Kiedy po raz kolejny pakowałam lunchboxy do szkoły i pracy usłyszałam w głowie cichy głosik mówiący „ciekawe, który raz już to robisz”. Przyznam, że czasem jedynym pomysłem na lunchbox jest kanapka. Ratuje się wtedy myślą, że przynajmniej kupuję chleb pełnoziarnisty i zawsze wkładam do środka dwa rodzaje warzyw. Kiedy jednak mam czas na zakupy i wyjście poza dobrze znany schemat, przychodzą mi na myśl inne pomysły. Może zainspirują też was?

 

Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento

 

Lunchbox dla dzieci – smaczny, zdrowy i kolorowy

Dzieci bywają wymagające. Czasem mają swoje ulubione smaki, z którymi nie chcą się rozstać przez kilka dni. Innym razem zauważą w śniadaniówce koleżanki coś, co im się spodoba i nagle repertuar możliwości poszerza się z dnia na dzień. Dzieci lubią zabawy formą – wycinane kanapeczki i owocki, a także samą śniadaniówkę – pudełko, które dobrze im się kojarzy i z którego po prostu chcą jeść. Z pewnością wolą same decydować o tym, co zjedzą. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy scenariusz do zrealizowania przez niektórych rodziców – co, jeśli włożymy do śniadaniówki coś, na co zwykle nie pozwalamy? A co jeśli jedzenie wróci do domu nietknięte?

 

B.BOX mini lunchbox STRAWBERRY SHAKE

 

Lunchbox z makaronem dla dzieci

Pewnie ile dzieci, tyle „śniadaniówek idealnych”. Miłośnicy makaronu z pewnością ucieszą się z porcji z dodatkiem np. pomidorków koktajlowych i małych kulek mozzarelli. Ważne, żeby makaron przed włożeniem do pojemnika był ugotowany al dente. Leżąc „napije się” soku z pomidorów i może nieprzyjemnie spuchnąć. Makaron najlepiej włożyć do słoika lub szczelnego pojemnika. Pomidorki i kulki mozzarelli warto przekroić na pół, żeby było je łatwiej zjeść. Wszystko możemy delikatnie skropić oliwą z oliwek.

 

Makaron z pomidorkami i mozzarellą

 

Jeśli szukamy alternatywnych smaków pasujących do makaronu, to z pewnością są nimi wędzony łosoś i awokado lub pieczony burak. Burak może nie być najbardziej fortunną opcją szkolną, bo łatwo się nim ubrudzić. Można go w makaronowej śniadaniówce zastąpić ugotowanym zielonym groszkiem. Opcji makaronowych śniadaniówek jest tyle, ile ulubionych składników. Makaron, najlepiej pełnoziarnisty, to dobra baza do stworzenia takiego zestawu, jakie dziecko lubi.

 

3 Sprouts, Lunchbox Bento, Sowa

 

Lunchbox do szkoły bez kanapki

Czasem mamy dość kanapek w śniadaniówkach. Zapominamy jednak, że pieczywo możemy zastąpić tortillą, naleśnikami lub chlebkiem pita. Można je wtedy wypełnić serkiem naturalnym i pokrojonymi w paseczki warzywami. Ważne, żeby nie dorzucić do środka zbyt wielu dodatków, bo takie danie trudno jeść w warunkach szkolnych. W wersji najprostszej – w naleśniku lub tortilli zapiekamy ser typu cheddar lub mozzarellę, wszystko studzimy i nożyczkami tniemy na trójkąty. Do oddzielnego pojemnika dodajemy sos pomidorowy lub ketchup i pozwalamy dzieciom na radosne nurzanie dania w sosie. Warto dołożyć do tego zestawu pokrojoną w słupki paprykę w dwóch kolorach – wygląda ładnie i mieści się w pojemniku z sosem.

 

Lunchbox dla dzieci Campus Dino MEPAL             

 

Pomysły na lunchbox do pracy

O ile w szkole zwykle uczniowie nie mają dostępu do mikrofalówki, o tyle w pracy możemy czasem przynieść lunch do odgrzania. Jeśli nie chcemy zrazić do siebie całego biura, lepiej unikajmy odgrzewania w mikrofalówce ryby, przynoszenia ugotowanego kalafiora, brokułu, jajka na twardo czy szprotek w puszce. Te zapachy są bardzo intensywne i zwykle zostają w powietrzu na długo po zakończeniu posiłku.

