Bestsellery Empiku 2023 - Nominacje

INTERNETOWY TWÓRCA ROKU

NOMINACJE

Są tacy twórcy internetowi, którzy swoją działalnością w sieci udowadniają, że media społecznościowe mają gigantyczną moc i nieograniczony potencjał, by inspirować, edukować i pozytywnie wpływać na otoczenie, dostarczając wartościowych treści. Uważamy, że warto ich wyróżnić. Przedstawiamy nominowanych wytypowanych przez jury a zwycięzcę wybierzecie Wy w głosowaniu w apce Empiku od 5 do 13 lutego 2024 roku. Tradycyjnie będziecie też wybierać Pisarza i Artystę Muzycznego Roku ze wszystkich nominowanych do tegorocznych Bestsellerów Empiku w kategoriach Książka i Muzyka. Laureatów ogłosimy na gali 13 lutego.

Alicja Defratyka
Badaczka, analityczka, rzeczywistość opisuje na  podstawie liczb. W serwisie X punktuje polityków zakłamujących dane; to ona wyłapała wartą miliardy złotych pomyłkę Jarosława Kaczyńskiego w sprawie „brutto/netto". Stworzony przez nią projekt ciekaweliczby.pl  przybliża fakty społeczno-ekonomiczne, poddaje je pod dyskusję i  skutecznie odkłamuje rzeczywistość. (Kamila Kalińczak, jury)
Adam Mirek
Na wesoło i w bardzo przystępny sposób daje odpowiedzi na nurtujące pytania. Wykonuje doświadczenia, opowiada o tajemnicach naszego ciała i pokazuje, że nauka może być ciekawa i fajna. W ten sposób ze swoim przekazem popularyzującym naukę dociera do tysięcy zaangażowanych odbiorców. (Joanna Urbanowska, jury)
Doktor z TikToka
Jeden z najszybciej rosnących kanałów o tematyce popularnonaukowej na TikTok prowadzony przez doktora chemii Konrada Skotnickiego.  Konrad w niezwykle ciekawy i interesujący sposób przedstawia różne ciekawostki i zagadnienia z dziedziny chemii, fizyki czy biologii, inspirując do odkrywania świata nauki zarówno tych najmłodszych, jak i starszych użytkowników TikToka. (Marek Myślicki, jury)
Dudek o historii
Profesor Antoni Dudek zajmuje się historią polskiej polityki od lat, jest wykładowcą akademickim oraz w ciągu ostatniego roku - dzięki ogromnej wiedzy i przystępnemu zaprezentowaniu historii polskiej polityki - przybliżał ją odbiorcom wideo, oraz słuchaczom podcastów. Profesor Dudek jest też świetnym przykładem, że będąc ekspertem można przyciągnąć młodych ludzi i zainteresować ich nawet tak hermetycznymi zagadnieniami, jakimi zajmuje się politolog. (Karol Paciorek, jury)
Globstory
Za szczerość na każdym etapie powstawania filmu. Ich motto to: „Jedna ziemia, wiele światów” i tą różnorodnością w sposób autentyczny łączą swoich odbiorców na lifestylowym kanale youtube. Z każdym kolejnym podróżniczym vlogiem i reportażem ta mini-ekipa mega-inspiruje do refleksji na tematy społeczne, kulturowe i obyczajowe. (Joanna Urbanowska, jury)
Ola Żebrowska
Konto Oli Żebrowskiej i jej humor to coś, co ratuje moje samopoczucie jako matki. Jej treści to w zasadzie ważny przekaz: by być matką i nie dać się przygnieść realiom, musimy trzymać się poczucia humoru, ale też odpuszczać, być dla siebie wyrozumiałą i wyrzucić do kosza wszystkie „powinnam", „nie wolno mi", „muszę". Ola tworzy bezpieczną platformę dla kobiet, które chcą walczyć z archetypem „idealnej matki" i pozostać sobą. . W rolach głównych Agnieszka Żulewska i Marcin Bosak.  (Joanna Okuniewska, jury)
Kanał YouTube tworzony przez Michała i Bartka w 2023 roku był jednym z najbardziej opiniotwórczych miejsc w polskim internecie w dziedzinie polityki. Panowie nie tylko edukowali swoich odbiorców podczas gorącego roku wyborczego, ale też aktywizowali młodych ludzi, co miało realny wpływ na zainteresowanie internautów polityką. Materiały na tym kanale pojawiają się często, są merytorycznie na wysokim poziomie i okraszone humorem, dzięki któremu udało się odczarować polską politykę. (Karol Paciorek, jury)
Podcastex
Przyszłość oparta jest na doświadczeniach z przeszłości - widać to nie tylko w modzie, polityce, sporcie ale przede wszystkim w popkulturze.  Podcastex to „nienostalgiczna" podróż po trendach, modach czy wydarzeniach popkulturowych z lat 90. i 00. prowadzona przez Bartka Przybyszewskiego i Mateusza Witkowskiego, która przybliża niaunse pewnych zjawisk z tamtego okresu i dzięki temu pozwala odnieść się i często zrozumieć te panujące obecnie. (Marek Myślicki, jury)
Rozkoszny
Gdy wydawało się, że na temat jedzenia powiedziano już wszystko, pojawił się Michał Korkosz i zaczął mówić o nim w zupełnie nowy, prawdziwie rozkoszny sposób. Odczarował tradycyjną polską kuchnię i promuje na świecie polskie smaki w wersji wege.  (Joanna Urbanowska, jury)
Ubrania do oddania
Nie wiem czy istnieje inne konto o ekologii i przemyśle odzieżowym, które w tak kompleksowy sposób łączy ze sobą edukację i działanie, przy okazji nie robiąc tego w radykalny sposób i nie wzbudzając poczucia winy. UdO to ciekawy przykład tego, że żeby robić zmianę, nie trzeba stawiać nikogo pod ścianą i wskazywać palcami - można natomiast do niej zachęcać wskazując na jej plusy i metodę małych kroków. (Joanna Okuniewska, jury)
Bestsellery Empiku 2023
PARTNER GŁÓWNY
PARTNERZY KATEGORII
PATRONI MEDIALNI
PARTNER
Bestsellery Empiku 2023