Ewa Świerżewska

Podczas planowania najbliższych tygodni – sobie i dzieciom – warto wybrać książki, które nie tylko pozwolą choć częściowo zrekompensować brak zajęć w szkole, czyli podręczniki czy pozycje edukacyjne, ale też takie, na które często w normalnych okolicznościach zwyczajnie brakuje czasu.

Na co zwrócić uwagę?

Szczególnie w przypadku najmłodszych, którzy na co dzień czytają niewiele, ważny jest dobór tematu i formy książki. Proponujmy tym dzieciom opowieści bliskie ich zainteresowaniom, w formie komiksów lub bogato ilustrowane, z krótkimi rozdziałami, tak by lektura sprawiała przyjemność. Najlepiej najpierw samemu przejrzeć propozycje w Internecie, wyselekcjonować kilka/kilkanaście, a potem zaprosić dziecko, by dokonało ostatecznego wyboru.

Bardzo ważne jest też kryterium wiekowe. Książka zbyt poważna, za trudna, może zniechęcić małego czytelnika, podobnie jak zbyt prosta, infantylna. Dlatego warto sprawdzać tę informację przy wybranych tytułach, a dodatkowo zajrzeć na jeden z licznych blogów czy portali zajmujących się recenzowaniem literatury, by zdobyć wiarygodne dane.

Wybieraj i czytaj!

Wychodząc naprzeciw tym, którzy chcieliby wybrać najlepsze, najciekawsze, najpiękniejsze, a może najzabawniejsze książki dla swoich dzieci, prezentujemy kilkanaście propozycji w podziale na cztery grupy wiekowe. To nasza podpowiedź. Prócz tego zachęcamy do eksploracji empik.com w poszukiwaniu innych ciekawych propozycji, w tym gier planszowych i materiałów do twórczych działań.

Do 5 lat

Naciśnij mnie

Naciśnij mnie

Herve Tullet
przeł. Marta Tychmanowicz
wyd. Babaryba, 2015

"Naciśnij mnie" szybko stała się międzynarodowym hitem. Interaktywna, kreatywna, edukacyjna – zachęca dzieci oraz dorosłych do wspólnej zabawy i nauki.

To książka, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać. Interaktywna, niezapomniana, zachęca dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy i nauki.

Niezwykłe przygody kolorowych kropek rozbudzą wyobraźnię każdego czytelnika!

***   ***   ***
Gruffalo

Gruffalo

Julia Donaldson
przeł. Michał Rusinek
wyd. Tekturka, 2019

Mała Myszka idzie przez pełen niebezpieczeństw las. By przestraszyć drapieżników: Lisa Sowę i Węża wymyśla historyjkę o nieistniejącym potworze Gruffalo. Wtedy, niespodziewanie zjawia się prawdziwy Gruffalo…  

"Gruffalo" to światowy bestseller, który urósł już do rangi klasyki literatury dziecięcej. Książka została przetłumaczona na 76 języków i sprzedała się w ponad 13 milionach egzemplarzy. Zdobyła olbrzymią liczbę nagród, a nakręcony na jej podstawie film dostał nominację do Oscara i do nagrody BAFTA.

Krótka, rymowana opowieść o sprytnej myszce, która przechytrzyła większych i silniejszych od siebie jest uwielbiana przez dzieci na całym świecie. W polskim wydaniu ukazuje się ponownie w genialnym tłumaczeniu Michała Rusinka.

***   ***   ***
Ratunku! Najmilszy smok na świecie

Ratunku najmilszy smok na świecie

Jonny Lambert
przeł. Agata Byra
wyd. Wilga, 2019

Saffi różni się od pozostałych smoków – nie lubi burzyć zamków ani więzić księżniczek. Właśnie znalazła dla siebie nowy dom, który wydaje się idealny! Rosną tam kwiaty, trawa jest miękka, a sąsiedzi – przyjaźni. Ale być może to tylko pozory… „Nie możesz tutaj zostać!” – wykrzykują na jej widok zamieszkujące okolicę zwierzaki. Czy Saffi uda się udowodnić im, że nie wszystkie smoki są groźne?

6-8 lat

Skarpetka na tropie czyli kto ukradł złoty guzik

Skarpetka na tropie

Justyna Bednarek
il. Daniel de Latour
wyd. Poradnia K, 2019

Bestsellerowy duet Justyna Bednarek i Daniel de Latour powraca – tym razem z wyjątkową propozycją aktywnej zabawy dla wszystkich fanów skarpetek - dzieci i ich rodziców. Porcja zagadek, kolorowanek, śmiechu i zabawy.

