Okolice matury i zakończenia szkoły średniej są dla wielu uczniów ogromnym powodem do stresu – nieważne, czy nerwy wywołuje sam egzamin, czy może wszystkie plany związane z opuszczeniem szkoły oraz podjęciem dalszych życiowych wyborów. Jak w tej sytuacji poradzić sobie z narastającymi emocjami? Oto nasz wybór książek i podcastów, które mogą w tym pomóc. Znajdziecie tutaj bardzo różne publikacje – od książek, które pomogą w panowaniu nad stresem, przez inspirujące podcasty, aż po materiały ułatwiające szybką powtórkę do egzaminu.

Jak nie stresować się przed maturą – wybór książek

  • „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”, Justyna Suchecka

Najnowsza książka Justyny Sucheckiej – znanej dziennikarki i pisarki – to wspaniały sposób, żeby zapoznać się z najważniejszymi kwestami dotyczącymi pierwszej pomocy psychologicznej, otworzyć się na cudze doświadczenia i zwrócić uwagę na to, jak polepszyć swoje samopoczucie. Z „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” dowiemy się więcej na temat zajęć pedagogów, psychologów i psychiatrów, a rozmówcy i rozmówczyni autorki poruszą ważne tematy obecne w życiu nas wszystkich – od dorosłych, aż po maturzystów.

Książka w dużej części jest poświęcona przydatnej na co dzień wiedzy psychologicznej oraz empatii, którą powinniśmy w sobie jak najmocniej pielęgnować. A wszystko to podane z ogromną czułością, ale też szczerością, bez głaskania czytelnika czy owijania w bawełnę. Dużo miejsca w książce poświęcono m.in. technikom budowania pozytywnej samooceny, dobrej atmosfery w szkole czy cyberhigienie. Warto przeczytać, niezależnie od tego, czy jesteśmy tuż przed egzaminem maturalnym, czy już dawno po.  

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze

  • „Mam nadzieję”, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Wszystkie osoby zainteresowane popkulturą i siedzące w polskiej blogosferze na pewno kojarzą Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk. Jej „Zwierz popkulturalny” to wciąż jeden z najpopularniejszych blogów kulturalnych, a ona sama jest też twórczynią podcastów i kilku książek. Jednak „Mam nadzieję” jest czymś zupełnie nowym w jej literackiej karierze – to poradnik, w którym autorka mierzy się z ważnymi życiowymi kwestiami, szczególnie istotnymi z perspektywy młodego-dorosłego, który właśnie opuszcza szkołę. I wychodzi jej to lekko, ciekawie i mądrze.

„Mam nadzieję” to świetna pozycja dla osób przed maturą, wkraczających w „prawdziwe, dorosłe” życie. Znajdziemy tutaj pełen przekrój tematów – od kwestii romantycznych, aż po codzienne nerwowe sytuacje – autorka do wszystkiego podchodzi z ogromną dawką empatii, zrozumienia i życzliwości. Ta książka zadziała jako odtrutka na poczucie przytłoczenia czy presje społeczne. W okolicach matury – idealne.

Sprawdź też naszą pełną recenzję książki „Mam nadzieję” Katarzyny Czajki-Kominiarczuk na Empik Pasje.

Mam nadzieję Katarzyna Czajka Kominiarczuk

  • Repetytoria maturalne

Dla wielu osób świetnym sposobem radzenia sobie z przedmaturalnym stresem jest dogłębne i systematyczne powtarzanie materiału – wracanie do zadań i tematów, które pojawią się na maturze, daje poczucie kontroli nad sytuacją, możliwość uzupełniania braków oraz zredukowania obaw związanych z materiałem. W takim przypadku świetnie sprawdzą się repetytoria maturalne.

Repetytorium maturalne ma tę przewagę w stosunku do klasycznego podręcznika, że zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o kompleksowej powtórce do egzaminu. Dodatkowo możemy wybrać repetytoria nie tylko do konkretnego przedmiotu, ale też poziomu egzaminu (repetytoria podstawowe/rozszerzone). Tytuły od popularnych wydawnictw, jak Macmillan czy Nowa Era, na pewno spełnią wymagania każdego ucznia.

