Eksperymenty dla dzieci w domu

Nawet proste doświadczenia świetnie rozwijają wyobraźnię i pomagają zrozumieć, jak działa świat. Zwłaszcza eksperymenty chemiczne są niezwykle ciekawe dla dzieci. Warto od najmłodszych lat zachęcać maluchy do poznawania, odkrywania oraz doświadczania. Ale urządzając domowe laboratorium, zyskujemy coś więcej niż cenną naukę. Chodzi bowiem o wspólnie spędzony czas na kreatywnej zabawie. Nie potrzeba do tego wielkich przygotowań. Łatwe i ciekawe eksperymenty dla dzieci można zrobić dosłownie z niczego, a konkretnie z tego, co każdy z nas ma w kuchennych szafkach, ewentualnie z tego, co bez kłopotu da się kupić. Oczywiście można też wybrać gotowe zestawy edukacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. Przejdźmy zatem do dzieła!

  1. Tęcza z cukierków

Tęcza, w dodatku z cukierków – ten eksperyment w oczach dziecka będzie niczym ósmy cud świata. To przykład prostego, ale spektakularnego doświadczenia dla maluchów.

Potrzebne będą: cukierki w kolorowych lukrowych skorupkach (typu lentilki), biały talerz, odrobina ciepłej wody.

Sposób wykonania: Cukierki układamy wokół talerza, zalewamy wodą i czekamy. Po chwili woda będzie zabarwiać się od każdego cukierka, tworząc kolorową tęczę.

 

tęcza

 

  1. Barwienie soli

Pozostajemy w temacie kolorowych eksperymentów dla dzieci i przedstawiamy drugie banalne, ale efektowne doświadczenie.

Potrzebne będą: duży plastikowy pojemnik, sól, różnokolorowe barwniki spożywcze, strzykawka lub pipeta.

Sposób wykonania: Do pojemnika wsypujemy sól. Za pomocą pipety lub strzykawki nanosimy barwniki na kryształki soli, która w mgnieniu oka będzie się zabarwiać. Świetny efekt można osiągnąć, wykorzystując do tego eksperymentu gruboziarnistą sól do młynka.

 

Clementoni, zestaw Stwórz własne kryształy, 50069

 

  1. Dmuchanie balonów

Balony, które same się nadmuchują? Brzmi jak magia! Ten banalnie prosty, ale spektakularny eksperyment chemiczny dla dzieci jest niezwykle ciekawy.

Potrzebne będą: balony, plastikowe butelki, lejek, ocet winny, soda oczyszczona.

Sposób wykonania: Przy pomocy lejka wlewamy do butelek ocet winny (na ok. 1/3 wysokości każdej butelki), a do baloników wsypujemy odrobinę sody oczyszczonej i nakładamy je na szyjki butelek. Na skutek zachodzących reakcji chemicznych między sodą a octem, balony zaczną napełniać się powietrzem i same będą rosnąć!

 

balon

 

  1. Wulkan

Kolejny eksperyment dla dzieci z efektem WOW! to wulkan.

Potrzebne będą: słoik, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżka płynu do mycia naczyń, barwnik spożywczy (opcjonalnie, dla ciekawszego efektu wizualnego).

Sposób wykonania: W słoiku umieszczamy wszystkie składniki i obserwujemy, co się wydarzy. Po chwili zaczną zachodzić reakcje chemiczne, w wyniku których będzie można podziwiać erupcję prywatnego miniwulkanu. By „lawa” nie zabrudziła wszystkiego dookoła, słoik można postawić na tacy albo w zlewie na czas wykonywania w domu tego chemicznego eksperymentu.

 

Lisciani, I'm Genius, Nauka w domu, Wulkanologia

 

  1. Tornado

Doświadczenia z wodą są jednymi z ulubionych wśród dzieci. A gdy do tego woda wiruje niczym tornado i wprawia w ruch wszystko dookoła, robi się jeszcze ciekawiej.

Potrzebne będą: Przezroczysta szklana miska, łyżka, woda, barwnik spożywczy, płyn do mycia naczyń, brokat (opcjonalnie).

Sposób wykonania: Do miski wlewamy wodę, płyn i barwnik. Wszystko energicznie mieszamy łyżką. W ten sposób można zaobserwować, jak zachowuje się wirujący w wodzie barwnik. Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, dodając do wody brokat.

  1. Ruchome piaski

Ruchome piaski to rodzaj sensorycznego eksperymentu dla dzieci. Taka zabawa stymuluje zmysł dotyku i świetnie na niego wpływa. A najmłodsi będą mieli mnóstwo frajdy z możliwości ugniatania lepkiej masy.

Potrzebne będą: miska, szklanka mąki kukurydzianej, woda.

Sposób wykonania: W misce mieszamy oba składniki, koniecznie rękami. Wówczas zabawa jest najlepsza, a dziecko ma szansę na doświadczanie poprzez zmysł dotyku. Konsystencja masy powinna być lejąca, ale jednocześnie dość gęsta. W razie konieczności można dodać więcej wody lub mąki. Dla urozmaicenia zabawy można schować w ruchomych piaskach drobne przedmioty, które dziecko będzie musiało odszukać i rozpoznać tylko za pomocą dotyku.

 

Clementoni, Zestaw 110 Eksperymentów Nauka i Zabawa

 

Zestawy kreatywne do eksperymentów dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci w domu można od postaw przygotować samodzielnie, ale można też posiłkować się gotowymi zestawami kreatywnymi. Takie zabawki są tematycznie podzielone np. na eksperymenty chemiczne z wodą czy eksperymenty plastyczne. Opakowanie zawiera akcesoria i większość składników niezbędnych do przeprowadzenia doświadczenia wraz z instrukcją, jak dany eksperyment wykonać. Zaletą gotowych zestawów kreatywnych jest także dopasowanie ich do wieku, by mali chemicy mogli wynieść jak najwięcej wartościowej wiedzy, ale i frajdy z takiej zabawy.

 

Lisciani, zestaw naukowy I'm A Genius 300 eksperymentów chemicznych

 

Znasz inne ciekawe eksperymenty dla dzieci w domu? Podziel się pomysłami w komentarzu! Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie w tekście: Shutterstock