Koc elektryczny stanowi wyposażenie domu i mieszkania chętnie użytkowane w sezonie jesienno-zimowym. Pomaga szybko się rozgrzać nawet w najbardziej mroźną noc, jest przydatny nie tylko we własnych czterech kątach, ale także do wykorzystania przez pasażera podczas podróży. Koc podgrzewany elektrycznie może także pomóc rozprawić się z chorobą lub bólem kości, mięśni i stawów, w tym reumatoidalnym.
Koce elektryczne przypominają wizualnie modele tradycyjne, różni je tylko wyposażenie w przewód zasilający oraz niewielki programator. Są więc wykonane z miękkich materiałów oraz osiągają takie same wymiary. Ich przeznaczenie również jest identyczne – mają przyspieszać ogrzewanie ciała w chłodne dni czy w trakcie choroby. Pranie także przebiega standardowo; producenci polecają zwykle czyszczenie w automacie przy temperaturze 30⁰C.
Różnica polega na tym, że koc elektryczny do przykrycia wykorzystuje nie tylko „własne” ciepło, czyli oferowane przez materiał, ale także generowane przez prąd. Dzięki temu pomaga się zdecydowanie szybciej rozgrzać, a także rozluźnia mięśnie. Gadżet nagrzewa się równomiernie, a osiągana temperatura oscyluje zwykle w granicach od 30 do 60⁰C, zależnie od modelu i liczby poziomów regulacji.
Koc podgrzewany elektrycznie może być wyposażony w funkcje dodatkowe dostępne na programatorze. Znacznie ułatwiają one użytkowanie, sprawiając, że obsługa staje się intuicyjna. Wśród popularnych opcji można wyróżnić timer, czyli możliwość zaprogramowania konkretnego czasu grzania. Po jego upływie koc automatycznie się wyłączy, co może być przydatne podczas szykowania się do snu.
W naszej ofercie dostępny jest też koc elektryczny z automatycznym przełącznikiem temperatury. W przypadku ustawienia wysokiego poziomu grzania programator sam przełączy go na najniższy – po upływie godziny użytkowania. Taka opcja zmniejsza poziom poboru prądu i zabezpiecza użytkownika przed przegrzaniem.
A gdy zdecydujesz się na kupno swojego koca podgrzewanego elektrycznie, to zajrzyj również do naszego działu z książkami oraz komiksami – i wybierz wciągającą lekturę na chłodny wieczór!
Koce elektryczne - najczęściej zadawane pytania
Zastanawiając się, czy koc elektryczny jest bezpieczny, należy przyjrzeć się sposobowi jego działania. Użytkownik dostaje do dyspozycji materiał, w którym została zamknięta siatka przewodów elektrycznych (niewyczuwalnych podczas okrywania się). Od koca odchodzi kabel zasilający oraz kontroler temperatury – niewielki pilot wyposażony w wyświetlacz LED. Gdy gadżet zostaje włączony, przez równomiernie rozłożone przewody przeprowadzane są fale elektromagnetyczne, które doprowadzają do ich ogrzania, a ciepło rozchodzi się po powierzchni całego koca. Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa koców podgrzewanych elektrycznie w pierwszej kolejności dotyczą zwykle dzieci. Obawy są w tym przypadku słuszne, maluchy pozostawione pod nimi bez opieki mogłyby bowiem doznać przegrzania organizmu. Co nie oznacza, że okrywanie dzieci takim kocem jest zabronione – wystarczy przez cały czas mieć podopiecznego na oku. Trzeba też pamiętać, by nie podawać pociechom wówczas żadnych napojów.
Prawidłowo użytkowany koc elektryczny do przykrycia, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia jego elektroniki, wystarczy trzymać się kilku zasad. Kocem nie można się otulać; powinien być rozłożony na płasko, by żadne z miejsc nie nagrzewało się bardziej od innego. To samo dotyczy kładzenia na nim ciężkich przedmiotów lub siadania na kocyku – warto mieć na uwadze domowe zwierzęta, by nie wchodziły na kolana, na których leży urządzenie. Ważne jest też prawidłowe pranie, przed umieszczeniem materiału w pralce trzeba odłączyć od niego przewód zasilający oraz kontroler, a po praniu absolutnie nie wolno go prasować ani suszyć na słońcu lub włączonym grzejniku.
Koc elektryczny jest wyposażony w kontroler temperatury. Część modeli zapewnia trójstopniową regulację, inne rozszerzają ją nawet do kilkunastu poziomów. W najbardziej podstawowej wersji użytkownik będzie miał do wyboru Niski, Średni oraz Wysoki, przy czym ten pierwszy osiąga zwykle 25-36 stopni, a ostatni sięga około 60⁰C. Im więcej poziomów regulacji, tym bardziej jest ona precyzyjna – czyli zamiast zwiększać bądź zmniejszać temperaturę o np. 10⁰C, będzie można to robić o 5.
Czas nagrzewania to zazwyczaj kilka minut, dlatego nie trzeba długo czekać na efekty – ani uruchomienia koca podgrzewanego elektrycznie, ani wrzucenia poziomu wyżej. Podobnie ma się sprawa dotycząca stygnięcia, przy czym proces ten przebiega równomiernie. Urządzenie zarówno nabiera ciepła, jak i traci je tak samo na całej powierzchni.
Koc elektryczny przyda się do przykrycia przede wszystkim osobom, które źle znoszą chłód. Będzie użyteczny w zimowe i jesienne noce spędzane w domu, a także w okresie przejściowym, gdy sezon grzewczy nie jest jeszcze w pełni. Koc podgrzewany elektrycznie sprawdza się również w podróży pociągiem, autokarem lub samochodem – warto wówczas wybrać mniejszy model, by nie zagniatał się na fotelu.
Urządzenie to również dobry wybór dla wszystkich przepracowanych oraz zmęczonych, zarówno pracujących fizycznie, jak i umysłowo. Rozgrzane mięśnie przynoszą ukojenie i dla ciała, i mózgu, nie tylko rozluźniając, ale też relaksując i poprawiając nastrój. Koc elektryczny będzie też odpowiednim narzędziem do wspomagania leczenia problemów z krążeniem krwi oraz reumatoidalnych.