Bardzo często sprzątanie komputera kończy się na etapie przetarcia monitora, klawiatury i myszy wilgotną ściereczką. To duży błąd, ponieważ konsekwencje nagromadzonego kurzu wewnątrz obudowy mogą być katastrofalne. Komponenty komputera wręcz obrastają kurzem, a to m.in. prowadzi do ich przegrzewania i spadków wydajności peceta. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia podzespołów komputerowych, czego przykładem mogą być zacierające się wentylatory. Co gorsza, gromadzące się w kurzu bakterie, wyrzucane przez układ chłodzenia, nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Jak oczyścić komputer z kurzu? Na szczęście nie trzeba do tego fachowców i każdy może zadbać o czystość wewnątrz komputera.

 

zestaw do czyszczenia komputerów

 

Jakie akcesoria do czyszczenia komputerów?

Zabierając się do czyszczenia komputera, należy przygotować odpowiedni sprzęt. Część osób postanawia wyciągnąć kurz za pomocą odkurzacza, ale w ten sposób nie powinno się sprzątać komputera. Zamiast tego warto przystąpić do porządków, będąc wyposażonym w:

  • sprężone powietrze,
  • pędzelki do czyszczenia elektroniki,
  • ściereczki niepozostawiające włókien.

Opcjonalnie można sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia takie, jak:

  • chusteczki do czyszczenia elektroniki,
  • płyny i pianki czyszczące do komputerów,
  • płyn do czyszczenia ekranów.

W zależności od rodzaju komputera i tego, z jakiej obudowy korzysta, może nam być potrzebny śrubokręt. Wiele obudów PC posiada konstrukcję do obsługi beznarzędziowej, ale ciągle mogą się zdarzyć sytuacje, w których klasyczne narzędzia będą niezbędne.

 

Sprężone powietrze Hama

 

Jak wyczyścić wnętrze komputera stacjonarnego z kurzu?

Czynności wymagane podczas czyszczenia komputera z kurzu są tak naprawdę zależne od stopnia jego zabrudzenia. Najważniejsze, aby przed przystąpieniem do czynności wyłączyć urządzenie, wypiąć je z prądu i odczekać chwilę aż wszystkie podzespoły wygasną. Po otwarciu obudowy należy ocenić stopień zanieczyszczenia wnętrza. W przypadku drobnego zakurzenia wystarczające może być przedmuchanie komponentów sprężonym powietrzem.

Należy pamiętać, aby nie używać do usuwania kurzu odkurzacza, ponieważ łatwo nim uszkodzić drobne podzespoły. Także w przypadku zastosowania kompresora zamiast puszki ze sprężonym powietrzem należy zadbać o stosunkowo niski przepływ powietrza. Jeżeli komputer nie był długo konserwowany, to będzie wymagał bardziej szczegółowych czynności.

Gruby osad kurzu należy usunąć za pomocą pędzelków do czyszczenia elektroniki. W celu szczegółowego oczyszczenia poszczególnych elementów możemy wypiąć je z wnętrza obudowy. Podczas całego procesu konieczne jest zachowanie delikatności i uwagi. Pędzelkami należy przeczyścić wszystkie żeberka radiatorów i zakamarki podzespołów. Za pomocą szmatek można wyczyścić elementy obudowy. Stosując wilgotne ściereczki, przed wpięciem z powrotem komponentów elektronicznych, należy się upewnić, że obudowa całkowicie wyschła.

Warto czyścić komputer z kurzu na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniu o bardzo dobrej wentylacji. W ten sposób uchronimy układ oddechowy przed szkodliwymi drobinkami, a także zapobiegniemy ponownemu osadzaniu się kurzu na czyszczonych powierzchniach. Przed ponownym zmontowaniem komputera konieczne jest oczyszczenie filtrów znajdujących się w obudowach. Wiele konstrukcji posiada filtry, które zatrzymują część kurzu przed dostaniem się do wnętrza peceta.

 

Ściereczki do czyszcznia obudowy

 

Jak wyczyścić laptopa z kurzu?

Komputery stacjonarne oferują bardzo łatwy dostęp do podzespołów, więc czyszczenie ich z kurzu nie jest trudne. Sprawa wygląda inaczej w przypadku laptopów. Część modeli daje możliwość zdjęcia dolnej części obudowy, co pozwala dostać się do płyty głównej i umieszczonych w niej komponentów. Dzięki temu możemy usunąć kłęby kurzu i przedmuchać układ sprężonym powietrzem. Niestety wiele notebooków nie daje takiej możliwości.

W przypadku laptopów regularnie konserwowanych wystarczy przedmuchiwać wyloty powietrza i gniazda sprężonym powietrzem. Nie powinno się stosować kompresorów i dmuchaw o dużej sile, ponieważ mogą one uszkodzić podzespoły na płycie głównej. Ewentualnie można się posłużyć odkurzaczem o niskiej mocy, który przyda się także do oczyszczenia klawiatury. Jednak najbezpieczniejszym sposobem pozostaje sprężone powietrze w puszce.

Obudowę laptopa po oczyszczeniu wnętrza można przetrzeć wilgotną ściereczką. Należy pamiętać, aby cały proces czyszczenia wykonywać na wyłączonym urządzeniu. Jeżeli laptop nie był konserwowany przez długi czas i nie daje możliwości samodzielnego czyszczenia układu chłodzenia, to warto udać się z nim do serwisu w celu dokonania kompleksowej usługi sprzątania.

 

Sprężone powietrze tecmaxx

 

Jak czyścić peryferia komputerowe?

Mysz czy klawiaturę komputerową również należy czyścić. W tym wypadku dobrym pomysłem będzie przedmuchanie szczelin pod klawiszami sprężonym powietrzem. Obudowy można przetrzeć miękką szmatką z mikrofibry na sucho. W ten sposób pozbędziemy się kurzu. Mocniejsze zabrudzenia można usunąć nawilżoną ściereczką lub specjalną ścierką do czyszczenia obudów komputerów.

Nie zaleca się stosowania ścierek nasączonych silnym alkoholem, który może spowodować starcie nadrukowanych liter i symboli na peryferiach komputerowych. Natomiast w przypadku akcesoriów ze ściąganymi przyciskami lub elementami obudowy można te części umyć w wodzie z detergentem. Należy pamiętać, aby złożyć dane urządzenie dopiero po całkowitym wyschnięciu wszystkich komponentów. Bezapelacyjnie należy chronić elektronikę przed wilgocią!

W przypadku monitorów należy stosować miękkie ściereczki zapobiegające zarysowaniom powierzchni. Na rynku można znaleźć dedykowane akcesoria do czyszczenia matryc, co gwarantuje bezpieczeństwo procesu czyszczenia.

 

Zestaw czyszczący ze ściereczką do ekarnów

 

Jak chronić komputer przed nadmiernym zakurzeniem?

Nie da się wyeliminować całkowicie kurzu, ale można ograniczyć jego ilość dostającą się do komputera. Przede wszystkim ważne będzie częste sprzątanie pomieszczenia, w którym znajduje się komputer. Należy także zwrócić uwagę na miejsce, w którym stoi obudowa. Warto, aby została umieszczona w stosunkowo przewiewnym i wolnym od zabrudzeń otoczeniu.

Obudowy komputerowe można wyposażyć w opcjonalne filtry umieszczane m.in. na wlotach powietrza systemu chłodzenia. Warto je stosować i dbać o ich regularne czyszczenie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy oczyszczacz powietrza pozwoli wyeliminować kurz osiadający na komputerze. Takie urządzenie pomaga w walce z kurzem poprzez wyłapywanie go z powietrza. Jednak nie jest on rozwiązaniem pozwalającym całkowicie pozbyć się kurzu. Może za to wpłynąć na nieco mniejszą ilość pyłu osadzającego się w obudowie. Jak często czyścić komputer z kurzu? To zależy od szybkości gromadzenia się kurzu w obudowie. Średnio taki proces można przeprowadzić dwa razy w roku.

Tak wygląda kwestia czyszczenia komputera. Jak widać nie jest to proces skomplikowany i w większości przypadków można go swobodnie przeprowadzić samodzielnie bez udziału serwisu. A naprawdę warto, ponieważ nadmiernie zabrudzony komputer może ściągnąć na użytkownika sporo problemów.

 

Pianka do plastiku i ekranów

 

Więcej przydatnych porad znajdziesz w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock