Spis treści:

  1. Nintendo Switch – konsola stworzona do ruchu
  2. PS Move – trzy generacje wywijania pałeczkami na PlayStation
  3. Xbox Kinect – porzucona rewolucja
  4. Nintendo Wii – pierwsza konsola do ćwiczeń

 

W tym artykule zdradzę jakie konsole, gry i akcesoria pomogą w chudnięciu! Słowem klucz jest jednak stwierdzenie „pomogą”. Musisz sobie zdawać sprawę, że żadne narzędzia i ćwiczenia nie przyniosą efektów bez systematyczności oraz przestawienia się na zdrowy styl życia. Tutaj nie znajdziesz cudownych środków odchudzających. Zamiast tego pokażę ci, jak można gry konsolowe wpleść w swój program budowy zdrowego ciała! Przejrzymy różne sprzęty i generacje konsol. Zobaczysz, że ćwiczenia przed telewizorem są w zasięgu każdego!

Nintendo Switch – konsola stworzona do ruchu

Nintendo Switch jest najmniej popularną konsolą na polskim rynku, a jednocześnie najpopularniejszą, dostępną w sprzedaży do grania na świecie. Ta konsola została stworzona do zabaw ruchowych i nie chodzi mi o fakt, iż można ją zabrać ze sobą do parku i pograć w trakcie spaceru - a można! Kontrolery Switcha, czyli tzw. Joy-cony mają wbudowane żyroskopy i sensory ruchowe analizujące ich położenie. Dzięki temu deweloperzy mają możliwość opracowania ciekawych mechanik rozgrywki.

 

Ring Fit Adventure NINTENDO

 

Nintendo Ring Fit Adventure” jest doskonałym przykładem gry mogącej zastąpić wypady na zajęcia z pilatesu! Ta gra dosłownie pozwala na ćwiczenie pilatesu, a do tego elementów jogi i ćwiczeń wspomagających budowanie kondycji. W zestawie znajdziemy grę oraz specjalną obręcz z mocowaniem na Joy-con. Do tego dochodzi opaska na udo z kieszonką na drugiego Joy-cona. Po umieszczeniu kontrolerów w akcesoriach można uruchomić grę.

W „Nintendo Ring Fit Adventure” wcielamy się w bohaterkę lub bohatera, który pomaga magicznemu pierścieniowi pokonać złowrogiego smoka siłacza. Krainy przemierzamy korytarzowymi lokacjami z elementami platformowymi. Wszystkie ruchy w grze odpowiadają temu co robimy przed ekranem. W efekcie jeżeli chcemy biec do przodu to musimy truchtać w miejscu itd. W końcu na swojej drodze spotkamy przeciwników, których musimy pokonać odpowiednimi ćwiczeniami. Wrogowie mają różne słabości przez co są bardziej podatni na obrażenia z różnych rodzajów ćwiczeń. Naszą postać rozwijamy, a rolę różnych eliksirów pełnią smoothie, które craftujemy. Nawet wyciskanie owoców do nich jest ćwiczeniem! To nie jedyna produkcja na Switcha pozwalająca ruszyć się z kanapy.

 

Let's Get Fit Nintendo Switch Voxler Games

 

Let's Get Fit” w przeciwieństwie do powyższej produkcji nie udaje gry. Zamiast tego mamy wirtualnego asystenta treningów. Cała zabawa polega na ćwiczeniu tego, co pokazują nam wirtualne postaci. Konsola zczytuje ruchy dzięki opaskom do zamocowania Joy-conów na ciele. Ta pozycja jest przeznaczona dla osób, które faktycznie chcą opracować swój program ćwiczeń i nie tracić czasu na fabularne wstawki pomiędzy kolejnymi treningami. Oczywiście nie brakuje systemu rankingowego i możliwości porównywania swoich osiągnięć ze znajomymi.

 

Just Dance  2023 Edition Nintendo Switch Voxler Games

 

Co jeżeli ćwiczyć nie lubisz, ale w twoim ciele gra muzyka? Tutaj z pomocą przychodzi seria „Just Dance”! Koncepcja serii jest prosta. Łapiesz Joy-con, stajesz przed telewizorem i próbujesz odtworzyć ruchy tancerzy szalejących na ekranie. Oczywiście wszystko w rytm licencjonowanych utworów. W momencie pisania tego artykułu domowe parkiety rozkręca „Just Dance 2023 Edition”. Musisz wiedzieć, że każda z tych gier naprawdę sprawi, że zaleje cię pot, a brak ruchu na następny dzień przyniesie zakwasy! A my się dopiero rozkręcamy, ponieważ przed nami kolejne konsole i ciekawe pomysły na chudnięcie z nimi.

PS Move – trzy generacje wywijania pałeczkami na PlayStation

Siódma generacja konsol przyniosła zainteresowanie producentów kontrolerami ruchowymi. Trzy marki stanęły do rywalizacji, a jedną z nich było Sony ze swoim PS Move. Kontrolery w formie pałeczek zakończonych świecącą kulą pozwalały sensorowi podłączonemu do konsoli rozpoznawać położenie rąk trzymających kontroler. PS Move zadebiutowało na Playstation 3, a jego kolejne wersje trafiły również na PS4 i PS5. Dzięki temu nawet posiadacze konsol sprzed trzech generacji mogą się poruszać przed ekranem. No, a przy czym można poskakać!

Także na Playstation pojawiała się seria „Just Dance”, która była obecna na konsolach japońskiego giganta od generacji PS3, aż do dziś. Obecnie to największa i najlepiej oceniana seria gier ruchowych na konsole Sony. Producent rozwijał software dla PS Move głównie za czasów Playstation 3 i na rynku gier używanych można znaleźć sporo pozycji, których fundamentem rozgrywki jest machanie pałeczkami. Wtedy też pojawiały się różne gry poświęcone szeroko rozumianemu fitnessowi.

 

Fruit Ninja VR Play Station 4 Halfbrick Studios

 

Generacja PS4 przyniosła fascynację grami w wirtualnej rzeczywistości. Sony PlayStation VR co prawda nie pozwala na tak swobodne ruchy, ale nie brakuje na niego gier pozwalających popracować nieco ciałem. Przykładem może być „Fruit Ninja VR”, w którym za pomocą wirtualnych mieczy ciachamy owoce zbierając punkty. Deweloperzy sięgali także po bardziej klasyczne tematy, jak choćby golf w „Everybody's Golf VR”. W tej grze możemy rozciągnąć ciało wymachując kijami. Jak widać PS VR przede wszystkim ćwiczy ręce, które w niektórych grach faktycznie mogą się ładnie wyrobić. Nie da się ukryć, że Sony z czasem odeszło od gier ruchowych. Podobnie postąpił główny konkurent japońskiej firmy, choć posiadał naprawdę mocne argumenty do stworzenia genialnej platformy do ćwiczeń.

 

Everybody's Golf VR Play Station 4 Japan Studio

 

Xbox Kinect – porzucona rewolucja

Microsoft również uległ modzie na kontrolery ruchowe, ale w przeciwieństwie do Nintendo i Sony nie chciał dawać graczom narzędzi do rąk, ale zapewnić im pełną swobodę. Tak powstał Xbox Kinect przeznaczony na konsolę Xbox 360. Urządzenie okazało się niemałą rewolucją. Specjalny sensor umieszczony nad telewizorem rozpoznawał osoby przed ekranem i śledził ich ruchy. Koncepcja okazała się bardzo interesująca, a co ważniejsze firma zadbała o liczne gry wykorzystujące nową zabawkę.

 

Kinect Sports XBOX 360 Microsoft

 

Kinect Sports” był jednym z najsilniejszych pokazów możliwości kontrolera. Gracze mogli przed ekranem telewizora zagrać w piłkę nożną, dyscypliny lekkoatletyczne, boks, siatkówkę czy nawet w kręgle. Wszystko to sterując własnym ciałem. Gry wykorzystujące Kinecta do sterowania zdecydowanie wyciskały pot z człowieka i mogły swobodnie zastąpić ćwiczenia na kondycję. Nie zabrakło również gier tanecznych, jak wspominane już cykliczne „Just Dance”, czy konkurencyjne „Dance Evolution”. Wszystkie do dziś potrafią pomóc w zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów.

Kinect początkowo miał być także częścią Xboxa One. Niestety gracze pod koniec życia poprzedniej konsoli tracili zainteresowanie grami ruchowymi. W efekcie na Xboxa One nie wyszło zbyt wiele tytułów wykorzystujących Kinecta. Ich liczba i sprzedaż była tak niska, że ostatecznie Kinect został uśmiercony, a z kolejnych wersji konsoli zniknął port służący jego podłączaniu. Xbox Series X|S nie otrzymał swojego Kinecta, ale to nie oznacza, że nie możemy w nim poskakać! Konsola Microsoftu 9. generacji otrzymała swoją edycję „Just Dance 2023 Edition Xbox X”. Jak grać bez kontrolera ruchowego? Twórcy gry obeszli ten problem prostym zabiegiem. Gra paruje się ze smartfonem i to on pełni rolę kontrolera ruchowego przypominającego PS Move, czy Joy-cona. Trzeba tylko uważać, aby nasz telefon podczas dynamicznych sekwencji tanecznych nie skończył wbity w ekran telewizora lub za oknem!

 

Just Dance  2023 Edition XBOX series X|S Ubisoft

 

Nintendo Wii – pierwsza konsola do ćwiczeń

Dziś Nintendo Wii jest już śpiewem przeszłości, ale warto wspomnieć o tej konsoli w kontekście omawianego tematu. W 2006 roku japońska konsola zadebiutowała na wybranych rynkach i z miejsca stała się hitem. Jako pierwsza skorzystała z rewolucyjnych kontrolerów ruchowych. Wiimote Wiilot pozwalał sterować postaciami w grach za pomocą ruchów rąk. Jednak to nie to zapewniło konsoli sukces. Do nowych urządzeń za darmo dodawano egzemplarz gry „Wii Sports”. Dzięki temu każdy już po pierwszym uruchomieniu konsoli mógł się zapoznać z rewolucyjnym sterowaniem.

Świat zwariował, a miliony ludzi ćwiczyło przed ekranami. Do dyspozycji graczy w ramach pakietu “Wii Sports” oddano tenis ziemny, golf, boks, baseball oraz kręgle. Nintendo Wii dzięki konceptowi uniwersalnej rozrywki zyskało wielką sławę i stało się jedną z najlepiej sprzedających się konsol w historii. Wii U już nie było tak popularne, ale także posiadało kilka tytułów pozwalających wyginać śmiało ciało. Ostatecznie z tych dwóch konsol wyewoluował dzisiejszy Switch.

Jak widać konsole służą nie tylko do kanapowej rozrywki. Od czasów wyjścia na rynek Nintendo Wii można z ich pomocą także rozruszać organizm. Zarówno PlayStation, jak i Xbox posiadają narzędzia do tego, aby zadbać o swoją kondycję. Gracze mogą sięgnąć po tytuły będące stricte programami ćwiczeniowymi, jak i po gry maskujące pod warstwą zabawy zdrowe aktywności. No to co, gotowi do ćwiczeń?

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: Shutterstock