Uwielbiam dodatki do gier planszowych. Zawsze, gdy wydaje mi się, że znam już jakiś tytuł na wylot, pojawia się rozszerzenie, które wywraca całą moją wiedzę do góry nogami, dając mi znowu możliwość kombinowania i odkrywania nowych dróg do zwycięstwa. Co ciekawe, często do jednej gry pojawia się nawet kilka takich dodatkowych modułów, a każdy z nich zmienia lub dodaje coś innego!

Dixita znacie chyba wszyscy. To wspaniała gra oparta na skojarzeniach, w której jedna osoba wybiera w tajemnicy przed innymi kartę i opisuje ją słowem lub nawet całym zdaniem, a pozostali gracze dobierają ze swoich talii najbardziej pasujące do tego skojarzenia karty. Następnie wszystko tasujemy i odkrywamy na stole, próbując znaleźć kartę narratora. W tym roku obchodziliśmy okrągłą, dziesiątą rocznicę wydania Dixita, stąd wziął się więc Dixit 9 Edycja jubileuszowa 10-lecie serii – dodatek z 84 kartami, które narysowali wszyscy dotychczasowi rysownicy serii.

 

Rebel, gra towarzyska Dixit 9 Edycja jubileuszowa 10-lecie serii - dodatek do gry

 

Wsiąść do Pociągu: Polska to wspaniałe rozszerzenie do popularnej gry o kolorowych wagonikach. Tym razem zamiast po Europie czy USA jeździmy po Polsce, starając się połączyć siecią kolei otaczających ją sąsiadów i oczywiście rozwożąc pasażerów po miastach całego kraju. Ogromne walory edukacyjne i świeżość nowych zasad to największe atuty tego dodatku.

 

Rebel, dodatek Wsiąść do Pociągu: Kolekcja Map 6.5 - Polska

 

Osadnicy z Catanu były moją drugą grą planszową w dorosłym życiu. Dlatego Catan, dodatek dla 5-6 graczy pręży się dumnie na półce już od lat. Jeśli jesteście fanami Catanu, a wasza grupa liczy więcej niż cztery osoby, to po prostu musicie zdobyć ten dodatek!

 

Galakta, gra planszowa Catan, dodatek do gry

 

7 Cudów Świata to światowy fenomen. Setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy na całym świecie, aplikacje mobilne, mistrzostwa świata – cuda, wianki. 7 Cudów Świata: Liderzy to absolutnie obowiązkowy dodatek dla każdego fana 7 Cudów Świata. W każdej z trzech er zagrywamy dodatkową kartę lidera, który ma specjalne zdolności, precyzując i ulepszając naszą strategię. Kart jest naprawdę mnóstwo, więc szanse na otrzymanie identycznego zestawu w dwóch grach są bardzo nikłe. Nie wyobrażam sobie już 7 Cudów Świata bez Liderów!

 

Rebel, gra strategiczna 7 Cudów Świata: Liderzy - dodatek do gry

 

Niewiele gier budzi przy naszym stole takie emocje jak Potwory w Tokio. Właśnie dlatego Potwory w Tokio Power Up to obowiązkowy dodatek na naszej półce. Nowy potwór, czyli równie groźna co słodka Pandakai, karty mutacji, dodatkowe zdolności – och, czego tu nie ma! Tak małe pudełko, a tyle frajdy – koniecznie spróbujcie.

 

Egmont, gra strategiczna Power Up Doładowanie dodatek do gry „Potwory w Tokio”

 

Terraformacja Marsa to prawdziwy majstersztyk wśród cięższych gier strategicznych czy ekonomicznych. Terraformacja Marsa: Hellas i Elysium dodaje tyle życia grze podstawowej, że właściwie mógłby być jedynym dodatkiem (choć jest ich już aż pięć!). Całość to nowa, dwustronna plansza z nowymi układami i obszarami oraz, co znacznie ważniejsze – z dwudziestoma nowymi tytułami i nagrodami. Nagle okazuje się, że wypracowane wcześniej strategie tracą sens, ponieważ wymagany do zapunktowania układ kafelków czy kart w grze podstawowej wyglądał zupełnie inaczej. Teraz musimy dostosować nasze plany do nowych wytycznych. Dodatek jak marzenie!

 

Rebel, Terraformacja Marsa: Hellas i Elysium

 

Welcome to Inwazja zombie i Lodowe szaleństwo to dwa nowe bloki z kartkami do pisania oraz zestaw dodatkowych kart celów. Nasze piękne miasteczko zalewają głodne móóóózgów zombiaki, a my musimy się przed nimi bronić, strzelając i odgradzając się od nich. Lodowe szaleństwo wprowadza z kolei wielką, jeżdżącą lodziarkę, za którą musimy uważnie podążać, żeby dostać dodatkowe punkty. To naprawdę niewiarygodne, jak niewielki w sumie, choć podwójny, dodatek może zwiększyć frajdę z rozgrywki. Teraz każda partia w Welcome to jest jeszcze bardziej zróżnicowana.

 

Rebel, dodatek do gry Welcome to Inwazja zombie i Lodowe szaleństwo

 

Jak widzicie, wymieniłam zaledwie kilka dodatków do moich ulubionych gier, ale jestem pewna, że i wy możecie polecić mi jakieś „obowiązkowe” rozszerzenia do tytułów, w które gracie – wpisujcie je w komentarzach!