Spis treści:

 1. „Hanako Duch Ze Szkolnej Toalety”
 2. „My Hero Academia”
 3. „Pokój w Kolorach Szczęścia”
 4. „Miecz Zabójcy Demonów”
 5. „Tokyo Ghoul”
 6. „The Promised Neverland”
 7. „Danganropa. Koszmar w Akademii Marzeń”
 8. „Kakegurui: Szał hazardu”
 9. „Jujutsu Kaisen”

 

„Hanako Duch Ze Szkolnej Toalety”

Jest to wciągająca, przygodowa seria, stanowiąca świetną propozycję zarówno dla początkujących fanów mangi, jak i dla zaprawionych w bojach wyjadaczy. Fabuła „Hanako Duch Ze Szkolnej Toalety” skupia się na uczniach Akademii Kamome i Siedmiu Tajemnicach, czyli nadprzyrodzonych zjawiskach, które od lat są przedmiotem plotek i domysłów. Najsłynniejszą legendą jest opowieść o duchu, który straszyć ma damskiej łazience w starym budynku szkoły – wywołany spełni każde życzenie, w zamian żąda zaś straszliwej zapłaty. Nene Yashiro zrobi jednak wszystko, aby uzyskać pomoc w sprawach sercowych i to niezależne od ceny, którą przyjdzie jej ponieść.

 

Hanako duch ze szkolnej toalety manga tom 1

 

„My Hero Academia”

W rzeczywistości, w której supermoce są powszechne, Izuku Midoriya przychodzi na świat bez żadnej wyjątkowej umiejętności. To jednak nie powstrzymuje go przed spełnieniem marzenia o ratowaniu świata. Potencjał chłopca odkrywa All Might, największy japoński superbohater – wybiera Izuku na swojego następcę oraz ucznia, dzieli się swoją mocą i pomaga mu dostać się do prestiżowej szkoły, w której kształcą się przyszli „zbawcy” ludzkości. Chłopak musi jednak nauczyć się nie tylko korzystania z nowych umiejętności, ale i życia w świecie, w którym nie wszyscy używają ich w dobrej wierze. „My Hero Academia” to jedna z najpopularniejszych mang, która doczekała się trzech pełnometrażowych produkcji, gry wideo, a nawet adaptacji... musicalowej. W trakcie prac jest także film fabularny w wersji aktorskiej.

 

My Hero Academia manga tom 1

 

„Pokój w Kolorach Szczęścia”

Seria skupiająca się na trudnym, ale dość często obecnym w mandze temacie samobójstw. Nieznana z imienia główna bohaterka, będąca ofiarą przemocy ze strony matki, dręczenia z rąk koleżanek z klasy oraz molestowania przez nauczyciela, postanawia odebrać sobie życie. Powstrzymuje ją przed tym 26-letni, tajemniczy mężczyzna w masce, którego od tego momentu nazywa swoim „starszym bratem”. Razem uciekają policji – która zakłada, iż nastolatka została porwana – i składają sobie mroczną, tragiczną w skutkach obietnicę. Manga „Pokój w Kolorach Szczęścia” doczekała adaptacji w postaci aktorskiego serialu.

 

Pokój w Kolorach Szczęścia manga tom 1

 

„Miecz Zabójcy Demonów”

Tanjiro Kamado to nastoletni chłopiec, który w swoim krótkim życiu doświadczył już bardzo wielu krzywd: najpierw, po śmierci ojca, musiał stać się głową rodziny, następnie zaś patrzył, jak demon zabija prawie wszystkie bliskie mu osoby. Oszczędził jedynie siostrę, Nezuko, która w wyniku ataku złych sił sama stała się demonem. Tanjiro poprzysiągł więc zemstę – wstąpił do tajnej organizacji zajmującej się tropieniem i mordowaniem demonów. „Miecz Zabójcy Demonów” to jedna z najlepszych i najpopularniejszych mang w ostatnich latach, kochana przez fanów na całym świecie, doceniana przez krytyków i wielokrotnie nagradzana.

