Spis treści:
- Monitor do monitoringu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Co będzie lepsze: telewizor czy monitor do monitoringu?
Monitor do monitoringu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup monitora do monitoringu, warto wziąć pod uwagę jego podstawowe specyfikacje. To od nich w największej mierze zależy bowiem czystość oraz dokładność obrazu. Co istotne, monitor do kamer monitoringu ma służyć nie tylko odtwarzaniu nagranych wcześniej filmów, ale też obserwowaniu obrazu w czasie rzeczywistym. Nawet jeśli twoja kamera do monitoringu nagrywa w 4K, to możesz mieć trudności z dostrzeżeniem twarzy włamywacza, gdy ekran monitora będzie wyświetlał „pikselozę”.
O czym trzeba więc pamiętać? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by wszystkie poniżej opisane parametry odpowiadały możliwościom dawanym przez posiadaną przez ciebie kamerę. Mogą być od niej jeszcze lepsze, na wypadek gdybyś chciał w najbliższym czasie wymienić rejestratory.
- Rozdzielczość – to jeden z najważniejszych parametrów monitora do monitoringu. Właśnie dzięki wysokiej rozdzielczości najlepiej zobaczysz wizerunek sprawcy, ponieważ im jest ona wyższa, tym więcej szczegółów będzie można dostrzec na ekranie. Dobrym wyborem będzie np. monitor HP LED TN V28 4K (8WH58AA); 4 K to bowiem obecnie najlepsza spośród popularnych rozdzielczości.
- Przekątna ekranu – by jeszcze lepiej widzieć nagrywane zdarzenia, warto wybrać monitor o dużej przekątnej (czyli sporym rozmiarze). Możesz wtedy z łatwością oglądać obraz z kilku kamer jednocześnie, nie tracąc przy tym na jakości. Optymalna wartość to około 24 cale, a jeszcze lepszy będzie monitor 27-calowy.
- Proporcja obrazu – parametr ten określa kształt obrazu oraz pole widzenia użytkownika. Najbardziej popularne są proporcje 4:3 oraz 16:9, przy czym ta druga jest obecnie zdecydowanie najchętniej wybierana, szczególnie w przypadku większych monitorów. Z kolei modele przemysłowe, mające zapewniać obraz ultrapanoramiczny, powinny mieć proporcje 21:9.
- Złącza – to między innymi one będą odpowiedzialne za skuteczne przysyłanie obrazu z kamer do monitora. Porty dostępne w obu urządzeniach muszą być ze sobą kompatybilne, czyli umożliwiać połączenie ich przy pomocy jednego przewodu, np. HDMI do HDMI. Zwróć także uwagę na liczbę tych wejść w monitorze; im więcej różnych portów (VGA, HDMI, USB itd.) tym większe prawdopodobieństwo, że uda ci się bez kłopotu połączyć urządzenie z kamerami.
Inną opcją nawiązania łączności jest bezprzewodowa komunikacja kamer z kartą sieciową bądź routerem, wtedy monitor musi być podłączony odpowiednim złączem wyłącznie do komputera.
-
Dodatkowe zabezpieczenia – w szczególności matrycy monitora. Jeżeli będzie on narażony na działanie trudnych warunków pogodowych lub wilgotnego klimatu, to dobrze, by ekran został zabezpieczony pleksi.
Choć monitory dostępne na rynku mają różne ceny, w przypadku tych przeznaczonych do monitoringu lepiej postawić na droższą wersję. Są one z reguły trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także mniej awaryjne, a to cechy niezwykle istotne w przypadku sprzętu, który będzie pracować nawet 24 godziny każdego dnia. Wersje budżetowe również się sprawdzą, jednak ich żywotność może być niestety krótsza – lub jakość obrazu będzie niższa.
Co będzie lepsze: telewizor czy monitor do monitoringu?
Jak wynika z powyższych informacji, najlepszym monitorem będzie ten, który gwarantuje dostęp do najwyższej jakości oraz możliwie dużej przekątnej. Zrozumiałym wnioskiem będzie więc stwierdzenie, że znacznie lepiej od monitora może sprawdzi się telewizor. Czy rzeczywiście tak jest? I tak, i nie, odpowiedź uzależniona będzie bowiem od indywidualnych potrzeb użytkownika sprzętu.
Monitoring prywatny, a więc instalowany w domach, może przekazywać obraz bezpośrednio na telewizor stanowiący centrum domowej rozrywki. Wówczas, gdy chcesz zerknąć, co dzieje się przed twoją posesją, wystarczy przełączyć się z telewizji na widok kamery. To wygodne rozwiązanie, wymaga jednak posiadania TV ze Smart TV (co na szczęście stanowi dziś standard). Tego typu ekran będzie też dobrym wyborem do niewielkich biur, w których zainstalowanych jest kilka, a nie kilkadziesiąt kamer.
Z kolei poszukując wyświetlacza do bardzo profesjonalnego zastosowania, tj. w halach produkcyjnych, dużych biurowcach czy budynkach użytku publicznego, najlepiej będzie zdecydować się na specjalny monitor do monitoringu. Jest on przeznaczony do obsługi właśnie kamer, często kilkunastu jednocześnie oraz długiej, nieprzerwanej pracy bez ryzyka „spalenia” procesora lub innych podzespołów.
Wybór odpowiedniego monitora do monitoringu uzależnia więc kilka istotnych czynników, przy czym większość z nich dotyczy rodzaju posiadanych kamer oraz twoich własnych oczekiwań.
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.
Zdjęcie okładkowe: źródło: Shutterstock
Komentarze (0)