Spis treści:

  1. Przechowywanie danych z komputera - jaki nośnik danych wybrać?
  2. Dysk zewnętrzny HDD czy SSD - który będzie lepszy do przechowywania danych?
  3. Pendrive - kieszonkowy magazyn danych
  4. Karty pamięci SD i microSD - nośniki mobilnych technologii
  5. Gdzie przechowywać zdjęcia, filmy i dane z komputera? To zależy!

 

Użytkownicy komputerów bardzo często stają przed dylematem dotyczącym magazynów danych. Czy opłaca się inwestować w dyski zewnętrzne, a może lepiej skorzystać z pendrive'a. No, a to nie są jedyne opcje jakie mamy przeglądając rodzaje nośników danych. Pora im się dobrze przyjrzeć i sprawdzić, który nośnik będzie najlepszy do radzenia sobie z ograniczoną pojemnością dysków komputera.

Przechowywanie danych z komputera - jaki nośnik danych wybrać?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki nośnik danych wybrać. Wszystko bowiem zależy od potrzeb użytkownika. Jeżeli mówimy o potrzebie przechowywania bardzo dużych ilości danych to idealnym wyborem będzie dysk zewnętrzny HDD lub SSD. Dyski zapewniają dużą pojemność i cechują się wysoką trwałością.

W przypadku mniejszych ilości danych i potrzebie częstego ich przenoszenia praktycznym rozwiązaniem może być pendrive lub karta pamięci. Zaletami tej kategorii nośników są niewątpliwie ceny i mobilność. Jeszcze nie tak dawno dane przechowywano na płytach CD/DVD/Blu-ray, ale obecnie odchodzi się od takiej metody magazynowania danych. Płyty zwyczajnie posiadają małą pojemność w stosunku do innych nośników, a do tego potrzebna jest nagrywarka do ich zapisania. Jakby tego było mało wielu producentów komputerów i laptopów zwyczajnie nie montuje w swoich urządzeniach napędów.

W takim razie jeżeli zdecydujesz gdzie przechowywać dane z komputera to pozostanie jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Przyjrzyjmy się konkretnym rodzajom magazynów danych i ich najważniejszym cechom, na które warto zwrócić uwagę.

 

Dysk twardy przenośny ssd 240 GB

 

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD - który będzie lepszy do przechowywania danych?

Wybierając między dyskiem HDD i SSD warto zdawać sobie sprawę z różnic, jakie między nimi są. Dyski twarde, czyli HDD opierają się o mechaniczną konstrukcję talerzową. Na wirujących krążkach zapisują się dane i takie rozwiązanie ma pewne minusy, jak podatność na uszkodzenia czy wyraźny odgłos podczas pracy. Nośniki SSD działają na zasadzie pamięci flash i nie zawierają żadnych mechanicznych komponentów, co zwiększa ich trwałość. Nowsza technologia pozwala także na znacznie szybszy zapis danych, co znajduje zastosowanie w przypadku instalacji systemów, gier i programów.

 

GoodRam dysk zewnętrzny SSD 256GB przenośny dysk

 

Z technologicznego punktu widzenia zewnętrzne dyski SSD wydają się być znacznie lepsze. Jednak sprawa nie jest taka prosta! Technologia SSD jest droższa, w efekcie czego za taką samą cenę można kupić kilkukrotnie pojemniejszy dysk HDD. Obecnie najczęściej spotykamy dyski SSD o pojemnościach od 128 do 512 GB. Jednak w ich cenie można zakupić dyski twarde mogące się pochwalić pojemnością 2 TB, a nawet wyższych. Firmy takie, jak Western Digital, czy Seagate posiadają w swoich ofertach nośniki mające nawet 10 TB.

Szukając dysku do przechowywania danych z komputera trzeba zdecydować, czy potrzebna nam większa pojemność, czy też wyższa szybkość. Z założenia dysk pełniący rolę magazynu filmów, zdjęć i dokumentów będzie leżał w jednym miejscu, więc nie musimy się martwić o mniejszą odporoność na wstrząsy. Archiwizowane dane nie potrzebują też szybkości SSD. Natomiast nowszy typ dysków będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na mobilności i ewentualnym wykorzystaniu do instalacji aplikacji. Oczywiście w kwestii mobilności istnieją jeszcze lepsze rozwiązania.

 

Adata Dysk zewnętrzny dashdrive HDD 1TB

 

Pendrive - kieszonkowy magazyn danych

Główną zaletą pendrive'ów obok możliwości przechowywania danych jest ich rozmiar. Te urządzenia mieszczą się bez problemu w kieszeni, a dzięki wykorzystywaniu złącza USB mogą współpracować z całą masą urządzeń. Co więcej niektóre modele mają na wyposażeniu zarówno pełnowymiarowe złącza USB, jak i mniejsze USB typu C, dzięki czemu można je podpiąć bezpośrednio do telefonów.

 

Kingston pendrive data traveller 64 GB

 

Najczęściej spotykane modele mają pojemność od kilku do 64 GB. Natomiast rozwój technologii pozwolił producentom na stworzenie jeszcze pomniejszych nośników. Firmy takie, jak SanDisk oferują pendrive'y o pojemności nawet 1TB. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka pojemność wiąże się z naprawdę sporą ceną.

Pendrive jest bardzo dobrym magazynem danych, które wykorzystujemy na różnych urządzeniach. Złącze USB i kieszonkowy rozmiar czyni z tego nośnika świetne narzędzie pracy. I to właśnie pod kątem takiego wykorzystania rozważyłbym pendrive, jako sprzęt do przechowywania danych z komputera.

 

GoodRam pendrive uts3 twister 64GB

 

Karty pamięci SD i microSD - nośniki mobilnych technologii

O ile w przypadku dysków i pendrive'ów głównymi cechami, na jakie należy zwrócić uwagę jest pojemność i złącze to z kartami pamięci sprawa jest nieco trudniejsza. Zacznijmy od tego, do czego przydadzą się takie nośniki? Przede wszystkim będą one dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać ze swoich danych nie tylko na komputerach, ale także na sprzętach mobilnych. Czytniki kart pamięci posiadają smartfony, tablety, aparaty oraz wiele sprzętów elektronicznych potrafiących w jakiś sposób korzystać z danych.

Dzięki kartom pamięci można swobodnie przenosić dane między urządzeniami. Teoretycznie ze względu na mały rozmiar mogą one pełnić rolę baz danych oszczędzających fizycznie miejsce w naszym domu. Jednak z tego samego powodu łatwo je zapodziać. Mają one także mniejsze pojemności niż dyski twarde. Decydując się na kartę trzeba wybrać odpowiedni model, a jak wspomniałem wyżej tutaj mamy do czynienia z wieloma parametrami.

 

Sandisk karta paimięci sandisk ultra 64GB

 

Rodzaje kart pamięci - SD/SDHC/SDXC

Zacznijmy od nazewnictwa, czyli kart SD/SDHC/SDXC. Oznaczenia te wskazują nie tylko generację karty, ale także wersję technologii przekładającą się na zapis coraz to większych ilości danych. Karty SD powstały jako pierwsze i mogą na sobie pomieścić maksymalnie 2 GB danych. Z tego też względu producenci wycofują się z ich produkcji. Kolejna generacja SDXC pozwalała na uzyskanie przestrzeni od 4 do 32 GB. W przypadku najmłodszych kart SDXC pojemność wzrosła do przedziału od 32 GB do 2 TB. Karty microSD/SDHC/SDXC zgodnie z nazwą cechują się mniejszymi gabarytami. To one są wykorzystywane w urządzeniach mobilnych, jak smartfony. Warto wspomnieć także o kartach CF bazujących na pamięci NAND MLC flash, które są wykorzystywane w niektórych aparatach fotograficznych.

Wybierając kartę pamięci oprócz rozmiaru i pojemności trzeba zwrócić uwagę na inne parametry. Klasy prędkości oznaczają szybkość zapisu nośnika i wraz ze wzrostem cyfry mamy do czynienia z wyższym transferem. Bazowe wartości to C2 (2 MB/s) dla kart SDHC i V6 (6 MB/s) dla SDXC. Takie karty mogą być dobre do przechowywania plików nie wymagających szybkiego odczytu. W przypadku dużych plików warto sięgnąć po klasy UHS. Szczególnie jeżeli chcemy na karcie zapisywać duże zdjęcia lub filmy wprost z kamery. Wtedy szybkość będzie kluczowa.

 

Kingston karta pamięci canvas select 32 GB

 

Gdzie przechowywać zdjęcia, filmy i dane z komputera? To zależy!

Wybór magazynów danych powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami użytkownika. Tworzenie archiwum danych z komputera faktycznie sprzyja wykorzystaniu zewnętrznych dysków twardych o dużej pojemności. Natomiast szukając rozwiązań pozwalających na czynne wykorzystanie plików warto rozważyć dyski SSD. Ewentualnie biorąc pod uwagę mobilność dobrym pomysłem może być użycie pendrive'a USB lub karty pamięci. Wszystko zależy, z jakimi urządzeniami ma być kompatybilny nasz nośnik.

 

Samsung dysk przenośny SSD t7

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com