 

Lunchbox ROSTI MEPAL Take a Break midi Nordic Pink

 

Jeśli bardzo lubimy jajka, to dodajmy je do warzyw lub zróbmy z nich pastę z dodatkami nieco łagodzącymi ich zapach. Świetnie smakuje posiekane w kostkę jajko z odrobiną majonezu i pokrojonym w kostkę awokado przyprawione sokiem z cytryny oraz koperkiem. Dzięki sokowi awokado trzyma kolor. Jajko dobrze sprawdza się w sałatce z sałatą lodową, pomidorem, kaparami, oliwkami, tuńczykiem z puszki lub kawałkiem pieczonego kurczaka pokrojonym w paseczki.

 

Sałatka z jajkiem

 

Lunchbox prosto z piekarnika

  • Wytrawne ślimaczki – przepis

Składniki:

  • 1 porcja ciasta do pizzy
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 szklanka tartej mozzarelli 
  • 5 plasterków szynki
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii lub oregano

Jeśli lubimy dania na zimno, zamiast kanapki możemy przygotować wytrawne ślimaczki. Najłatwiej zrobić je kupując ciasto do pizzy, smarując odrobiną koncentratu pomidorowego i obsypując tartą mozzarellą oraz kawałkami szynki. Ciasto zwijamy w rulon, kroimy w plastry. Układamy je na blaszce tak, jak bułki z cynamonem. Pieczemy w 200 stopniach do zazłocenia – około kwadransa. Zamiast mozzarelli i szynki możemy do masy dodać kawałki żółtego sera i pokrojone w kostki oliwki.

 

Wytrawne ślimaczki

 

  • Wytrawne muffiny – przepis

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • ½ łyżeczki soli
  • 100 g sera cheddar
  • 140 g kukurydzy lub papryki
  • 2 jajka
  • szczypiorek
  • 350 ml mleka
  • opcjonalnie 100 g boczku wędzonego lub szynki

Świetnie smakują też wytrawne muffiny. Mogą być dodatkiem do kubka gorącej zupy, np. pomidorowej. Wystarczy 400 g mąki pszennej wymieszać z 1 łyżką proszku do pieczenia, dodać ½ łyżeczki soli, 100 g pokrojonego w kostkę sera cheddar, posiekany szczypiorek, 140 g kukurydzy lub posikanej w kostkę papryki, 2 jajka i 350 ml mleka. Opcjonalnie można dodać 100 g boczku wędzonego pokrojonego w kosteczkę lub 100 g posiekanej w kostkę szynki. Masą napełniamy foremki do muffinów do ¾ ich wysokości, wstawiamy do pieca i pieczemy w 200 stopniach przez 25 minut.

 

Blacha do muffinek Florina

 

  • Empanadas – przepis

Składniki:

  • 1 porcja wytrawnego kruchego ciasta
  • ½ cebuli
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 ząbek czosnku
  • 400 g mielonej wołowiny
  • 1 łyżka mielonego kuminu
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 papryka

Jeśli mamy w sklepie dostęp do wytrawnego ciasta kruchego to możemy z niego przygotować empanadas. Wystarczy na oleju przesmażyć ½ posiekanej w kostkę cebuli, dodać ½ łyżeczki soli, posiekany ząbek czosnku i 400 g mielonej wołowiny. Wszystko doprawiamy 1 łyżką mielonego kuminu, 3 łyżkami koncentratu pomidorowego, 1 papryką posiekaną w kostkę. Mięso smażymy, aż się zetnie. Próbujemy i doprawiamy solą. Z ciasta wycinamy kółka o średnicy 5 cm. Na środku układamy nadzienie i zlepiamy jak pierogi. Pieczemy w piecu w 200 stopniach do zazłocenia – około 15-20 minut. Takie empanadas możemy spakować do lunchboxa, dodać do tego zwykły miks sałat z pomidorkami i sosem vinaigrette – otrzymamy wtedy pyszny, treściwy lunch.

 

Empanadas

 

Lunchbox last minute

Czasem zapomnimy o lunchboxie i idąc do pracy, zastanawiamy się nad ofertą okolicznych barów i sklepów. Niezły lunch możemy przygotować kupując dobre składniki. Tuż po przyjściu do pracy do jogurtu naturalnego możemy wsypać torebkę owsianki. Po południu będziemy mieli gotowe danie. Wystarczy zjeść ją z ulubionym owocem. W sklepie lub piekarni możemy kupić sobie też pełnoziarniste pieczywo, serek wiejski i pomidory. W ogóle serek wiejski z warzywami jest naprawdę sycącym lunchem. Najlepszy jednak jest hummus z paluszkami typu grissini i pomidorkami koktajlowymi. Kiedy doda się do niego łyżkę masła orzechowego, który warto mieć w swojej szufladzie, smakuje niczym w dobrej śniadaniowni.

 

Lunchbox Coton Bento Original Monbento

 

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock