafón był też laureatem wielu innych nagród, m.in. amerykańskiej Borders Original Voices Award i Gumshoe Award, brytyjskiej nagrody Ottakar’s Prize, Nielsen Golden Book Award, został finalistą konkursu na Autora Roku 2006 nagrody British Book Awards, a także nominowanym i laureatem nagród przyznawanych w Hiszpanii (w tym Premios Protagonistas), Portugalii, Francji, Holandii, Belgii, Norwegii i Kanadzie.  

Tetralogia „Cmentarz zapomnianych książek”  

Po „Cieniu wiatru” Carlos Ruiz Zafón napisał jeszcze trzy książki, których treść nawiązuje do „Cmentarza zapomnianych książek” i które razem tworzą tetralogię. To „Gra Anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”. Fabuły tych książek zazębiają się, jednak wedle zamierzeń autora, każda z powieści stanowi odrębną całość i nie trzeba ich czytać w określonej kolejności. Swoistym epilogiem do tetralogii jest zbiór jedenastu niepublikowanych dotąd opowiadań, pod wspólnym tytułem „Miasto z mgły”. Polska premiera tej ostatniej książki Carlosa Ruiz Zafóna jest planowana na maj 2021 roku.  

Carlos Ruiz Zafón – miłośnik smoków i monumentalnych powieści 

Carlos Ruiz Zafón, jak sam wspominał, od najmłodszych lat lubił snuć opowieści. Pisarstwo uważał za swoje przeznaczenie, coś, co określało go jako osobę. Podziwiał wielkich powieściopisarzy XIX i XX wieku, i rozmach, z jakim tworzyli. Do jego ulubionych pisarzy należeli m.in. Emil Zola, Lew Tołstoj, Charles DickensHonore de Balzac, Victor Hugo czy Graham Greene. W jednym z wywiadów Carlos Ruiz Zafón wyznał, że zawsze chciał stworzyć dzieło czerpiące nie tylko z dziedzictwa wielkiej literatury, ale także z języka filmu, multimediów i innych zdobyczy nowoczesnej kultury. Takim właśnie dziełem miał się stać „Cień wiatru”. 

Oprócz tego, pisarz od zawsze lubił smoki – baśniowe stworzenia, podziwiane przez ludzi, ale i budzące lęk. Każdy swój dom nazywał „Smoczą Krainą”. O sobie mawiał: „Mam wiele wspólnego z tymi zielonymi, ziejącymi ogniem bestiami. Jesteśmy stworzeniami nocy, nie jesteśmy zbyt towarzyscy, nie lubimy wędrownych rycerzy i trudno się z nami zapoznać”. 

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Carlos Ruiz Zafón - książki

Powieści dla młodzieży

 • Książę mgły (1993)
 • Pałac Północy (1994)
 • Światła września (1995)
 • Marina (1999)

Powieści

 • Cień wiatru (2001)
 • Gra anioła (2008)
 • Więzień nieba (2011)
 • Labirynt duchów (2016)
 • Miasto z mgły (2020)