Jaki wpływ na ludzki organizm niesie długotrwały stres?

O całkowite unikanie sytuacji stresowych niestety wyjątkowo trudno. Zwykle trudne sytuacje spowodowane są jakimś czynnikiem zewnętrznym. Kłopoty w pracy czy problemy finansowe, zdrowotne, a także zmęczenie zestawione z natłokiem zadań, jak i problemy bliskiej osoby – powodów pojawiania się stresu jest naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, że trzeba poddawać mu się bez walki.

W przypadku krótkotrwałego stresu często wydaje się nawet, że chwila grozy czy adrenaliny była „całkiem przyjemna”. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu wydajności organizmu. Należy mieć jednak na uwadze, że gdy stres powoli opada, może pojawić się uczucie zmęczenia, rozbicia i smutku. Doświadczamy też pozytywnego stresu związanego z ważnymi okolicznościami, na przykład ślubem, narodzinami dziecka czy tremą przed wydarzeniem sportowym, w którym bierzemy udział – i takie uczucie nie jest powodem do zmartwień. Kłopotliwy stres krótkotrwały to ten, który sprawia, że czujemy się po prostu źle. 

Mindfulness. Trening uważności + CD Williams Mark , Penman Danny

Należy jednak pamiętać, że zdecydowanie groźniejszy jest długotrwały stres negatywny. W warunkach funkcjonowania w stresowych warunkach przez dłuższy czas, można spodziewać się:

  • kołatania serca,
  • niestrawności,
  • nerwobóli,
  • omdlenia,
  • biegunki i wymiotów lub zatorów jelitowych,
  • silnego spięcia mięśni, mogącego prowadzić do zapaleń i bóli,
  • nadmiernego zrzucenia lub przybrania wagi,
  • nadciśnienia,
  • wrzodów żołądka,
  • problemu jelita drażliwego,
  • depresji,
  • stanów lękowych.

i wielu innych zaburzeń, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Gdy związane są z chronicznym zestresowaniem, to z całą pewnością są mocnym sygnałem do zastanowienia się, jak poradzić sobie ze stresem w sposób sprawny i skuteczny. A jednym ze sposobów na stres jest mindfulness. Innym sposobem na stres może być np. uprawianie jogi w domowym zaciszu przy pomocy sportowych akcesoriów, czy słuchanie ulubionej relaksującej muzyki.

Mindfulness – co to jest?

Spopularyzowanie angielskiej nazwy tej metody antystresowej związane jest przede wszystkim z brakiem polskiego odpowiednika, który w pełni oddawałby jej sens. Słowo mindfulness można jednak tłumaczyć jako „uważność”, od mindful – uważny. Często więc wspomina się o „treningu uważności”. Ta technika relaksacyjna polega na nauce w pełni świadomego kierowania swojej uwagi na „tu i teraz” – otaczający świat, każdy jego element. Zgodnie z jej założeniem, istotą odstresowania się jest zaprzestanie analizowania kłopotliwej sytuacji czy wydarzenia. Należy więc przekierować myśli na niewielkie, z pozoru nieistotne rzeczy. Zamiast w kółko odtwarzać w myślach serię uwag usłyszaną od przełożonego, warto przyjrzeć się temu, co jest dookoła: jednostajnemu szumowi komputera, ułożeniu klawiszy w klawiaturze, gładkiej powierzchni touchpada.

Co ważne, w momencie „doświadczania” otoczenia nie należy go analizować, a więc myśleć nad tym, dlaczego touchpad jest taki gładki. Wystarczy skupić się na tym, co czuje palec; nie na tym, dlaczego. W ten sposób osiąga się zakładany przez mindfulness stan wyciszenia, skupienia – uważności.

Mindfulness dla bystrzaków Alidina Shamash

Cel treningu uważności

Stres nie jest jedynym powodem, dla którego warto rozpocząć trening swojej uważności. To umiejętność, która pozwala na zmniejszenie poziomu prowadzenia emocjonalnej analizy: roztrząsania przed snem popełnianych dotychczas błędów, przykrych wydarzeń i niepowodzeń. Jest jedną z technik radzenia sobie z problemami natury depresyjnej i nerwicowej. 

Trening uważności dla początkujących – książki o mindfulness

Bardzo dobrą metodą na wprowadzenie swojego ciała i umysłu w świat uważnej walki ze stresem jest wyposażenie się w dobrą książkę o mindfulness. Wiele tematycznych pozycji dostępnych jest między innymi u nas. Poradniki te to zarówno lektury dla osób, które dopiero zaczynają się interesować metodami radzenia sobie ze stresem, jak i tych, które szukają nowego sposobu na wyciszenie. Mogą uczyć najprostszych metod osiągnięcia koncentracji i świadomości, np. poprzez wskazanie serii prostych, nawet kilkuminutowych ćwiczeń możliwych do wykonania w większości warunki.

Dobrym wyborem jest postawienie na lekturę i samodoskonalenie, które może okazać się bardzo skuteczne, a przy okazji uczy samozaparcia, które jest istotnym elementem mindfulness. Nie czekaj, aż stres poważnie wpłynie na twoje zdrowie – zacznij z nim walczyć od dziś!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock