Autor: Ewa Świerżewska

Dlaczego przyjaźń?

Choć przyjaźń nie jest jedynym zjawiskiem powszechnie obecnym w książkach dla młodego czytelnika, to właśnie ona zasługuje na szczególną uwagę. Po pierwsze ze względu na to, że jest uniwersalna – przyjaźnić mogą się wszyscy ze wszystkimi, niezależnie od wieku, płci i pochodzenia. Po drugie – nie zna granic, ani tych państwowych, ani międzygatunkowych. Nikogo nie dziwi, że człowiek przyjaźni się z psem albo koniem, drzewem czy szmacianą lalką. Również przyjaźń między zabawkami czy roślinami nie jest niczym nadzwyczajnym w literackim świecie. I właśnie to wszystko sprawia, że po jaką książkę nie sięgniemy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że trafimy w dziesiątkę.

Rówieśnicy, zwierzęta i nie tylko

Wśród książek, które zaliczyć możemy do kanonu światowej literatury dla dzieci, na pierwszy plan, gdy myślimy o przyjaźni, wysuwają się „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna, mieszkańcy maleńkiej szwedzkiej wioski, doskonale wiedzą, co to przyjaźń i choć czasem spierają się ze sobą, zawsze mogą na siebie liczyć.

Dzieci z Bullerbyn

Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.
Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

A tuż za „Dziećmi z Bullerbyn” na liście klasycznych tytułów, w których przyjaźń odgrywa ważną rolę, jest "Mikołajek i inne chłopaki".

Mikołajek i inne chłopaki

Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku!
Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej – ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii.

Zupełnie inna w charakterze jest książka „Fred wymyślony przyjaciel”, prawdziwe dzieło sztuki ilustratorskiej.

Fred wymyślony przyjaciel

Czy wiedzieliście o tym, że wystarczy odrobina magii i szczęścia, by w waszym życiu pojawił się wymyślony przyjaciel? Fred jest najlepszym wymyślonym przyjacielem ze wszystkich, których można by sobie wymarzyć. Jest tylko jedna rzecz… Nawet kiedy Fred bardzo, bardzo się stara, zawsze zdarza się to samo: przyjaciel Freda znajduje sobie prawdziwego przyjaciela i Fred staje się przezroczysty, zaczyna znikać…
Pewnego dnia Sam marzy o przyjacielu, więc pojawia się u niego Fred. Na początku wszystko układa się cudownie. Ale co stanie się w dniu, kiedy Sam znajdzie sobie prawdziwego przyjaciela? Czy jest szansa, że zdarzy się coś magicznego?

Młodszym dzieciom na pewno spodoba się książka pt. „Mogę być w waszej paczce?”.

Mogę być w waszej paczce?

Kaczorek chciałby być częścią paczki przyjaciół, ale nie potrafi ani ryczeć jak lwy, ani trąbić jak słonie. Umie tylko kwakać! Co powinien zrobić w tej sytuacji? Może… założyć własną paczkę! Czy chcesz dołączyć do klubu, w której każdy jest mile widziany? W takim razie ta książka jest dla Ciebie!

W autorskiej książce obrazkowej pt. "Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" Emilia Dziubak pokazuje poszukiwania przyjaciela, a przede wszystkim bogactwo świata roślin i zwierząt i występujące tam więzi.

Niezwykłe przyjaźnie

Kotu Homerowi brakuje prawdziwego przyjaciela… Postanawia wyruszyć w świat w jego poszukiwaniu. Najpierw musi się jednak zastanowić, co w przyjaźni jest dla niego najważniejsze. Czy opiekowanie się sobą nawzajem, czy bezinteresowność i pełne oddanie, a może wierność? W swej podróży pozna niezwykłe pary: mrówki i mszyce, rybę podnawkę i rekina, sikorę i drozda, koźlarza babkę i brzozę, zawisaka powojowca i floksa oraz wiele innych stworzeń. Czy znajdzie bratnią duszę?
Emilia Dziubak w piękny sposób łączy opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia zwierząt i roślin.

Wspaniałą serią, opowiadającą o nieoczywistej przyjaźni, po którą warto sięgnąć, szczególnie że właśnie na ekrany kin wchodzi film animowany pt. „Gordon i Paddy”, jest „Komisarz Gordon”. W ramach cyklu ukazały się trzy tytuły: „Pierwsza sprawa”, „Jeszcze jedna sprawa”, „Ostatnia sprawa?”.

Komisarz Gordon

Bestsellerowa szwedzka saga kryminalna dla najmłodszych czytelników w końcu po polsku! Detektyw Gordon złapie każdego futrzanego przestępcę w swoim lesie!
Komisarz Gordon, prywatnie ropuch i miłośnik ciasteczek, jest szefem policji i słynnym detektywem, którego boją się wszyscy przestępcy. Dba, by w lesie panował porządek i nikomu nie działa się krzywda. Kiedy więc wiewiórce Walerii ginie ponad dwieście orzeszków, przechowywanych z myślą o zimie, detektyw Gordon musi wkroczyć do akcji. Śledztwo okazuje się niełatwe, jest wielu podejrzanych, a fałszywych tropów jeszcze więcej.
Czy komisarz Gordon i jego dzielna asystentka Myszka Paddy rozwikłają zagadkę?
Pierwsza sprawa to jak sam tytuł wskazuje pierwszy tom przygód komisarza Gordona. Cykl stworzony przez szwedzkiego pisarza Ulfa Nilssona i znakomicie zilustrowany przez graficzkę Gitte Spee ujmuje ciepłem, humorem i zabawnymi zwierzęcymi postaciami. To nie tylko znakomita rozrywka, to także dowód, że na kartach jednej książki mogą się spotkać dwie szwedzkie tradycje – pisania wciągających kryminałów i tworzenia niezwykłych książek dla dzieci.

Parę nieoczywistą, którą połączyła przyjaźń, stanowią też tytułowi bohaterowie serii „Królik i Misia” (wyd. Zielona Sowa).

Królik i Misia

Seria "Królik i Misia" to urocze, przezabawne historie opowiadające o nietypowej przyjaźni pewnego Królika i niedźwiedzicy zwanej Misią.
Królik to mały zrzęda, którego nic nie cieszy, wszystko go za to denerwuje. Misia jest oazą spokoju – nic nie jest w stanie wyprowadzić jej z równowagi. Mimo dzielących ich różnic Królik i Misia to zgrana para przyjaciół. Mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Wspólnie odkrywają, że życie jest o wiele milsze, kiedy małe smutki i radości można przeżywać razem z najlepszym przyjacielem.

Jak już wspomniałam na wstępie, przykłady można by mnożyć w nieskończoność. Począwszy od literackiej klasyki, a na książkach współczesnych, również tych obrazkowych i artystycznych, kończąc. Nie pozostaje więc nic innego, jak rozpoczęcie poszukiwań wątków przyjaźni i czerpanie z nich należytej radości.

(Opisy książek - kursywą - pochodzą ze stron wydawnictw)