Spis treści:

 1. Jak połączyć drukarkę z siecią Wi-Fi?
 2. Jak dodać i skonfigurować drukarkę sieciową?
 3. Jak drukować z telefonu?
 4. Jak drukować bezprzewodowo drukarką bez Wi-Fi?

 

Drukarki są jednymi z tych urządzeń, które korzystają na rozwoju technologii łączności bezprzewodowej. Obecnie większość modeli oferuje możliwość zdalnego drukowania bez zabawy z metrami przewodów ciągnących się przez całe pomieszczenie. Bezprzewodowe połączenie drukarki z komputerem jest naprawdę proste i znacząco ułatwia pracę. Jeszcze nie tak dawno temu wiele drukarek oferowało tylko połączenie przewodowe. Oznaczało to, że chcąc wydrukować plik musiał on się znaleźć na komputerze podłączonym przewodem do drukarki. Z czasem pojawiła się możliwość udostępniania w sieci drukarki podłączonej przewodem do komputera lub routera. W tej chwili większość producentów standardowo wyposaża swoje sprzęty drukujące w moduły Wi-Fi. Przekonajmy się, jak dodać drukarkę do domowej lub biurowej sieci bezprzewodowej?

 

Canon drukarka atramentowa ts705a

 

Jak połączyć drukarkę z siecią Wi-Fi?

Połączenie drukarki z siecią bezprzewodową jest znacznie łatwiejsze niż może się to wydawać. Należy jednak mieć świadomość, że proces ten różni się w zależności od posiadanych urządzeń. Bez względu na to, jaką metodą chcemy podłączyć drukarkę do WiFi, musimy najpierw sprawdzić kilka rzeczy:

 • czy sieć Wi-Fi działa poprawnie i inne urządzenia nie mają problemu z łącznością;
 • czy drukarka i komputer zostały włączone;
 • czy komputer, który planujemy wykorzystać do konfiguracji jest podłączony do sieci mającej obsługiwać drukarkę;
 • czy znasz nazwę sieci i hasło do niej.

Drukarkę możemy podłączyć do sieci Wi-Fi na jeden z poniższych sposobów w zależności od posiadanego sprzętu. Pierwszym jest zwykłe połączenie przypominające parowanie innych urządzeń z siecią bezprzewodową. Niektóre modele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych posiadają ekrany z menu ustawień. Za ich pomocą możemy wybrać sieć z listy i połączyć się wpisując odpowiednie hasło.

 

Brother drukarka atramentowa j4540dwxl

 

W przypadku jeżeli drukarka nie posiada ekranu z ustawieniami, to pozostaje dodanie jej do sieci Wi-Fi za pomocą komputera. Konieczna jest wtedy instalacja oprogramowania do drukarki, które zawiera kreator konfiguracji. Oprogramowanie zazwyczaj krok po kroku prowadzi nas przez czynności konieczne do dodania drukarki do sieci. W czasie procesu zazwyczaj instalują się także na komputerze odpowiednie sterowniki, a drukarka zostaje dodana do systemu. Część drukarek jest rozpoznawanych przez system Windows, dlatego konfiguracja może być możliwa z poziomu ustawień systemowych bez pobierania dodatkowego oprogramowania. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

Część punktów dostępowych i drukarek posiada tzw. funkcję WPS Push-to-connect. W tym przypadku proces ogranicza się do przyciśnięcia przycisku WPS na drukarce, a następnie na routerze. Połączenie z siecią odbędzie się automatycznie bez udziału użytkownika.

 

Canon Drukarka Atramentowa pisma g5040

 

Jak dodać i skonfigurować drukarkę sieciową?

W przypadku drukarek rozpoznawanych przez system mamy do czynienia z automatycznym dodaniem ich do listy dostępnych urządzeń. Natomiast w przypadku, kiedy system nie rozpozna automatycznie nowego sprzętu w sieci to można bardzo szybko przeprowadzić proces dodawania drukarki sieciowej. Wystarczy upewnić się, że oba urządzenia działają, a następnie wykonać kolejne kroki:

 • uruchomić ustawienia systemu Windows;
 • wybrać zakładkę Urządzenia;
 • wybrać zakładkę Drukarki i skanery;
 • kliknąć opcję Dodaj drukarkę lub skaner.