Wydawnictwo Poradnia K oddaje w ręce małych czytelników specjalnie zaprojektowaną, inspirowaną przygodami ulubionych dziecięcych bohaterów activity book. Po mistrzowsku zilustrowana, przepełniona kalamburami, zagadkami, quizami, kolorowankami oraz ćwiczeniami rozwijającymi pamięć i wyobraźnię, dostarczy wielbicielom talentu Justyny Bednarek i Daniela de Latoura mnóstwa niezapomnianej zabawy.

Aby dobrze rozwiązywać zadania, warto znać losy bohaterów z „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” i „Nowych przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych)”, ale nie jest to warunek konieczny. Bardzo przydadzą się tu spryt i skupienie. Pomoc rodziców nie jest potrzebna, ale może będą chcieli się włączyć do wspólnej zabawy, kolorować i rozwiązywać łamigłówki. Na końcu książki znajduje się lista odpowiedzi, więc nawet jeśli któraś zagadka będzie za trudna, można wspomóc się kluczem.

***   ***   ***
Wielka księga supermocy

Wielka księga supermocy

Susanna Isern
Rocio Bonilla
wyd. Mamania, 2020

Taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka. Wszyscy Wszyscy mamy niesamowite moce. Sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. A jaka jest twoja supermoc?

"Wielka księga supermocy" to inspirujący zbiór pięknie ilustrowanych talentów, które pozwolą zastanowić się dziecku nad własną tożsamością, kompetencjami oraz umiejętnościami, które chciałoby rozwijać.

***   ***   ***

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem. Dawid i Larisa. Tom 1

Antykwariat pod błękitnym lustrem

Martin Widmark
przeł. Barbara Gawryluk
wyd. Zakamarki, 2014

„Dawid i Larisa” to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

Tom 1: „Antykwariat pod Błękitnym lustrem”. Trzynastoletni Dawid nie chce wyjeżdżać z rodzicami na rok za granicę, dlatego zamieszkuje na ten czas u ich znajomego, Melchiora Rasmusena, właściciela Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem w podupadłej dzielnicy portowej. Pewnego ranka Melchior znika bez śladu. Zostawiona przez niego krótka wiadomość pozwala Dawidowi i jego nowej koleżance Larisie podjąć poszukiwania. Stopniowo zaczynają odkrywać dziwne okoliczności zaginięcia Melchiora. Wkrótce będą się musieli zmierzyć z niełatwymi pytaniami na temat ludzkiego życia.

9-12 lat

Pax

PAX

Sara Pennypacker
przeł. Dorota Dziewońska
wyd.IUVI, 2016

"Pax" to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje i uniwersalne tematy czynią z tej książki nowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia.

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (z wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

Sara Pennypacker oddaje w nasze ręce pięknie napisaną, wprost urzekającą opowieść o dorastaniu i najistotniejszych prawdach, które decydują o tym, kim jesteśmy.

***   ***   ***

Rok, w którym nauczyłam się kłamać

Rok, w którym nauczyłam się kłamać

Lauren Wolk

przeł. Sebastian Musielak
wyd. Dwie Siostry, 2019

Wielokrotnie nagradzana poruszająca powieść o samotnej konfrontacji ze złem, porównywana z "Zabić drozda" Harper Lee.

"Zawirowania w moim życiu zaczęły się jesienią 1943 roku z powodu dziewczynki o mrocznym sercu, której pojawienie się zmieniło wszystko na zawsze".

Annabelle codziennie chodzi do szkoły przez Wilczy Jar. Choć wilków już dawno tam nie ma, jar wciąż przyciąga to, co dzikie i groźne – i co pewnego dnia staje na jej drodze. Tu, w Pensylwanii, wojna tocząca się w Europie jest tylko dalekim echem. Ale teraz mrok i okrucieństwo czają się tuż obok. A gdy ma się tylko dwanaście lat, trudno stawić im czoła...

Powieść zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym tytuły Newbery Honor Book 2017, Najlepszej Dziecięcej Książki Roku "Wall Street Journal" i Najlepszej Książki Roku "Booklist". Trafiła także na listę bestsellerów "New York Timesa".

***   ***   ***

Szklane dzieci. Tom 1

Szklane dzieci

Kristina Ohlsson
przeł. Anna Topczewska
wyd. Media Rodzina, 2016

Nastoletnia Billie nie wierzy w duchy. Ale z jej domem naprawdę jest coś nie tak! Czasem słychać dziwne odgłosy, stukanie w okno, a lampa w salonie buja się tam i z powrotem bez żadnego powodu… Billie, szukając wraz z przyjaciółmi poprzednich lokatorów domu, wpada na trop niewiarygodnych wydarzeń sprzed lat.

„Szklane dzieci” to pierwszy tom serii o tajemniczych i niesamowitych przygodach trójki nastolatków ze szwedzkiego miasteczka.

13+

Osobliwy dom pani Peregrine

Osobliwy dom pani Peregrine

Ransom Riggs
przeł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska
wyd. Media Rodzina, 2012

Życie Jacoba nie zapowiadało się ekscytująco. Pogodził się z myślą, że nigdy nie zostanie odkrywcą i nigdy nie będzie miał wielu przyjaciół. Ważne miejsce w jego życiu zajmował dziadek. To on najbardziej mu imponował i to on opowiadał mu najlepsze historie na dobranoc o pogodnym sierocińcu na walijskiej wysepce, ukrytym przed złem, wojną i potworami... Aż pewnego dnia dziadek Portman umarł w niejasnych okolicznościach. I wtedy wszystko się zaczęło...

"Osobliwy dom pani Peregrine" to trzymający w napięciu thriller nie tylko dla młodzieży. Rdzeń książki stanowią niezwykłe, dziwne fotografie, od których trudno oderwać wzrok, choć sprawiają, że ciarki chodzą po plecach i zasnąć jakoś trudniej. Całości dopełniają niesamowite zwroty akcji, klimat grozy i postacie... cokolwiek osobliwe. Może ta książka jest dziwaczna, może jest ekscentryczna, ale uważaj! — pochłonie Cię bez reszty.

***   ***   ***

Noah po prostu jest

Noah po prostu jest

Simon James Green
przeł. Agata Byra
wyd. Zielona Sowa, 2019

Biedny Noah! Jego ojciec zniknął wiele lat temu, matka występuje na scenie jako imitatorka Beyonce wprawiając go w zażenowanie, a jego ukochana babcia nie jest już sobą. Ma tylko jednego przyjaciela, Harry'ego, a szkoła to...  no cóż, szkoła to czyste piekło. Dlaczego Noah nie może być normalny, jak wszyscy w szkole? Może gdyby nawiązał z kimś romantyczny związek – na przykład z Sophie, która jest idealna i cudowna - byłby kimś? Ale plany Noah biorą w łeb, gdy podczas jednej z imprez całuje się z Harrym. No cóż... każdemu może się zdarzyć, ale czy to oznacza, że Noah jest gejem? A może to był zwykły przyjacielski pocałunek? W sumie, to przede wszystkim Harry całował Noah, a nie Noah Harrego, więc się nie liczy, prawda?

Przezabawna powieść o trudach nastoletniego życia i poszukiwania siebie. Pełna czarnego humoru, sarkazmu i nawiązań do internetowych memów.

***   ***   ***

Bowie. Biografia

Bowie biografia

Maria Hesse
il. Ruiz Fran
przeł. Tomasz Pindel
wyd. Młody Book, 2019

David Bowie to nie tylko piosenkarz, który sprzedał sto trzydzieści sześć milionów płyt i nie tylko artysta eksperymentujący z najróżniejszymi stylami i definiujący kulturę pop. Jak to ujął jego biograf David Buckley, „zmienił życie większej liczbie ludzi niż jakakolwiek postać publiczna”. Wcielając się w swoje niepokojące alter ego Ziggy’ego Stardusta, albo za sprawą takich piosenek jak Starman czy Space Oddity, rzucił wyzwanie regułom muzyki i stał się ikoną swojego pokolenia, a także punktem odniesienia dla pokoleń współczesnych i przyszłych. Jego długa kariera artystyczna ściśle łączy się z osobistą biografią.

Niniejsza książka zgłębia wszystkie aspekty jego życia, pokazuje tajemnice i anegdoty. Niczym hieroglif, Bowie jawi się nam jak zagadka, którą wszyscy próbujemy rozwiązać, a nikt nie nadaje się do tego tak, jak María Hesse, autorka fenomenalnej „Fridy". Dziś Bowie fascynuje bardziej niż kiedykolwiek.

(opisy książek pochodzą ze strony wydawców, opr. Ewa Świerżewska)