Repetytorium maturalne empik

  • „Baba od polskiego – podcast”, Aneta Korycińska

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, gdy matura zbliża się wielkimi krokami, jest powtórka – nie nerwowa i stresująca, ale przemyślana i w dobrej atmosferze. Jeżeli potrzebujecie korepetycji do matury z polskiego, „Baba od polskiego” na Empik Go będzie strzałem w dziesiątkę. Aneta Korycińska potrafi w idealny sposób połączyć trudne tematy z zakresu języka polskiego z lekkością i umiejętnością zainteresowania tematem.

Słuchanie „Baby od polskiego” to nie tylko sposób, żeby przypomnieć sobie, o co chodziło np. w „Dziadach” Adama Mickiewicza, ale też okazja, żeby spojrzeć na polską literaturę szerzej i naprawdę ją docenić. Autorka potrafi zainteresować tematem, przekazać wiedzę w przystępny sposób oraz rozpalić na nowo pasję do czytania. Koniecznie posłuchajcie – nawet jeżeli już dawno jesteście po szkole.

baba od polskiego podcast

  • „Co robić w życiu? – podcast”, Magdalena Mitrofaniuk

Stres przed maturą jest nie tylko powiązany z samymi wynikami egzaminu, ale też tym, co wydarzy się potem – wyborem kierunku studiów, ścieżki kariery zawodowej i wszystkiego, co z tym związane. Żeby chociaż trochę obniżyć sobie poziom maturalnego stresu, warto zastanowić się nad tym, co nas interesuje, jakie mamy potrzeby i możliwości. A w tym najlepiej pomoże podcast Magdaleny Mitrofaniuk „Co robić w życiu?”.

W każdym kolejnym odcinku autorka porusza temat rozmaitych ścieżek rozwoju zawodowego – od poszukiwania tego, co chce się robić w życiu, aż po opisy konkretnych zawodów i co się z nimi wiąże. Tegorocznym maturzystom szczególnie polecamy odcinek dziewiąty pt. „Co robić po maturze? – Co robić w życiu?”. Pozwala w przyjemny sposób poukładać swoje aspiracje i plany na przyszłość.

co robić w życiu podcast

  • „Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas”, Brian King

Wyjątkowa książka dla wszystkich osób, które chcą lepiej zrozumieć mechanizm działania stresu i to, jak walczyć z nim w najróżniejszych sytuacjach – od tych życiowo ważnych (jak matura!), aż po drobiazgi. Dr Brian King jest z wykształcenia psychologiem i doktorem neurologii, ale też od lat pracuje jako wykładowca i… komik! Trudno znaleźć osobę lepiej przygotowaną do mówienia o stresie we wszystkich jego formach.

Ogromną zaletę książki Kinga jest umiejętne łączenie medycznej wiedzy i doświadczenia z lekkim, dowcipnym stylem oraz anegdotkami z własnego życia. To jeden z tych tytułów, który porusza ważny i złożony temat w sposób przyjemny, prawdziwie zabawny, a jednocześnie naprawdę mądry i pozbawiony sztucznego zadęcia. Doskonały wybór nawet dla czytelników, którzy podchodzą sceptycznie do poradników i wszelkiego rodzaju tytułów z zakresu rozwoju osobistego.

Na luzie książka o stresie

  • „Jak uspokoić swoje myśli?”, Sarah Knight

W przypadku stresu przed maturą dla wielu osób nie tyle sam egzamin jest przerażający, ale wszystko, co może się wydarzyć, gdy powinie nam się noga. Poradnik Sarah Knight w rozbudowany i mądry sposób tłumaczy czytelnikom naturę stresu i podpowiada, jak z nim walczyć.

Ogromną zaletą „Jak uspokoić swoje myśli?” jest cała masa skutecznych technik i wskazówek, które znajdziemy dotyczących panowania nad stresem. Autorka tłumaczy, jak poradzić sobie z gonitwą myśli w trudnej sytuacji, jak zerwać z tworzeniem wyimaginowanych scenariuszy i poprawić swoją sytuację. Doskonały wybór dla osób, które szukają praktycznych porad związanych ze stresem do wykorzystania tu i teraz.

Jak uspokoić swoje myśli

A wy jakie macie sposoby na radzenie sobie ze stresem? Dajcie znać w komentarzach. My życzymy powodzenia w tegorocznych maturach!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

A już 21 maja o 14 w ramach Targów Książki zapraszamy na spotkanie online z Justyną Suchecką, które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem, a transmisja ze spotkania będzie dostępna na facebookowym profilu Empiku. 

Justyna Suchecka spotkanie

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com