 

Miecz Zabójcy Demonów manga seria

 

„Tokyo Ghoul”

Propozycja dla fanów nieco mroczniejszych opowieści – motywem przewodnim są bowiem wtapiające się w tłum tytułowe ghoule, które polują na ludzi i pożerają ich zwłoki. To przebiegłe, inteligentne stworzenia, wprawione w sztuce ukrywania swojej prawdziwej natury i umykania uwadze służb specjalnych. Nadludzko silne, zdolne szybkiej regeneracji, o skórze odpornej na zranienia i oczach, które stają się czerwone, kiedy trawi je głód lub napędza ekscytacja. Głównym bohaterem „Tokyo Ghoul” jest Ken Kaneki, który cudem przeżywa atak ghoula. Lekarze są jednak zmuszeni przeszczepić mu narządy ghoula, aby utrzymać go przy życiu. Niedługo później protagonista odkrywa w sobie niepokojącą chęć spróbowania ludzkiego mięsa…

 

Tokyo Ghoul manga tom 1

 

„The Promised Neverland”

11-letnia Emma jest sierotą, mieszkającą w idyllicznym wręcz sierocińcu z 37 innymi dziećmi. Nie brakuje im niczego – żyją w doskonałych, wręcz luksusowych warunkach – łącznie z najwyższej jakości edukacją oraz miłością „mamy”, Isabelli. Cieszą się też ogromną swobodą i mogą robić wszystko, na co mają ochotę – oprócz wychodzenia poza bramę, oddzielającą dom od reszty świata. Pewnego dnia Emma i dwoje jej przyjaciół, Norman i Ray, dowiadują się, że ich koleżanka, Conny, opuści sierociniec i trafi do adopcji. Ciekawskie dzieciaki postanawiają śledzić dziewczynkę, zaniepokojone faktem, iż wyjechała bez swojej ulubionej zabawki. Docierając do bramy, odkrywają jednak brutalną prawdę o swoim dotychczasowym życiu… „The Promised Neverland” jest serią osadzoną w wielowarstwowym, ciekawym uniwersum, którego sekrety są bardzo powoli, krok po kroku ujawniane czytelnikowi.

 

The Promised Neverland manga tom 1

 

„Danganropa. Koszmar w Akademii Marzeń”

Kolejna popularna seria, której akcja toczy się w środowisku szkolnym – Akademii Marzeń, która rekrutuje tylko i wyłącznie uzdolnione dzieci, będące mistrzami w różnych dziedzinach. Aby ukończyć Akademię trzeba jednak przejść osobliwy i brutalny test: zabić innego ucznia i pozostać niewykrytym. Mordercę, którego tożsamość zostanie rozpoznana, również czeka śmierć. Jeżeli zaś inni uczniowie wskażą zabójcę błędnie, także zostaną straceni. Nad okrutnym rytuałem czuwa dyrektor o przerażającym wyglądzie i sadystycznych zapędach. Przejście przebiegle skonstruowanej i diabelnie trudnej próby jest jedynym sposobem na wydostanie się ze szkoły. „Danganropa. Koszmar w Akademii Marzeń” to opowieść tak przerażająca, jak i wciągająca.

 

Danganronpa. Koszmar w Akademii Marzeń manga tom 1

 

„Kakegurui: Szał hazardu”

Wciągająca opowieść, osadzona w oryginalnym uniwersum: prywatnej szkoły, w której samorząd uczniowski rządzi za pomocą hazardu. Do Akademii Hyakkao przenosi się Yumeko Jabami, piękna, inteligentna i niezwykle spostrzegawcza nastolatka, która szybko rozgryza szkolne mechanizmy i zależności. Natychmiast też dostrzega hazardowe oszustwa, których dopuszczają się uczniowie z samorządu – postanawia więc zakłócić panującą w szkole hierarchię. Tym samym rzuca wyznawanie kolegom i koleżankom, którzy nie oddadzą swojej władzy tak łatwo. „Kakeguri” to historia pełna przygód, tajemnic i wartkiej akcji, która doczekała się zarówno serialowej, jak i filmowej adaptacji.

 

Kakegurui manga tom 1

 

„Jujutsu Kaisen”

Propozycja o mrocznym klimacie i ciekawych rozwiązaniach fabularnych. W uniwersum „Jujutsu Kaisen” każda żyjąca istota emanuje „przeklętą energią”, która gromadzi się za sprawą negatywnych emocji. Czarownicy Jujutsu umieją tę energię kontrolować i używać jej świadomie; rzucać klątwy czy bronić w ten sposób bliskich. Seria skupia się na Yujim Itadorim, nienaturalnie silnym i sprawnym nastolatku, który, chociaż nie umie opanować przeklętej energii, ma do odegrania ważną rolę – będącą zaskoczeniem tak dla niego, jak i wysoko postawionych Czarowników.

 

Jujutsu Kaisen manga tom 1

 

Koniecznie dajcie nam znać, który z tytułów znacie i lubicie najbardziej.

Po więcej podobnych zestawień i wieści ze świata literatury znajdziecie w dziale Czytam.