Kaśka Sochacka

Nadzieją polskiej muzyki alternatywnej często są młodzi wokaliści, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w branży. Do ich grona trzeba zaliczyć Kaśkę Sochacką. Artystka ma już sporą rzeszę wiernych fanów, entuzjastycznie reagujących na każdą jej nową piosenkę. W 2019 roku ukazała się jej debiutancka płyta Wiśnia, a w marcu 2021 wydaje ona już kolejny album  Ciche dni.

Podstawowe dane:

Kaśka Sochacka

Życie prywatne artystki

Katarzyna Sochacka urodziła się w 1990 roku w niezwykle muzykalnej rodzinie, toteż muzyka towarzyszyła jej od wczesnego dzieciństwa. Jej tata grał na gitarze, a Kasia wraz z rodzeństwem udzielała się w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Kroczyckiej, którego opiekunką była jej mama Helena. Sochacka spędziła swoje dzieciństwo w gminie Kroczyce, gdzie przyszła na świat. Pomimo uzdolnień muzycznych Kasia zdecydowała się na studia na kierunku ekonomicznym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Początki kariery muzycznej

Przełomem w jej karierze jako artystki był udział w III edycji Mam talent! w telewizji TVN, gdzie udało jej się dostać do finału. Nie wygrała programu, ale dała się poznać szerokiej publiczności. Przedstawiła swoje dwie autorskie piosenki pod tytułem Drzazga i Czasu części pierwsze.

W 2014 roku ponownie postanowiła spróbować swoich sił jako uczestniczka telewizyjnego talent show. Tym razem wzięła udział w VII edycji Must Be the Music. Tylko muzyka, gdzie dotarła do półfinału.

Krok po kroku stara się ona rozwijać się muzycznie. W 2017 roku jej piosenka Trochę tu pusto, którą nagrała 2 lata wcześniej, została wykorzystana w czołówce serialu Polsatu – Zawsze warto.

Pierwsze płyty i koncerty

Zasadniczym debiutem muzycznym artystki Kaśki Sochackiej była płyta EPka pod tytułem Wiśnia, którą wydała z wytwórnią muzyczną Jazzboy Records. Nie byłoby to prawdopodobnie możliwe, gdyby nie przypadkowe spotkanie na planie Must Be The Music z Pawłem Jóźwickim, czyli szefem Jazzboya. Zachwycił się on jej głosem i piosenką, którą wykonywała na castingu. Zaprosił do współpracy, czego owocem była debiutancka płyta artystki. Singiel promujący płytę – Wiśnia uplasował się z początkiem 2020 roku na pierwszym miejscu notowania Listy przebojów Programu Trzeciego. Zanim wydała minialbum, Sochacka miała na swoim koncie tylko dwa single z 2017 roku – Zachody i Trochę tu pusto.

Wspólne koncertowanie z Kortezem przyniosło Kaśce Sochackiej rozpoznawalność i przysporzyło fanów. I ona, i Kortez (Łukasz Federkiewicz) dobrze czują się w podobnych gatunkach muzycznych, takich jak poezja śpiewana, jazz i pop alternatywny. Razem wyjechali w trasę koncertową, podczas której często wykonywali na scenie wspólnie z nim swoje piosenki, np. Wiśnię.

W 2021 roku w marcu na polskim rynku muzycznym ma pojawić się druga płyta – album studyjny Kaśki Sochackiej pod tytułem Ciche dni, wydany również przez wytwórnię Jazzboy Records. W piosence pod tym samym tytułem Kasia Sochacka śpiewa w duecie z Dawidem Podsiadłą.

Charakterystyczny, niski zachrypnięty głos artystki stał się jej znakiem rozpoznawczym. Sama mówi, że w młodości słuchała piosenek Edyty Bartosiewicz, Kasi Kowalskiej i Kasi Nosowskiej czy zespołów takich jak Perfect i Lady Pank. Muzyka lat 90. wywarła duży wpływ na jej gust muzyczny. W jej piosenkach nie brakuje znakomitych tekstów, nastrojowości, ale czasem także rockowego pazura.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Kaśka Sochacka - płyty

Albumy studyjne i minialbumy:

  • Wiśnia (2019)
  • Ciche dni (2021)

Single:

  • Trochę tu pusto (2017)
  • Zachody (2019)
  • Wiśnia (2019)
  • Wiśnia (Live) (gościnnie Kortez) (2019)
  • Śnie (2020)
  • Jeszcze (2020)
  • Ciche dni (2021)