Dwa nieustannie konkurujące rozwiązania

Dysk twardy laptopa stanowi jeden z jego najbardziej istotnych elementów — nie tylko przechowuje dane, ale także system operacyjny, zainstalowane programy czy zachowane pliki.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, obecny rynek zdominowały dwie technologie gromadzenia plików: SSD oraz HDD. Za tymi skrótami kryją się odpowiednio określenia Solid State Drive oraz Hard Disk Drive. HDD za pomocą dysków talerzowych z obracającą się powłoką magnetyczną w tradycyjny sposób zapisuje i odczytuje informacje, natomiast SSD stanowi znacznie nowocześniejszą technologię, która nie stosuje ruchomych elementów fizycznych podczas zapisu i odczytu.

Dysk SSD a HDD – zasady działania

Podstawową funkcją każdego dysku jest przechowywanie danych. Na tym podobieństwa HDD oraz SSD się kończą, ponieważ te dwa rozwiązania wykorzystują zupełnie inne technologie.

Tradycyjne dyski HDD do laptopa czy innego rodzaju komputera pracują z wykorzystaniem elementów o zmiennym położeniu: napędzanego elektronicznie talerza magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych, które przetwarzają dane na obracających się dyskach.

W opozycji do tej konstrukcji stoi dysk SSD, w którym nic się fizycznie nie porusza. Podstawą ich działania jest przesyłanie informacji pomiędzy półprzewodnikowymi chipami, co potocznie nazywa się „pamięcią Flash”.

Istotnym czynnikiem są także rozmiary. SSD nie posiada ruchliwych części, dzięki czemu fizycznie zajmuje mniej miejsca na pokładzie dowolnego komputera niż HDD. Dlatego też stosowany jest w większości sprzętów mobilnych – przede wszystkim w telefonach komórkowych (choć jest to nieco inny rodzaj pamięci Flash niż w przypadku komputerów) oraz laptopach.

Ogólne różnice w cenie, funkcjonalności oraz wydajności dysków HDD i SSD

Mogłoby się wydawać, że skoro pamięć SSD nie posiada ruchomych części, a podczas przesyłu danych następuje większa automatyzacja, to koszt tego typu pamięci powinien być niższy. Nic bardziej mylnego. Podstawową różnicą w pojedynku SSD vs HDD jest zarówno wydajność, jak i cena.

Dyski SSD do laptopa, przede wszystkim ze względu na wykorzystanie wspomnianych półprzewodników, są technologią bardziej kosztowną w wytworzeniu. Z tego powodu za dysk o identycznej pojemności zapłacimy więcej w przypadku SSD niż HDD. Ma to jednak swoje plusy w postaci większej trwałości danych, wytrzymałości samego dysku oraz szybkości transferu.

Zalety dysków HDD

Choć pod różnymi względami dyski HDD ustępują konkurencyjnej technologii Flash, ich niekwestionowanymi zaletami są dwa elementy:

  • Cena – jednostka pamięci jest zauważalnie tańsza niż w przypadku SSD,
  • Maksymalne rozmiary – znaczna część dysków o większej pojemności (np. 4 TB lub 6 TB) stanowi sprzęt wykonany w technologii HDD.

Zalety dysków HDD czynią z nich odpowiedni sprzęt do pracy biurowej (także na plikach wielkogabarytowych), ale jednocześnie takiej, w której najszybsza dostępna na rynku szybkość przesyłania danych nie jest priorytetem. Świetnie sprawdzą się także w obsłudze mniej skomplikowanych gier czy retro-gamingu.

Mocne strony dysków SSD

Cechy te mogą być istotne szczególnie dla graczy oraz osób, które pracują z wielkogabarytowymi plikami, wymagającymi wysokich współczynników szybkości zapisu i odczytu danych. Są to między innymi:

  • Wysoka prędkość transferu danych — za sprawą braku mechanicznych, ruchomych elementów i zastosowania półprzewodników,
  • Niższa awaryjność — dyski tego rodzaju są odporniejsze np. na upadek,
  • Energooszczędność — technologia Flash oferuje mniejsze zużycie energii niż HDD.

Powyższe właściwości dysków Flash czynią z nich dobre propozycje zwłaszcza dla graczy ceniących błyskawiczny transfer danych. Dobrze sprawdzą się także w studiach nagrań oraz pracowniach artystycznych, gdzie bardzo często pracuje się na wielkogabarytowych, surowych plikach do obróbki. Również z racji energooszczędności, SSD będzie dobrym sprzętem dla silnie obciążanego komputera.

Dysk SSD czy HDD? Co wybrać?

Spoglądając na najbardziej budżetowe dyski do laptopa z kategorii HDD i SSD można od razu poczuć różnicę w stosunku ilości dostępnej przestrzeni dyskowej do ceny. Najmniej obciążające portfel dyski to, rzecz jasna, HDD, których cena rozpoczyna się już od ok. 200 zł (np. Toshiba, czy Seagate) za 1 TB (1024 GB) pamięci. Większe pojemności, takie jak 4 lub 6 TB, zwykle nie są drożdże niż ok. 500-600 zł. Wśród innych firm produkujących dyski HDD są m.in. Western Digital (WD) oraz znany z popularnych pendrive’ów Verbatim.

Rozwiązanie droższe i zarazem szybsze, jakim są dyski SSD, rozpoczyna się od ceny ok. 200 zł za 256 GB pamięci (propozycja firmy GoodRam). Tym zaś, którzy nie chcą oszczędzać na pamięci, mogłaby spodobać się oferta wspomnianego Western Digital, Adata oraz Kingston. Przykładowe ceny to ok. 300 zł za 480 GB, natomiast za 1 TB ok. 1000 zł.

Przy zakupie odpowiedniego dysku trzeba kierować się dwoma czynnikami: zapotrzebowaniem na szybkość odczytu/zapisu danych, a także pojemnością. Należy mieć także na uwadze stosunek ilości pamięci do ceny. Sprawdź naszą ofertę i wybierz właściwy dysk do laptopa dla siebie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock