Stephenie Meyer

Amerykańska autorka powieści, które przez 303 tygodnie znajdowały się na liście bestsellerów „The New York Times”, Stephenie Meyer, swoją międzynarodową sławę zyskała za sprawą popularnej sagi „Zmierzch”.

Już w roku swojego debiutu (2005 rok) została obwołana przez dziennikarzy „Publishers Weekly” „najbardziej obiecującą początkującą pisarką roku”. Od tego czasu czteroczęściowa opowieść o Belli i Edwardzie zawładnęła listami bestsellerów, a także zapewniła autorce rzesze wiernych czytelników.

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 24 grudnia 1973, Hartford, w stanie Arizona
 • Najważniejsze powieści: saga Zmierzch, Intruz, Chemik
 • Nagrody: Best Fiction for Young Adults (2006), Author of the Year (2008), Children's Book of the Year (2009)
 • Gatunek literacki: literatura młodzieżowa

Opis autora

Ponad 250 milionów egzemplarzy powieści, przetłumaczonych na 37 różnych języków i sprzedanych w ponad 50 krajach na całym świecie – tak można podsumować dorobek literacki amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Dorobek ten jednak wciąż się powiększa. Autorka popularnej sagi „Zmierzch” wydała również powieści pod tytułem „Intruz”, „Chemik”, „Życie i śmierć” oraz „Słońce w mroku”.

Życie prywatne

Stephenie przyszła na świat 24 grudnia 1973 roku w Hartford, w stanie Connecticut. Wychowywała się i dorastała w Phoenix, w stanie Arizona. Jest drugim z sześciorga dzieci Stephena i Candy Morgan.

Uczęszczała do liceum Chaparral High School w Scottsdal, po którego ukończeniu, w 1992 roku, dzięki swojej pracowitości oraz wysokim wynikom w nauce otrzymała stypendium (National Merit Scholarship). Nagroda ta pozwoliła jej rozpocząć studia na Uniwersytecie Brighama Younga w Provo w stanie Utah, które ukończyła w 1997 roku z tytułem licencjata z języka angielskiego.

W 1994 roku, w wieku zaledwie 21 lat, Stephenie wyszła za mąż za swojego kolegę z dzieciństwa, Christiana "Pancho" Meyera. Małżeństwo doczekało się trzech synów – Gabe’a, Setha i Eli’ego.

Prywatnie jest wielką fanką zespołu muzycznego Muse oraz członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Stephenie Meyer – książki

Meyer swoją pierwszą powieść, „Zmierzch” napisała bez wcześniejszego przygotowania pisarskiego – przed nią nie stworzyła nawet żadnego krótkiego opowiadania.

Pod wpływem Williama Goldmana, Orsona Scotta Carda i Douglasa Adamsa, w 2003 roku rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem, pracując nad historią Belli Swan i Edwarda Cullena, która jak sama wspomina, pojawiła się w jej śnie. W zaledwie trzy miesiące stworzyła 500-stronnicowy manuskrypt „Zmierzchu” i podjęła współpracę z agentką literacką Writers House, Jodi Reamer. Wspólnie z Reamer dopracowała rękopis, a także zgodnie z uwagami agentki, zmieniła tytuł powieści z „Forks”, na wszystkim znany „Zmierzch”.

W 2005 roku pierwsza część sagi doczekała się swojej premiery i w zawrotnym tempie stała się międzynarodowym bestsellerem. Podobnie było w przypadku kolejnych trzech tomów sagi, które wydawane były rok po roku od premiery pierwszej części – „Księżyc w nowiu” (2006), „Zaćmienie” (2007) i „Przed świtem” (2009). Rok później, w 2010 roku, na motywach trzeciej części sagi („Zaćmienie”) powstała również powieść „Drugie życie Bree Tanner”.

Opowieść o miłości wampira Edwarda i śmiertelniczki Belli podbiła serca czytelniczek na całym świecie, wypełniając lukę pomiędzy powieściami dla nastolatków i dorosłych, a także doczekała się pięcioczęściowej ekranizacji kinowej. W dwóch z nich, „Zmierzch” (2008) oraz „Przed świtem. Część 2” (2012), Stephenie Meyer pojawia się osobiście. Ponadto autorka sagi czynnie doradzała twórcom filmów w kwestii scenariusza.

Saga „Zmierzch” nie zakończyła się w 2010 roku. W dziesiątą rocznicę premiery pierwszej części, w 2015 roku, ukazała się nowa powieść autorki – „Życie i śmierć: zmierzch opowiedziany na nowo”, natomiast 5 lat później, w 2020 roku, została wydana następna książka – „Słońce w mroku”. Obie pozycje nie stanowią jednak kontynuacji dotychczas znanej historii Edwarda i Belli, ale są jej uzupełnieniem.

W swoim dorobku literackim Stephenie Meyer ma również inne powieści. W 2008 swoją premierę miał „Intruz”. Książka pojawiła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów „The New York Times” oraz „Wall Street Journal”. Ponadto wyprzedzając w 2008 roku cztery pierwsze miejsca listy bestsellerów „USA Today” (czego nie udało się dokonać żadnemu innemu autorowi w ciągu ubiegłych 15 lat), pisarka została przez dziennik okrzyknięta tytułem „Autorki roku”. Co ciekawe, Meyer powtórzyła ten sukces również w 2009 roku.

Stephenie Meyer jest również autorką opowiadania „Piekło na ziemi” w antologii „Bale maturalne z piekła”, a także powieści „Chemik” wydanej w 2016 roku.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
 • więcej
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Stephenie Meyer - książki

 • Zmierzch (2005)
 • Księżyc w nowiu (2006)
 • Zaćmienie (2007)
 • Przed świtem (2008)
 • Intruz (2008)
 • The Twilight Journals (2009)
 • Drugie życie Bree Tanner (2010)
 • The Twilight Saga: The Official Guide (2011)
 • Życie i śmierć: zmierzch opowiedziany na nowo (2015)
 • Chemik (2016)
 • Słońce w mroku (2020)