Dlaczego warto ćwiczyć?
Regularna aktywność fizyczna owocuje nie tylko smukłą sylwetką i dobrym samopoczuciem, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie organizmu. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko miażdżycy i podatność na chorobę niedokrwienną serca, zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego, a także – obniża ciśnienie tętnicze krwi. Uprawianie sportu ma również wpływ na poprawę funkcji poznawczych – logiczne myślenie, koncentrację uwagi oraz pamięć. Ale to nie wszystko!
Aktywność fizyczna ma także działanie przeciwlękowe i skutecznie wycisza emocje, dzięki czemu ludzie uprawiający sport są mniej zestresowani. Regularne uprawianie sportu powoduje też wzrost progu bólu, zmniejszając jego odczuwanie oraz ogranicza poczucie zmęczenia. Warto więc włączyć do harmonogramu dnia przynajmniej 30-40 minut codziennej dawki ruchu, a poprawa jakości życia będzie zauważalna już po pierwszych treningach.
Sport a umysł
Uprawianie sportu ma ogromny wpływ na ciało, ale też na umysł. Profesor Charles Hillman z Uniwersytetu Illinois w swoich badaniach dowodzi, że dzieci ćwiczące regularnie mają większe zdolności koncentracji i łatwiej przyswajają wiedzę. Aktywność fizyczna pobudza także mózg do wytwarzania nowych komórek nerwowych, wpływając na sprawność umysłową oraz funkcje poznawcze. Niektóre dziedziny sportu dodatkowo mają na nas wpływ uspokajający, relaksujący i wyciszający. Mowa tu o jodze, pilatesie oraz ćwiczeniach rozciągających, które koncentrują naszą uwagę na prawidłowości wykonywanego ćwiczenia oraz na oddechu, co w konsekwencji koi skołatane nerwy.
Joga – co daje?
Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że joga ma dwa oblicza i przynosi dwa rodzaje efektów. Pierwsze z nich wiąże się z aspektem fizyczny – dokładne wykonywanie figur, zwanych w jodze asanami, rozciąga mięśnie i aktywuje ich głębokie struktury. Dzięki temu osoby uprawiające jogę poprawiają mobilność i posturę ciała. Poprawiają ruchomości stawów i usprawniają pracę całego ciała. Efekty uprawiania jogi to m.in. regulacja ciśnienia krwi, zmniejszenie bólu stawów, dotlenienie i odżywienie mięśni oraz oczywiście – atrakcyjna sylwetka i postawa ciała.
Drugie oblicze jogi wiąże się z jej wpływem na nasz umysł. Uprawianie tej aktywności pomaga nam zdystansować się wobec problemów, zredukować stres i osiągnąć wewnętrzny spokój. Prawidłowo wykonywane asany wymagają poprawności w technice oddychania przeponą. Nasze myśli uspokajają się przez to i koncentrują na „tu i teraz”. Ćwiczenie jogi w dłuższej perspektywie wycisza nasz system nerwowy. Efektem tego jest równowaga i stabilność emocjonalna, psychiczna, a także uwolnienie od napięć. Uprawiając jogę, regularnie nabierzesz także dystansu do otoczenia i łatwiej poradzisz sobie z niespodziewanymi, stresującymi sytuacjami.
Pilates – efekty
Głównym zadaniem pilatesu jest poprawa elastyczności i świadomości własnego ciała. Zestaw nieskomplikowanych ćwiczeń pozwala także zaktywizować mięśnie i zwiększyć produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra ciała staje się jędrna, a cellulit – znika. Podobnie jak kalistenika, także i pilates do rzeźbienia sylwetki wykorzystuje ciężar ciała. Szczególnej pracy poddane są mięśnie brzucha, pleców oraz pośladków, dlatego pilates kojarzy się bardziej z kobietami. Co można osiągnąć regularnością ćwiczeń? Na przykład wzmocnienie mięśni dna miednicy, mięśni stabilizujących i podpierających kręgosłup oraz ujędrnienie sylwetki. Dzięki pilatesowi możesz zyskać prawidłową postawę ciała i zapomnieć o bólach kręgosłupa.
Co daje rozciąganie?
Rozciąganie, czyli tzw. stretching, to niezbędny element każdej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym. Warto pamiętać o nim również po zakończeniu treningu. Ćwiczenia rozciągające są także świetnym sposobem na chwilę przerwy od pracy, zwłaszcza jeśli pracujemy przy biurku – doskonale redukuje stres i pozwala odzyskać energię.
Co jeszcze daje rozciąganie? Poprawia sprężystość sylwetki, prostuje są oraz sprawia, że jest bardziej otwarta. 15 minut rozciągania w ciągu dnia skutecznie zlikwiduje także ból mięśni oraz stawów, poprawiając krążenie i zwiększając przepływ krwi (a więc i substancji odżywczych) do mięśni. Nie bez przyczyny rozciąganie jest elementem ćwiczeń rehabilitacyjnych – przyspiesza ono regenerację mięśni oraz likwiduje napięcie w całym ciele.
Czym różnią się od siebie joga, rozciąganie i pilates?
Wszystkie trzy aktywności pozornie wyglądają bardzo podobnie, jednak różnią się od siebie kilkoma punktami. Pierwszą różnicą jest przede wszystkim tempo wykonywania ćwiczeń - najspokojniejszym i najwolniejszym sportem spośród tych trzech jest joga. Ćwiczenia wykonuje się nie na ilość i serie, a na pogłębienie – raz wykonaną asanę utrzymuje się przez dłuższą chwilę. Podobnie jest przy rozciąganiu, choć tu aż tak bardzo nie liczą się aspekty duchowe i relaksacyjne wykonywania ćwiczeń, jak podczas jogi. Z kolei w pilatesie ćwiczenia wykonuje się seriami, powtarzając je w sekwencjach.
Kolejną różnicą, dzielącą te aktywności fizyczne są efekty, jakie przynoszą oraz jakich się od nich oczekuje. Joga ma nas wyciszyć, rozluźnić i uspokoić. Pilates ma wzmocnić newralgiczne partie mięśni, a zwłaszcza – mięśnie głębokie. Jest nastawiony przede wszystkim na rzeźbienie sylwetki. Rozciąganie przynosi ulgę spiętym mięśniom.
W zdrowym ciele – zdrowy duch!
Regularna aktywność fizyczna pozwoli nie tylko zachować ciało w dobrej formie i w zdrowiu, ale też przywróci równowagę emocjonalną. Aby zauważyć pierwsze efekty, wcale nie trzeba wiele – wystarczy że przeznaczysz na ćwiczenia choćby 30 minut dziennie. Gwarantujemy, że dawka endorfin którą dostarczysz w ten sposób do mózgu, skutecznie pobudzi cię do życia i poprawi samopoczucie.
Komentarze (0)