Rozwój technologii komputerowych i mobilnych spopularyzował przechowywanie danych w postaci cyfrowej. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ale wymaga stosowania odpowiednich nośników danych. W naszym asortymencie posiadamy urządzenia do zapisu cyfrowych informacji od cenionych marek, m.in. GoodRam, Kingston, Adata, SanDisk, Verbatim, czy Samsung.
W przypadku nośników danych jednymi z najdłużej obecnych na rynku są dyski wewnętrzne oraz zewnętrze. Stanowią one podstawę magazynowania danych w komputerach, mogą przydać się w przypadku instalacji systemów. Obecnie na rynku znajdują się nośniki HDD i SSD - różnią się one konstrukcją oraz sposobem przechowywania danych.
Dyski twarde (HDD) wykorzystują system fizycznych talerzy, na których zapistwane są informacje. Z czasem stworzono inny rodzaj nośników - SSD, które zapisują dane całkowicie elektronicznie. Nowoczesne dyski nie posiadają mechanicznych układów, co ogranicza ryzyko uszkodzeń, ale również pozwala na znacznie szybszy zapis i odczyt danych. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena względem klasycznych dysków HDD. Nośniki SSD najczęściej występują w pojemnościach od 128 do 512 GB. W ich cenie można nabyć dyski HDD o pojemnościach 2TB i wyższych.
Standaryzacja łącza USB pozwoliła opracować małe urządzenia magazynujące dane. Popularne pendrive'y umożliwiają przenoszenie sporych ilości plików między różnymi sprzętami obsługującymi standard USB. Nośniki tego typu mają pojemność od 2 GB do 64 GB, ale w naszym asortymencie znajdują się także modele oferujące 256 GB przestrzeni na dane. Z myślą o bezpieczeństwie danych powstały pendrive'y wyposażone w systemy szyfrowania.
Karty SD/SDHC/SDXC i microSD cechują się nie tylko różnymi pojemnościami, ale też klasami szybkości. Do zwykłego użytkowania można wybrać klasę C2 lub V6, ale już zapis wideo i zdjęć w dużych rozdzielczościach będzie wymagał najszybszych klas UHS. Pendrive i karta pamięci dzięki małym rozmiarom oraz wysokim pojemnościom wyparły z rynku płyty CD. Krążki z danymi stosuje się obecnie tylko do urządzeń nie posiadających innej możliwości odczytu danych.
Zapoznaj się z naszym asortymentem nośników danych, porównaj je i wybierz akcesoria dopasowane do swoich potrzeb.
Nośniki danych – najczęściej zadawane pytania
Nośniki danych pełnią rolę magazynów cyfrowych informacji. Bez względu na rodzaj nośnika głównym zadaniem takiego urządzenia jest archiwizacja plików. Z kolei rodzaj, konstrukcja oraz wykorzystane technologie determinują bardziej szczegółowy zakres pracy magazynu danych.
Dyski HDD oraz SSD pozwalają przechować duże ilości danych, co czyni z nich bardzo dobre archiwa takich plików, jak zdjęcia, filmy i ważne dokumenty. Pendrive lub karta pamięci SD/SDHC/SDXC będzie doskonałym nośnikiem mobilnym. Minimalistyczne rozmiary pozwalają mieć potrzebne pliki zawsze przy sobie. W przypadku kart, często pełnią one rolę rozszerzenia pamięci urządzeń mobilnych. Na rynku znajdziemy nadal sprzęty wykorzystujące płyty CD/DVD/ Blu-ray, ale obecnie ta forma archiwizacji traci na znaczeniu (m.in. ze względu na konieczność posiadania urządzeń nagrywających/odtwarzających płyty CD/DVD).
Trudno jest wskazać najlepszy nośnik danych, ponieważ każdy ma swoje zastosowania. Dyski HDD wykorzystują technologię talerzy, na których zapisują się duże ilości danych. To rozwiązanie jest jednak narażone na uszkodzenia mechaniczne w transporcie, dlatego HDD będzie dobrym archiwum w domu lub biurze. Problem rozwiązują dyski SSD, które swoim działaniem przypominają karty pamięci, ale posiadają znacznie większą pojemność. Minusem pozostaje wyższa cena niż w przypadku HDD.
Dziś większość urządzeń stacjonarnych posiada porty USB, a więc do szybkiego kopiowania danych między sprzętami wykorzystamy pendrive’a. Mały nośnik o różnych pojemnościach możemy mieć zawsze w kieszeni. Dzięki temu w razie potrzeby zawsze mamy możliwość szybkiego transferu danych. Jeszcze mniejsze są karty pamięci, ale nie każde urządzenie posiada czytnik. Za to mamy do czynienia z bardzo pojemnymi i niezwykle małymi magazynami danych. Karty SD/SDHC/SDXC często są wykorzystywane w sprzęcie fotograficznym i filmowym. Szczególnie w tym drugim przypadku warto wybierać modele o bardzo wysokich transferach danych. Karty microSD mogą za to posłużyć do rozbudowy pamięci urządzeń mobilnych, jak smartfony czy tablety.
Najmniej rozwojowym nośnikiem danych są obecnie płyty CD/DVD/Blu-ray. Cechują się one stosunkowo małymi pojemnościami oraz koniecznością posiadania nagrywarki do ich zapisania. Co więcej, wiele nowych komputerów i laptopów nie posiada na wyposażeniu napędów. Płyty spiszą się jedynie w przypadku odczytu danych na urządzeniach pozbawionych innej możliwości działania.
Dysk HDD i SSD bazują na całkowicie odmiennych technologiach. HDD, czyli tak zwane dyski twarde posiadają w swoim wnętrzu magnetyczne talerze, na których zapisują się dane. Mechanizm w czasie pracy się obraca, co generuje niewielki hałas. Rozwiązanie to przez obecność elementów mechanicznych jest narażone na uszkodzenia w przypadku silnych wstrząsów.
Dysk SSD swoją technologią przypomina bardziej pendrive lub kartę pamięci, choć działa ze znacznie szybszymi transferami. Konstrukcja bazuje głównie na elektronice, więc nośnik jest dużo bardziej odporny na mechaniczne uszkodzenia. Dyski SSD oferują wyższe transfery niż HDD. Jednak nowsza technologia została okupiona wyższą ceną. W kwocie dysku SSD o pojemności 250 GB można zakupić HDD o pojemności 2TB.
Wybierając kartę pamięci do telefonu należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Pierwsza to taka, że standardem w telefonach i smartfonach jest microSD. Urządzenia mobilne obsługujące rozszerzenie pamięci najczęściej wymagają zastosowania kart w tym formacie. Drugą kwestią jest sprawdzenie tego, jaką pojemność obsługuje dany model telefonu. Budżetowe smartfony zazwyczaj mogą skorzystać z kart o pojemności nie większej niż 32 GB, zaś topowe modele obsłużą nawet nośniki 2 TB.
Pozostaje kwestia wyboru technologii karty, czyli microSD, SDHC czy SDXC. W dużym uproszczeniu są to kolejne wersje kart obsługujące coraz to większe pojemności. Warto dodać, że czytniki kart mają wsteczną kompatybilność, więc w telefonie obsługującym format microSDXC możemy umieścić kartę microSD. W kwestii prędkości ogólna zasada mówi, im szybciej tym lepiej. Odczyt i zapis danych wpływa na prędkość działania aplikacji i odtwarzania danych. Szczególnie osoby dużo filmujące telefonami powinny sięgnąć po najszybsze dostępne karty pamięci.