Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Producent
  • więcej
Pamięć wbudowana
  • więcej
Standard USB
Dominujący kolor
Sprzedawca
  • więcej
Dostępność
  • więcej
Ocena
Cena

Nośniki danych

Rozwój technologii komputerowych i mobilnych spopularyzował przechowywanie danych w postaci cyfrowej. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ale wymaga stosowania odpowiednich nośników danych. W naszym asortymencie posiadamy urządzenia do zapisu cyfrowych informacji od cenionych marek, m.in. GoodRam, Kingston, Adata, SanDisk, Verbatim, czy Samsung.

HDD i SSD - technologie dysków twardych

W przypadku nośników danych jednymi z najdłużej obecnych na rynku są dyski wewnętrzne oraz zewnętrze. Stanowią one podstawę magazynowania danych w komputerach, mogą przydać się w przypadku instalacji systemów. Obecnie na rynku znajdują się nośniki HDD i SSD - różnią się one konstrukcją oraz sposobem przechowywania danych.

Dyski twarde (HDD) wykorzystują system fizycznych talerzy, na których zapistwane są informacje. Z czasem stworzono inny rodzaj nośników - SSD, które zapisują dane całkowicie elektronicznie. Nowoczesne dyski nie posiadają mechanicznych układów, co ogranicza ryzyko uszkodzeń, ale również pozwala na znacznie szybszy zapis i odczyt danych. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena względem klasycznych dysków HDD. Nośniki SSD najczęściej występują w pojemnościach od 128 do 512 GB. W ich cenie można nabyć dyski HDD o pojemnościach 2TB i wyższych.

Pendrive USB i karta pamięci - banki danych w kieszeni

Standaryzacja łącza USB pozwoliła opracować małe urządzenia magazynujące dane. Popularne pendrive'y umożliwiają przenoszenie sporych ilości plików między różnymi sprzętami obsługującymi standard USB. Nośniki tego typu mają pojemność od 2 GB do 64 GB, ale w naszym asortymencie znajdują się także modele oferujące 256 GB przestrzeni na dane. Z myślą o bezpieczeństwie danych powstały pendrive'y wyposażone w systemy szyfrowania.

Karty SD/SDHC/SDXC i microSD cechują się nie tylko różnymi pojemnościami, ale też klasami szybkości. Do zwykłego użytkowania można wybrać klasę C2 lub V6, ale już zapis wideo i zdjęć w dużych rozdzielczościach będzie wymagał najszybszych klas UHS. Pendrive i karta pamięci dzięki małym rozmiarom oraz wysokim pojemnościom wyparły z rynku płyty CD. Krążki z danymi stosuje się obecnie tylko do urządzeń nie posiadających innej możliwości odczytu danych.

Zapoznaj się z naszym asortymentem nośników danych, porównaj je i wybierz akcesoria dopasowane do swoich potrzeb.

więcej

Nośniki danych – najczęściej zadawane pytania