System rozpocznie wyszukiwanie drukarki. Jeżeli nie znajdzie się ona na liście to można skorzystać z dodatkowej opcji pozwalającej ręcznie wskazać komputerowi odpowiednie urządzenie.

Nowsze systemy Windows posiadają sporą bazę sterowników do różnych urządzeń i często drukarka po dodaniu jest gotowa do pracy. Mimo to zaleca się instalację najnowszych sterowników oraz oprogramowania od producenta drukarki, w celu zapewnienia jak najlepszej współpracy. Płyty ze sterownikami możemy znaleźć najczęściej w opakowaniu sprzętu. Lepszym pomysłem będzie jednak pobranie najnowszych wersji oprogramowania wprost ze strony producenta.

 

Epson drukarka atramentowa expression Home Xp-5150

 

Jak wspomniałem powyżej, oficjalne oprogramowanie może być także pomocne w dodawaniu drukarki do sieci. Wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia oraz dostępnego oprogramowania. Warto nadmienić, że powyższe metody działają nie tylko z komputerami PC, ale także z notebookami. Nie musisz się więc już zastanawiać, jak podłączyć drukarkę do laptopa.

 

Canon drukarka do zdjęć pixma g540

 

Jak drukować z telefonu?

Dzięki wykorzystaniu łączności Wi-Fi drukarki mogą przyjmować polecenia wydruku zarówno od komputerów, jak i ze smartfonów. Łączność może się odbywać na zasadzie bezpośredniego połączenia lub w ramach obecności urządzeń w tej samej sieci WiFi. Bez względu na niuanse połączenia do drukowania z telefonu potrzebujemy specjalnych aplikacji.

Drukowanie z telefonu umożliwiają zarówno dedykowane systemom aplikacje biurowe, jak i specjalne programy dostarczane przez producentów. Odpowiednie aplikacje można pobrać ze sklepu App Store na platformie iOS oraz Sklepu Play na Androidzie. Warto nadmienić, że niektóre drukarki na rynku posiadają moduły łączności Bluetooth. W takiej sytuacji można połączyć drukarkę ze smartfonem bezpośrednio parując urządzenia. Metoda ta będzie działała także w przypadku laptopów z Bluetooth.

 

Canon Drukarka atramentowa Pixma Ts5352A

 

W przypadku urządzeń z systemem Android można wykorzystać połączenie USB z drukarkami. Część producentów wyposaża swoje drukarki w taką możliwość. Wystarczy podłączyć sprzęt drukujący przewodem przez gniazdo wykorzystywane w telefonie do ładowania. Oznacza to potrzebę użycia przewodu np. z ładowarki telefonu. Następnie wystarczy pobrać odpowiednie sterowniki dla danego modelu, które producenci udostępniają w sklepie Play. Ta opcja jest przydatna w sytuacji, kiedy połączenie bezprzewodowe jest z różnych powodów niedostępne.

 

Canon drukarka laserowa i-sensys

 

Jak drukować bezprzewodowo drukarką bez Wi-Fi?

Posiadając drukarkę pozbawioną modułu łączności WiFi lub Bluetooth można włączyć ją do sieci bezprzewodowej. Przynajmniej dotyczy to niektórych modeli. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą tzw. printserwery, czyli serwery wydruku. W uproszczeniu są to zewnętrzne karty sieciowe obsługujące drukarki.

Naszą drukarkę wpinamy poprzez port USB do printserwera, który za pośrednictwem WiFi łączy się z routerem. Na rynku możemy także znaleźć routery sieciowe z opcjonalnym printserwerem, więc drukarkę można wpiąć bezpośrednio do głównego routera. Pozostały proces konfiguracji urządzenia w sieci wygląda podobnie, jak w przypadku urządzeń posiadających wbudowane WiFi. Ważne, aby przed zakupem serwera wydruku sprawdzić, czy posiadana drukarka obsługuje taką formę połączenia.

 

Canon drukarka atramentowa pisma ts3151

W większości przypadków podłączenie drukarki do WiFi to naprawdę prosta sprawa. Spora część procesów odbywa się automatycznie, a zazwyczaj konfiguratory udostępnione przez producentów bardzo dobrze przeprowadzają przez proces instalacji drukarki w sieci.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com