Dawid Podsiadło

Dawid Podsiadło to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków pop. Jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów, gra wielu instrumentach. Najbardziej znany z kariery solowej – do jego repertuaru należą przeboje „Nieznajomy”, „Trójkąty i kwadraty”, „Pastempomat”, „Nie ma fal” czy „Małomiasteczkowy”. Śpiewał także jako wokalista w rockowym zespole Curly Heads. Jest od lat związany z trasą koncertową „Męskie Granie”. Jego piosenki figurowały na szczytach list przebojów, a płyty Dawida Podsiadły – „Comfort and Happiness”, „Annoyance and Disappointment” i „Małomiasteczkowy” - zdobyły status płyt diamentowych. Dawid Podsiadło jest laureatem wielu nagród muzycznych, w tym dwóch Bestsellerów Empiku, Bursztynowego Słowika i kilkunastu Fryderyków.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 23 maja 1993, Dąbrowa Górnicza
  • Gatunek muzyczny: Pop, rock
  • Popularne albumy: Małomiasteczkowy, Lata dwudzieste

Opis artysty

Początki kariery i debiut płytowy

Dawid Podsiadło pochodzi z Dąbrowy Górniczej, gdzie przyszedł na świat w 1993 roku. W szkole muzycznej im. Michała Spisaka uczył się grać na puzonie, zresztą jego umiejętności nie ograniczają się tylko do tego instrumentu. Gra także na gitarze i instrumentach klawiszowych. Od 2010 roku śpiewał w polskim zespole rockowym Curly Heads, z którym nagrał płytę. W 2012 roku Dawid Podsiadło wygrał drugą edycję polskiego talent show „X Factor”, a już rok później ukazał się debiutancki album studyjny Dawida Podsiadły pt. „Comfort and Happiness”, nakładem wytwórni Sony Music Entertainment Poland. Album został nagrodzony czterema Fryderykami w 2014 roku. Na płycie znalazły się utwory w języku polskim i angielskim; w kraju przebojami stały się single „Nieznajomy”, „Trójkąty i kwadraty” i „Powiedz mi, że nie chcesz”. Ten ostatni utwór znalazł się na uzupełnionej reedycji albumu, która ukazała się w tym samym roku co pierwsze wydanie.

Dawid Podsiadło – albumy studyjne i live

Swoją drugą solową płytę Dawid Podsiadło nagrał w 2015 roku - był to album „Annoyance and Disappointment”. Autor oprawy graficznej zrobił tu artystyczną aluzję do innego Dawida, słynnego ze swoich muzycznych talentów - na okładce płyty można zobaczyć fragment obrazu Juliusa Kronberga „Dawid i Saul”, przedstawiający młodego Dawida, przyszłego króla Izraelitów, jak gra na harfie królowi Saulowi.

Drugi album Podsiadły także stał się diamentową płytą, a promowały go single „W dobrą stronę” i „Pastempomat”, które otrzymały Fryderyki 2016 i 2017 w kategorii „Teledysk roku”.

Nagrodę Fryderyka 2019 w kategorii „Album roku pop” zdobył Dawid Podsiadło płytą „Małomiasteczkowy”, który ukazał się rok wcześniej. To z tej płyty pochodzą przeboje „Małomiasteczkowy”, „Trofea”, „Najnowszy klip” czy „Nie ma fal”. W odróżnieniu od poprzednich płyt, teksty piosenek są w języku polskim; tak zresztą deklaruje artysta na okładce płyty: „To jest mój trzeci (3.) album zatytułowany Małomiasteczkowy i zawiera 10 piosenek, które napisałem i zaśpiewałem po polsku – Dawid Podsiadło”. W 2019 ukazała się reedycja albumu pt. „Re:Małomiasteczkowy”.

Pierwszy album live Dawida Podsiadło, zawierający dawniejsze przeboje i nowe piosenki to wydana w 2021 roku płyta „Leśna muzyka (live, czyli na żywo)”.

W roku 2022 pojawiła się kolejna płyta "Lata Dwudzieste" opisująca problemy mikroświata, osobiste rozterki, ale i prezentująca spojrzenie na to, co dzieje się na świecie.

„Męskie Granie” i współpraca z innymi muzykami

Od 2014 roku i singla „Elektryczny” Dawid Podsiadło jest związany doroczną trasą koncertową „Męskie Granie”. Regularnie śpiewa na koncertach, jest też współautorem muzyki i tekstów wielu singli promujących trasę w poszczególnych latach. „Początek”, promujący MG 2018, który Dawid Podsiadło zaśpiewał wraz z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim, zdobył dwa Fryderyki. Piosenka promująca MG 2021 „I Ciebie też, bardzo”, zaśpiewana razem z Darią Zawiałow i Vitem Bambino, zdobyła Fryderyka 2022. Dawid Podsiadło często współpracuje z innymi muzykami, nie tylko w ramach „Męskiego Grania”. Wystąpił gościnnie na płycie Darii Zawiałow „Wojny i noce” (utwór „Za krótki sen”). Wraz z Sanah zaśpiewał piosenkę „Ostatnia nadzieja” na jej płycie „Uczta”. Występował też z Taco Hemingwayem i Taconafide. W zespole Curly Heads występował razem z Oskarem Bałą, Tomaszem Szulińskim, Tomaszem Skutą i Damianem Lisem. W 2014 roku (czyli rok po płycie „Comfort and Happiness”) zespół wydał album „Ruby Dress Skinny Dog”, który otrzymał Fryderyka 2015 r kategorii „Album roku rock”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Kategoria
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena