PRO8L3M

PRO8L3M to duet, który tworzą Oskar Tuszyński i Piotr Szulc. Ich płyty z gatunku rapu sprzedają się w Polsce w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, a single i utwory grupy odtworzone zostały miliony razy w serwisach streamingowych. Dotychczas w ramach współpracy duetu powstały dwa minialbumy (C30-C39 i Hack3d By GH05T 2.0) oraz 5 krążków długogrających: Art Brut, PRO8L3M, Ground Zero Mixtape, Widmo, Art Brut 2.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce założenia: 2013, Warszawa
 • Członkowie: Oskar Tuszyński, Piotr Szulc
 • Popularne płyty: PRO8L3M, Art Brut 2, Widmo, Ground Zero Mixtape
 • Gatunki muzyczne: Polski Rap

Opis artystów

W Polsce muzyka rapowa miewa się znakomicie – wciąż powstają utwory i zespoły, które mają wiele do zaoferowania fanom tego gatunku. Przedstawicielem polskiej sceny hip-hopowej jest duet PRO8L3M. Kto go tworzy i jakie są ich najpopularniejsze utwory?

Kto tworzy zespół PRO8L3M?

Duet PRO8L3M tworzą raper Oskar Tuszyński oraz producent i dj Steez83Piotr Szulc. Obaj urodzili się w 1983 roku. Jako 30-letni mężczyźni zaczęli współpracę muzyczną, czego owocem są znakomite płyty i utwory. Piotr Szulc przed założeniem duetu PRO8L3M w 2013 roku zajmował się współpracą z grupami Hemp Gru, Sokół i Marysia Starosta czy JWP/BC. Współorganizował cykl imprez Rap History Warsaw.

Początki współpracy duetu miały miejsce w 2013 roku. Ich debiutem był minialbum C30-C39, na który składał się materiał utrzymany w klimacie starej szkoły warszawskiego rapu, który królował w latach 90. XX wieku. Muzycy dodali mu jednak odrobinę świeżości, a to wszystko dzięki wykorzystaniu podkładu stworzonego na syntezatorze. Szczególny tytuł minialbumu wziął się od otwarcia szachowego nazywanego gambitem królewskim. Pierwsza płyta zespołu Pro8l3m ukazała się w limitowanym nakładzie – 1000 egzemplarzy. Płyta była promowana teledyskiem do utworu Opowieść o tobie oraz Tori Black.

Kolejnym znaczącym osiągnięciem PRO8L3Mu było wydanie wiosną 2014 roku utworu Krzyk, stworzonego na potrzeby filmu Pocztówki z republiki absurdu. Inspiracją dla tekstu była historia żołnierza AK, Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samospalenia podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Był to radykalny protest skierowany przeciwko najazdowi wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Kariera muzyczna duetu PRO8L3M

Również w 2014 roku PRO8L3M wydał mixtape pod tytułem Art Brut. To głównie dzięki niemu ich muzyka stała się popularna także wśród szerokiej publiczności. Na mixtape znalazł się materiał koncepcyjny, którego utwory opierały się na kultowych samplach z polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70. i 80. XX wieku, między innymi były to piosenki Krystyny Prońko, Haliny Frąckowiak czy zespołu Dwa Plus Jeden. PRO8L3M inspirowali się też dialogami z filmów o tematyce gangsterskiej, jak Sztos i Wielki Szu. Singlami promującymi mixtape Art Brut były: Stówa, TEB 100-1 oraz Jakby kończył się.

Za mixtape Art Brut duet PRO8L3M został nagrodzony nagrodą Nocnego Marka w kategorii artysta roku, przyznawaną przez czytelników Aktivist.

Prawdziwą, debiutancką płytą duetu była produkcja PRO8L3M. Promował ją singiel 2040 z wideoklipem w stylu anime, a następnie singiel Molly. Płyta okazała się ogromnym sukcesem grupy i sprzedała się w nakładzie ponad 30 tys. egzemplarzy, co w Polsce jest promowane Platynową Płytą. Materiał na niej jest połączeniem znakomitych tekstów, jazzowego stylu rapowania Oskara, z brzmieniem muzyki niemal filmowej, tworzonej z wykorzystaniem klawiszy i syntezatorów.

Kolejnym krokiem w karierze duetu był minialbum Hack3d By GH05T 2.0, wydany w czerwcu 2017 roku. To katastroficzna wizja przyszłości, w której prywatność nic nie znaczy, a tożsamość w sieci można stracić w mgnieniu oka.

Większą produkcją była płyta Ground Zero Mixtape, na której znalazło się 27 ścieżek muzycznych, łącznie utwory trwają 57 minut. Są połączeniem wielu nurtów muzycznych z przełomu XX i XXI wieku, nie tylko hip-hopu i rapu, ale również drum`n`bass i techno czy breakcore. Była to kolejna Platynowa Płyta na koncie PRO8L3Mu. Drugim studyjnym projektem grupy był album Widmo, którego koncepcją jest nieuchronny upadek naszej cywilizacji.

Artyści z PRO8L3Mu podejmują współpracę z wieloma innymi twórcami, m.in. Quebonafide, Sokołem, Taco Hemingwayem czy z zespołem Jetlagz. W 2019 roku PRO8L3M otrzymał Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii album roku hip-hop za płytę Ground Zero Mixtape. Duet dostał też nagrodę branżową Popkiller w kategoriach producent roku i album roku. Wielokrotnie ten duet można było zobaczyć na licznych festiwalach, m.in. na Open`erze w Gdyni.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

PRO8L3M - płyty

  Minialbumy

  • C30-C39 (2013)
  • Hack3d By GH05T 2.0 (2017)

  Albumy i mixtape'y:

  • Art Brut (2014)
  • PRO8L3M (2016)
  • Ground Zero Mixtape (2018)
  • Widmo (2019)
  • Art Brut 2 (2020)