Spis treści:

Ale po kolei. Na początku odpowiemy na pytanie: po co w ogóle zajmować się ozdobami na zeszyt? Zeszyt należy przecież prowadzić starannie. Ma służyć nauce, a nie zaspokajać potrzeby estetyczne. Hmmm, czy na pewno? Sprawdź, jak ozdobić zeszyt łatwo i niewielkim kosztem.

Ozdabianie zeszytu – czy to jest potrzebne?

Z pragmatycznego punktu widzenia – nie, nie potrzebujesz ozdabiać swojego zeszytu. Jeśli odsuwasz myśli o nauce, żeby zastanawiać się, jak ozdobić zeszyt do angielskiego czy matematyki, to znaczy, że nie tędy droga. Ale…

Zeszyty szkolne towarzyszą nam zwykle przez 10 miesięcy w roku. Ich staranne prowadzenie od samego początku pozwala nawet w czerwcu znaleźć istotną informację z październikowej lekcji. A starannemu prowadzeniu zeszytu sprzyjają kolorowe cienkopisy, zakreślacze, ale także naklejki indeksujące czy znaczniki, dzięki którym łatwo znaleźć najważniejsze informacje. W ten sposób ozdabiamy zeszyt wewnątrz, a te ozdoby mają również swoje konkretne funkcje: informacyjną i mnemotechniczną.

 

 

Są również sposoby, które pozwalają ozdobić zeszyt na zewnątrz – czy wiesz, po co to w ogóle robić? A… po co spędzasz czas, wybierając nową koszulkę, zamiast kupić pierwszą lepszą w dobrym rozmiarze? Po co ci fajny case na telefon? Buty właśnie w tym, a nie innym kolorze?

Otaczanie się pięknymi rzeczami sprawia nam przyjemność, poprawia samopoczucie i ma duży wpływ na wychowanie estetyczne. Zaniedbanie tej sfery być może nie wywoła jakichś ogromnych braków w życiu, ale z pewnością utrudni podjęcie wielu decyzji w przyszłości. Eksperymentuj z fajnymi ozdobami na zeszyt, z szalonymi outfitami i z dekoracjami na ścianach swojego pokoju, by w przyszłości lepiej zrozumieć, co ci się właściwie podoba.

 

 

Jak ozdobić zeszyt?

Ozdabianie zeszytu naklejkami

Aby ozdobić swój zeszyt, możesz wykorzystać na przykład piękne naklejki. Obecnie dostępnych jest tak wiele rozmiarów i wzorów naklejek w różnorodnych wykończeniach, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Możesz wybrać tradycyjne naklejki z motywami kwiatowymi, funkcjonalne samoprzylepne etykiety do podpisania zeszytu, naklejki fluorescencyjne, papierowe, piankowe lub tkaninowe, błyszczące lub matowe… A nawet z ulubionymi postaciami i motywami z filmu, serialu, gry lub książki. Do wyboru do koloru!

 

 

Ozdabianie zeszytu okładkami

Zeszyty jednak mają być przede wszystkim funkcjonalne, a trudno o utrzymanie ich w dobrej kondycji, gdy każdego dnia są wrzucane do plecaka, gdzie ocierają się o książki i przybory, a do tego mogą się zniszczyć przez wyciekającą zawartość lunchboksa czy bidonu. Czy można uniknąć zeszytowej katastrofy?

Oczywiście! Pomogą ci w tym okładki. Ale bez obaw – zapomnij o najzwyklejszych, pękających i rozklejających się po tygodniu, mało estetycznych okładkach ze sztywnej folii. Dziś, dzięki mnogości materiałów i akcesoriów plastycznych, możesz wykonać swoją unikalną okładkę na zeszyt DIY. Jak to zrobić?

 

 

Przydadzą ci się podstawowe akcesoria i materiały:

  • nożyczki lub nożyk do papieru z matą do cięcia,
  • dobry klej do papieru lub klej hobbystyczny do projektów DIY,
  • wybrany materiał na okładkę: kolorowa folia, mocny papier (np. do scrapbookingu), tkanina, duży arkusz pianki lub filcu.

Ciekawą i wyjątkową okładkę na zeszyt możesz zrobić również ze starej gazety, ulubionego plakatu lub wyciętej ilustracji ze ściennego kalendarza. Będzie ekologicznie i niepowtarzalnie!

Masz już pomysł na fajne ozdoby na zeszyt? Eksperymentuj i twórz! Niech nowy rok szkolny lub akademicki będzie pełen kolorów! Po więcej inspiracji znadziejsz w dziale DIY.